Racuchy
Uwielbiam racuchy, puszyste, pyszne, słodkie smakują dorosłym i dzieciom. Nigdy nie udaje mi się zrobić ich na tyle dużo, żeby zostały na drugi dzień. Część racuchów zjadamy na obiad, drugą na podwieczorek a resztę na kolacje i tym sposobem wszystkie racuchy znikają.
Racuchy przygotowuje na dwa sposoby, pierwsze to racuchy drożdżowe na mleku i te lubię najbardziej. Drugie, to racuszki na jogurcie, kefirze, maślance lub zsiadłym mleku, które wyrastają dzięki dodatkowi proszku do pieczenia. Są lżejsze, niższe i kwaśniejsze w smaku. Jednak dla mnie królową racuchów są racuchy drożdżowe, takie prawdziwe, smaczne, pachnące, ciepłe i kuszące. Ledwo udało nam się zrobić zdjęcie, po najedzeniu się już nie chce pstrykać a przed najedzeniem język ucieka. Ja do racuchów nie dodaję jajek, ale wiem, że są takie przepisy. Moi m zdaniem w tym przypadku jajka nie mają specjalnego znaczenia i są dodawane bardziej z tradycji niż z potrzeby.
Przepis na racuchy:
Składniki na racuchy:
• 1,5 szklanki mleka
• 2 czubate łyżeczki suchych drożdży lub 30 g świeżych
• 300 g mąki pszennej plus 5 czubatych łyżek
• 5 czubatych łyżek cukru
• 2 spore winne jabłka
• olej do smażenia
• cukier puder do podania
Przygotowanie dania: Racuchy
1. W garnku podgrzewam mleko. Rozpuszczam w nim cukier, dodaje drożdże oraz mąkę. Mieszam i odstawiam na 15-20 minut. W tym czasie drożdże zaczną pracować.
2. Jabłka obieram, usuwam gniazda nasienne i kroje na małe kawałki.
3. Do miski wsypuje mąkę, dodaję mleko z drożdżami i wyrabiam w miarę lekkie ciasto. Robię to przy pomocy miksera z hakiem lub drewniana łyżką. W razie potrzeby dosypuje trochę mąki lub dodaje mleka. Wszystko zależy od tego jak wilgotna jest mąka. Na koniec dodaję rozdrobnione jabłka, mieszam ponownie i odstawiam na 20-30 minut.
4. Gdy ciasto urośnie, podgrzewam na patelni olej, nakładam porcje ciasta i smażę na małym gazie. Po kilku minutach przekładam placki na druga stronę, powinny bardzo urosnąć. Zdejmuję placki z patelni, posypuje sowicie cukrem pudrem i podaję natychmiast, bo nie ma na co czekać :)
Inne przepisy na racuchy:
z jabłkami, absolutna klasyka. Pyszne, puchate do przygotowania w wersji klasycznej pszennej i bezglutenowej!
w wersji ryżowej, pyszne, delikatne i puchate. Bardzo je lubimy!
takie jak jadało się kiedyś, takie jak smażyły babcie, mamy i prababcie. pyszne, puchate i miękkie niczym poduszeczki!
Racuchy lubi cała moja rodziny. Gdy tylko wpadam na pomysł smażenia od razu pada hasło racuchy lub placki. No cóż, sama to doskonale rozumiem.
Racuchy są super :)
kasiek napisał
Zrobiłam racuchy jak w przepisie – i wyszły mi w smaku bardzo drożdżowe Wam też ?
Olga Smile napisał
Moje nie są mocno drożdżowe, pulchne, wysokie i słodkie, bardziej bułkowate jakbym miała je do czegoś porównać… hmmm … a robiłaś z suchych drożdży czy świeżych?
Gosia napisał
oj,bede robic w tym tygodniu,bo juz od dluzszego czasu „chodza” za mna….Teraz napaslam oczy nimi u Ciebie….
Pozdrawiam :)
kasia napisał
Moje wyszły takie gumowate:(
Olga Smile napisał
Kasia – ciekawe dlaczego? … może ciasto było za gęste?
kasia napisał
to bardzo prawdopodobne:) było bardzo gęste
marta napisał
W przepisie pisze zeby do mleka i drozdzy i cukru dac make, a pozniej pisze ze w do miski wsypujemy mąke. To jak mam ją podzielić? Te 5 lyzek do mleka a 300g do miski czy odwrotnie?
Olga Smile napisał
Marta – do mleka + drożdży + cukru dajesz 2-3 łyżki mąki, żeby drożdże ruszyły.
Max Szot napisał
wreszcie przepis na racuchy na drożdżach, a nie tylko na maślance i proszku do pieczenia! czy ja dzisiaj wyjdę z kuchni? ;-)
Sylwia Sobczyk napisał
Drożdżowe są pyszne. Narobiliście mi smaka… i pewnie wieczór spędzę w kuchni. :)