PYZY Z MIĘSEM
Gdy byłam dziecka moja mama robiła pyzy z mięsem. Bardzo je lubiłam i tata zresztą również. Pyzy z mięsem powstawały zazwyczaj dzień lub dwa, po tym jak mama gotowała rosół wołowy, to było idealne nadzienie do pyz lub pierogów. Wiem doskonale, że pyzy z mięsem można przygotować na kilka sposobów. Każdy ma swój ulubiony. Nadzienie mięsne można przygotować ze wspomnianego już mięsa z rosołu, z mięsa wołowego mielonego, mięsa wieprzowego gotowanego lub smażone, mięsa baraniego lub drobiowego. Tym razem moje pyzy z mięsem zrobiłam specjalnie dla przyjaciół, którzy przyjeżdżając do nas prosili mnie o takie danie. Ponieważ ja lubię gotować dla nich zrobiłam rosół i pyzy z mięsem dla nas pyzy z nadzieniem ruskim i soczewicą. Pysznie było. Przygotowuję różne pyzy i na wiele ich rodzajów pokazywałam wam przepisy. A ty z jakim nadzieniem lubisz najbardziej pyzy i kartacze? Mam wrażenie, że właśnie najpopularniejsze są pyzy bez nadzienia jako dodatek do obiadu i pyzy z mięsem jako samodzielne danie obiadowe, takie z okrasą z tłuszczu i cebulki do kompletu.
PYZY Z MIĘSEM
PYZY Z MIĘSEM – składniki:
- 600 g ziemniaków gotowanych
- 1 kg ziemniaków surowych
- 4 czubate łyżki maki ziemniaczanej
- 4 czubate łyżki mąki ryżowej (taką dałam), owsianej, kukurydzianej, pszennej lub jaglanej
- sól do smaku
- około 700 g mięsa wołowego z rosołu
- 3 duże cebule do mięsa
- sól i czarny pieprz
- jeśli lubicie dodajcie również do nadzienia kilka wątróbek kurzych tak około 8 sztuk
- olej do smażenia cebuli i polania
- cebula smażona do podania lub na przykład smalec ze skwarkami albo same skwarki
PYZY Z MIĘSEM – przepis:
- Gotuje rosół wołowy. Mięso wyławiam, schładzam. Cebule obieram, siekam na kawałki i smażę na kilku łyżkach oleju. Dodaję pokrojone wątróbki i smażę aż będą gotowe. Mięso, cebule i wątróbki mielę w maszynce do mięsa. Można zmielić raz jeśli wolicie nadzienie z tekstura lub dwa a nawet trzy razy jeśli wolicie nadzienie pasztetowe. Mocno doprawiam solą i mielonym czarnym pieprzem.
- Ziemniaki gotuję w mundurkach, odlewam wodę i schładzam w lodówce. Najlepsze są ziemniaki z dnia poprzedniego. Ziemniaki obieram i przepuszczam przez praskę do ziemniaków lub ścieram na tarce w paseczki.
- Surowe ziemniaki obieram, ścieram na tarce lub rozdrabniam w melakserze. Można również użyć sokowirówki. Pulpę ziemniaczaną przekładam na gęste sitko, ustawiam na dużej misce i pozostawiam do odcieknięcia. Co jakiś czas mieszam, aby wyleciało jak najwięcej płynu. Wodę z ziemniaków wylewam a skrobię zebraną na dnie miski, pozostawiam.
- Do dużej miski wkładam ugotowane i przepuszczone przez praskę ziemniaki, ziemniaki surowe odcedzone, skrobię z dna miski, mąkę ziemniaczana, mąkę ryżową i krótko wyrabiam na tyle, aby wszystkie składniki się połączyły.
- Mokrymi dłońmi formuję placek w dłoni, układam łyżkę farszu i zlepiam pyzę. Mogą być większe albo mniejsze, podłużne lub okrągłe, jak lubicie.
- Zagotowuję w garnku osoloną wodę. Delikatnie wkładam pyzy, które opadną na dno. Po 2 minutach mieszam łyżką cedzakowa. Od momentu, gdy pyzy wypłyną na powierzchnię gotuję je jeszcze przez 4 minuty.
- Pyzy z mięsem podaję od razu po wyłowieniu, z podsmażonymi pieczarkami z cebulą, samą cebulą, albo smalcem ze skwarkami.
Magdalena Legieć napisał
Zweganizowane – z czerwoną soczewicą zamiast mięsa i polane cebulą na oleju.
Marta Kozieł napisał
Omnomnom <3
Ewa ED napisał
Z pieczarkami i cebulką
Dorota Rosner napisał
Pyzy czyli kluski z tartych, surowych ziemniaków? Czy z gotowanych ?
Justyna Rzepka napisał
U nas z mięsem polane bułką tartą z masłem
Olga Smile napisał
Dorota Rosner – u mnie pół na pół :D
Anita Boruk napisał
Z gulaszem
Marta Monika napisał
Nienawidzę :D
Anna Demiańczuk napisał
Uwielbiam, zwłaszcza odsmażane
Ewa Ljungblad napisał
Uwielbiam !!!!!!!!!!!!!