Racuchy
Uwielbiam racuchy, puszyste, pyszne, słodkie smakują dorosłym i dzieciom. Nigdy nie udaje mi się zrobić ich na tyle dużo, żeby zostały na drugi dzień. Część racuchów zjadamy na obiad, drugą na podwieczorek a resztę na kolacje i tym sposobem wszystkie racuchy znikają.
Racuchy przygotowuje na dwa sposoby, pierwsze to racuchy drożdżowe na mleku i te lubię najbardziej. Drugie, to racuszki na jogurcie, kefirze, maślance lub zsiadłym mleku, które wyrastają dzięki dodatkowi proszku do pieczenia. Są lżejsze, niższe i kwaśniejsze w smaku. Jednak dla mnie królową racuchów są racuchy drożdżowe, takie prawdziwe, smaczne, pachnące, ciepłe i kuszące. Ledwo udało nam się zrobić zdjęcie, po najedzeniu się już nie chce pstrykać a przed najedzeniem język ucieka. Ja do racuchów nie dodaję jajek, ale wiem, że są takie przepisy. Moi m zdaniem w tym przypadku jajka nie mają specjalnego znaczenia i są dodawane bardziej z tradycji niż z potrzeby.
Przepis na racuchy:
Składniki na racuchy:
• 1,5 szklanki mleka
• 2 czubate łyżeczki suchych drożdży lub 30 g świeżych
• 300 g mąki pszennej plus 5 czubatych łyżek
• 5 czubatych łyżek cukru
• 2 spore winne jabłka
• olej do smażenia
• cukier puder do podania
Przygotowanie dania: Racuchy
1. W garnku podgrzewam mleko. Rozpuszczam w nim cukier, dodaje drożdże oraz mąkę. Mieszam i odstawiam na 15-20 minut. W tym czasie drożdże zaczną pracować.
2. Jabłka obieram, usuwam gniazda nasienne i kroje na małe kawałki.
3. Do miski wsypuje mąkę, dodaję mleko z drożdżami i wyrabiam w miarę lekkie ciasto. Robię to przy pomocy miksera z hakiem lub drewniana łyżką. W razie potrzeby dosypuje trochę mąki lub dodaje mleka. Wszystko zależy od tego jak wilgotna jest mąka. Na koniec dodaję rozdrobnione jabłka, mieszam ponownie i odstawiam na 20-30 minut.
4. Gdy ciasto urośnie, podgrzewam na patelni olej, nakładam porcje ciasta i smażę na małym gazie. Po kilku minutach przekładam placki na druga stronę, powinny bardzo urosnąć. Zdejmuję placki z patelni, posypuje sowicie cukrem pudrem i podaję natychmiast, bo nie ma na co czekać :)
Inne przepisy na racuchy:
z jabłkami, absolutna klasyka. Pyszne, puchate do przygotowania w wersji klasycznej pszennej i bezglutenowej!
w wersji ryżowej, pyszne, delikatne i puchate. Bardzo je lubimy!
takie jak jadało się kiedyś, takie jak smażyły babcie, mamy i prababcie. pyszne, puchate i miękkie niczym poduszeczki!
Racuchy lubi cała moja rodziny. Gdy tylko wpadam na pomysł smażenia od razu pada hasło racuchy lub placki. No cóż, sama to doskonale rozumiem.
Racuchy są super :)
Ewa Foit na FaceBook napisał
Wykorzystuje nie tylko jablka ale i inne owoce :) (banany, kiwi, mango…)
Olga Smile na FaceBook napisał
U mnie dzisiaj z jogurtem sojowym, mieszanką bezglutenową, cynamonem i masa jabłek :) A i rodzynkami dla rozpusty :)
Jo Vita na FaceBook napisał
uwielbiałam drożdżowe ale były jakby cięższe od innych , od jakiegoś czasu robię tylko jogurtowe z odrobiną proszku do pieczenia , obłędne i lekkie :)
madzior napisał
Ja wolę te na proszku z kefirem, bo są lżejsze. Ale czasami jak mam więcej czasu, to robię z drożdżami. Ale moi domownicy wolą zdecydowanie te na proszku, choć uważam że to kwestia przyzwyczajenia.
Teresa Furgal na FaceBook napisał
Z drozdzami z proszkiem sa nie dobre.
Dominika Turowska na FaceBook napisał
z proszkiem….były dwa dni temu u mnie… ale chętnie zrobie tez z drozdzami:)
Inspirowane Smakiem na FaceBook napisał
z drożdżami jedyne i słuszne <3
Mariusz Modzelewski na FaceBook napisał
Lepiej było jak mieszkałaś okno w okno.
Olga Smile na FaceBook napisał
Justyna Karlikowska – na dniach pokaże typowe bezglutenowe racuchy. Jeśli chcesz zastępować mąka ryżową czy kukurydziana musisz dodać łączącą skrobię ziemniaczana, kukurydziana, z tapioki, arrrow rot, lub inną.
Olga Smile na FaceBook napisał
jasne, zawsze piszę :)