RACUCHY PIECZONE
Na prośbę dziecka zrobiłam dzisiaj placki z jabłkami, takie drożdżowe racuchy pieczone. Odkryłam, że racuchy pieczone z jabłkami, z rabarbarem, z bananami fantastycznie wychodzą wprost z piekarnika, ot tak bez dodatku nadmiernych ilości oleju. Lubię bardziej dietetyczne dania, nie idą aż tak strasznie w biodra ;) Racuchy pieczone z jabłkami, wyjęte wprost z piekarnika, idealnie nadają się na ciepłą kolację, obiad lub weekendowe śniadanie! Ja przygotowałam je w wersji bezglutenowej, ale specjalnie dla moich czytelników opisze je w dwóch wersjach: klasycznej pszennej i nowocześniejszej – bezglutenowej. Zresztą racuchy pieczone są zawsze smaczne! Generalnie placki są smaczne, czy to ziemniaczane czy drożdżowe na słodko, uwielbiam wszystkie. A ty? Zapraszam na dwie wersje, na pszenne i na bezglutenowe racuchy pieczone z jabłkiem!
RACUCHY PIECZONE pszenne:
RACUCHY PIECZONE – składniki:
- 500g mąki pszennej
- 500 ml kefiru zwierzęcego lub roślinnego z przepisu na Sojowy kefir roślinny lub jogurt kokosowy. Może być też mleko
- 50g drożdży świeżych
- 500 g jabłek lub więcej jeśli wolicie
6 łyżek oleju - szczypta soli
RACUCHY PIECZONE – przepis:
- Mleko, kefir lub jogurt mieszam z drożdżami do połączenia się składników. Dodaję troszkę mąki i zostawiam na 10 minut.
- Do miski wsypuje mąkę, dodaję mleko, jogurt lub kefir z drożdżami i wyrabiam w miarę lekkie ciasto. Robię to przy pomocy miksera z hakiem lub drewnianą łyżką. W razie potrzeby dosypuję trochę mąki lub dodaję mleka. Wszystko zależy od tego jak wilgotna jest mąka. Na koniec dodaję obrane i pokrojone w plasterki jabłka, mieszam ponownie i odstawiam na 20-30 minut.
- Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni. Dużą blachę wykładam papierem do pieczenia, natłuszczam go 3 łyżkami oleju. Przy pomocy dwóch łyżek nakładam racuchy. Mi wchodziło 16 sztuk na 1 blaszkę, wyszły dokładnie 2 blaszki. Wstawiam racuchy do piekarnika na środkowa półkę. U mnie rosły i piekły się przez 25 minut.
RACUCHY PIECZONE bezglutenowe
RACUCHY PIECZONE bezglutenowe – składniki:
- 350 ml mąki ryżowej
- 350 ml mąki owsianej, gryczanej lub sorgo
- 125 ml skrobi ziemniaczanej
- 50 g drożdży
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka soli
- 600 g jabłek
- 300 ml mleka krowiego lub roślinnego (zależnie od gatunku mąki może być potrzeba więcej lub mniej, tu trzeba regulować na bieżąco)
- 6 łyżek oleju
RACUCHY PIECZONE bezglutenowe – przepis:
- Drożdże rozpuszczam w 1/3 podgrzanego mleka z dodatkiem cukru i kilkoma łyżkami mąki. Zostawiam na 10 minut aby przekonać się, czy dostatecznie rosną.
- W misce mieszam wszystkie mąki, z solą, resztą mleka i drożdżami. Ciasto powinno być gęste, typowe racuchowe.
- Obieram jabłka, kroję w plasterki, dodaję do ciasta, mieszam i zostawiam na 30-40 minut do rośnięcia.
- Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni. Dużą blachę wykładam papierem do pieczenia, natłuszczam go 3 łyżkami oleju. Przy pomocy dwóch łyżek nakładam Racuchy. Mi wchodziło 16 sztuk na 1 blaszkę, wyszły dokładnie 2 blaszki. Wstawiam racuchy do piekarnika na środkowa półkę. U mnie rosły i piekły się przez 25 minut.
- Racuchy pieczone podaje z dżemem, miodem, syropem klonowym lub cukrem pudrem.
Agnieszka Granowska napisał
Racuchy
Dorota Borówka napisał
Ziemniaczane :))))
Iza Wiśniewska napisał
Placki ziemniaczane pieczone? Da się???? Chcę! Pragnę! Wege placki ziemniaczane pieczone to musi byc raj dla podniebienia. Zawsze do smażonych siadalam z rolka recznika papierowego i kazdego przed zjedzeniem 'wyciskalam” z tłuszczu
Dorota Kolodziej napisał
Kiedys robilam paczki z piekarnika….nigdy wiecej. Nie wiem czy racuchy dadza rade.
Agnieszka Tomiak napisał
Placki
Sylwia Chaniewska napisał
U nas placki ziemniaczane rządzą ale z patelni, robiliśmy z piekarnika i niestety one nie dorównują tym z patelni.
Może masz jakiś dobry patent na placki ziemniaczane z piekarnika ?
Marta Niemczyk napisał
Polecam z gofrownicy?
Patrycja Jastrzębska napisał
Racuchy!!
Tomasz Gliwka napisał
Placki ziemniaczane
Angelika Kozdroń napisał
Placki ziemniaczane z piekarnika <3