RIB EYE STEAK Z ANTRYKOTU
Mam dla Was Rib Eye steak z antrykotu smażony na maśle z rozmarynem, a podany z frytkami. Rib Eye steak z antrykotu znam doskonale od wielu, wielu lat. Najlepszy jest sezonowany z wołowiny argentyńskiej. Najlepiej jedno i drugie na raz, nie ma co się rozdrabniać. Przynajmniej takie kupuję, gdy chcę przygotować je dla Taty na przykład czy dla jakichś gości. Zaraz obok T-bone to właśnie Rib Eye, New York Steak, Fillet Mignon, Stek Hanger lub Stek Onglet są steakami spotykanymi w steakowniach na całym świecie. Powiem Wam, że przez wiele lat chodziłam na Rib Eye steak wołowy do restauracji Jeff’s na Polach Mokotowskich w Warszawie lub Galerii Mokotów. Lata temu mieli też fantastycznie przygotowane mule z winem, cebulką albo z pomidorami. Nie było mnie tam przez kilka lat i powróciłam ostatnio trzy razy co kilka dni. Steków nie jadłam, ale wzięłam fajita, a mąż mule. No niestety trzy razy fajita, za każdym razem inna, z innymi składnikami. Za pierwszym wołowina, papryka i cebula. Za drugim jeszcze marchewka, cukinia i pieczarki, do zaskakującego kompletu. No, a za trzecim wołowina, papryka, cebula i pieczarki. Tak zwany brak powtarzalności, a tego wyjątkowo nie lubię, bo nie wiem czego się spodziewać. Mule obecnie mi nie smakowały. Są inne w smaku, z jakimś sosem zagęszczonym mąką, przyprawą z glutaminianem, kolor żółty, cebuli mega dużo, zupełnie to nie to, co kiedyś. Sos zostawiliśmy, zresztą nawet bagietki do tego nie było. Z tego co zamówiłam, dobra była sałatka Coleslaw, nawet córce smakowała. Takie mi skojarzenie się pojawiło, gdy wspominam Rib Eye steak z antrykotu, czy każdy inny, który jadłam na przestrzeni lat. Podany z masłem, frytkami stekowymi i sałatą jest absolutnym klasykiem. Czas znaleźć fajną steakownię w Warszawie, gdzie będzie dużo miejsca, luźna atmosfera i dobre jedzenie, bo do Jeff’s raczej nie wrócę, chyba, że na herbatę zimową, bo ta jest całkiem spoko. Steak Rib Eye ja już pisałam wam wyżej pochodzi z antrykotu sezonowanego. To gruby plaster owego antrykotu z charakterystycznym tłuszczem wewnątrz. Gdy tylko jestem w sklepie wybieram Rib Eye steak sezonowany na sucho lub na mokro przez 21 lub więcej. Nigdy nie kupuję takiego świeżego, bo akurat mięso wołowe musi być sezonowane, żeby nie było ciągnące. A Ty, jaki stek lubisz? Kruszenie mięsa to hasło klucz. Ten Rib Eye steak z antrykotu, który widzicie na zdjęciu usmażyłam dla taty. Kupiłam sezonowaną na sucho wołowinę o około 2 cm grubości, mega dobrze wyglądał, smakował i dał się przygotować.
RIB EYE STEAK Z ANTRYKOTU
RIB EYE STEAK Z ANTRYKOTU – składniki:
- 1 stek wołowe Rib EYE (u mnie duży 800g)
- 1 łyżka masła
- 1 gałązka rozmarynu
- sól i pieprz do podania
RIB EYE STEAK Z ANTRYKOTU – przygotowanie:
- Steki wyjmuję, gdzieś na 2 godziny przed smażeniem, powinny mieć temperaturę pokojową. Rozgrzewam patelnię grillową lub płaską.
- Steak Rib eye kładę na patelnię zaczyna się lekko dymić. Smażę krótko lub dłużej, zależenie od tego, jak ktoś lubi wysmażone steaki. Tym razem przyjmijmy, że grubość steak to 2 cm a czas potrzebny do wysmażenia Medium rare to 3-4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni. To chyba najpopularniejszy stek zaraz obok medium. Mięso w środku osiąga temperaturę 57-63 stopi i zmienia kolor na ciemniejszy, osocze staje się brunatne.
- Pod sam koniec smażenia wkładam na patelnie masło i gałązkę rozmarynu. Polewam steak kilka razy a masło szybko dodaje słodyczy.
- Na zdjęciu widzicie rib eye steak z antrykotu podany z frytkami, rozmarynem oraz sałatą z sosem vinaigrette, która uciekła z kadru.
Beata napisał
Medium rare, z sosem z zielonego pieprzu i zieloną fasolką. I już.
Katarzyna napisał
Macie sprawdzony przepis na steka? Bo zmarnowałam już wiele, wiele kawałków 😞 będę bardzo wdzięczna za wskazówki jak takiego idealnie wysmażyć !
Olga Smile napisał
Katarzyna po pierwsze sezonowane mięso. Po drugie bardzo rozgrzana patelnia 🙂 Solisz na talerzu a nie przed smażeniem 🙂
GOSIA napisał
Olga Smile patelnia żeliwna albo cyganska
Żaklina napisał
Olga Smile ja sole przed , mięso powinno odpocząć po smażeniu i być z dosyć młodej krowy
Katarzyna napisał
Katarzyna mięso wyjmij z lodówki na kilka godzin przed smażeniem. Lekko z obu stron posmaruj olejem. Następnie na rozgrzaną patelnię, grill połóż mięso ( dobrze rozgrzana patelnia powinna po położeniu mięsa aż lekko dymić). Nie dotykaj mięsa, aby powstała na powierzchni akurat opiekanej otoczka, która zapobiegnie wyciekaniu soków ze steka. Trzymaj ile uważasz w zależności od stopnia wysmażenia jaki chcesz uzyskać i przełóż na druga stronę. Zdejmij stek i daj mu odpocząć 2-3 minutki, zanim go pokroisz. Dopraw wedle uznania sola i grubo mielonym pieprzem.
Katarzyna napisał
będę tak próbować, dziękuję kochana ♥️
Katarzyna napisał
Katarzyna spoko, próbuj, trening czyni mistrza, ja zanim wyszedł mi stek idealny musiałam trochę potrenować 🙂
Małgorzata napisał
Średnio fryty i sorowka
Agnieszka napisał
Może być w ogóle niesmażony, poważnie, surowe zjem🤣
Ale jak już z patelni, to koniecznie krwisty, z masłem ziołowym lub czosnkowym. I tyle. Frytki, pieczone kartofle, sałatka – spoko, ale niekoniecznie, liczy się stek 😃