RIB EYE STEAK
Jednym z najczęściej wybieranych steaków jest Rib Eye steak. Zaraz obok T-bone to właśnie Rib Eye, New York Steak oraz Fillet Mignon są steakami spotykanymi w steakowniach na świecie. Steak Rib Eye pochodzi z antrykotu sezonowanego, to po prostu gruby plaster owego antrykotu z charakterystycznym tłuszczem wewnątrz. Za to Fillet Mignon to setak z polędwicy. New York Steak pochodzi z rostbefu, za to T-bone to połączenie kawałka rostbefu i polędwicy do kompletu. Mniej znany Steak Bavette wykrawany jest z łaty wołowej. Rzeźnik wycina kawałek mięsa o grubych włóknach, jest on znacznie chudszy niż poprzednie steki i potrafi być bardziej twardy. Jednak znajdziecie spokojnie ich wielbicieli! Za to Stek Hanger lub Stek Onglet jest wycięty z wołowej przepony, jakoś ich w Polsce nie spotkałam za to w restauracjach w USA znajdziecie je na pewno. Specjalnie o tym piszę, bo czasami, gdy rozmawiam ze znajomymi o ich preferencjach kulinarnych, to jak się okazuje nie wiedzą z jakiej części pochodzi konkretny kawałek mięsa. Wybierają po smaku, kształcie i często ot tak, z przyzwyczajenia. Gdy tylko jesteście w sklepie wybierzcie Rib Eye steak sezonowany na sucho lub na mokro. Nigdy nie kupujcie takiego świeżego, bo akurat mięso wołowe musi być sezonowane. Kiedyś mówiło się, że mięso musi skruszeć. I tak też dzieje się w przypadku wołowiny. Żeby Rib Eye steak był delikatny, pełen smaku a jednocześnie dał się pogryźć musi wołowina musi być sezonowana średnio przez 21 lub więcej. Ten Rib Eye steak, który widzicie na zdjęciu usmażyłam dla taty, kupiłam sezonowaną na sucho wołowinę o około 2 cm grubości. Oczywiście tego steaka jak i każdego innego można usmażyć odpowiednio do preferowanego stopnia ścięcia mięsa. Im mocniej wysmażony steak tym mięso twardsze. Wszystkie stopnie wysmażenia steków dotyczą steków pokrojonych na 2 cm grubości. Do tego kawałki mięsa muszą mieć temperaturę pokojową, także czas potrzebny do ich przygotowania idealnego Rib Eye steak wygląda następująco.
RIB EYE STEAK
RIB EYE STEAK – składniki:
- 1 stek wołowe Rib EYE (u mnie duży 800g)
- 1 łyżka oleju
- sól i pieprz do podania
RIB EYE STEAK – przygotowanie:
- Steki wyjmuję, gdzieś na 2 godziny przed smażeniem, powinny mieć temperaturę pokojową. Rozgrzewam patelnię grillową. Steak Rib eye nacieram olejem, gdy patelnia zaczyna się lekko dymić układam stek. Smażę krótko lub dłużej, zależenie od tego, jak ktoś lubi wysmażone steaki. Tym razem przyjmijmy, że grubość steaka to2 cm a czas potrzebny do wysmażenia wygląda nastepująco:
- Blue, to stek praktycznie surowy, lekko obsmażony z każdej strony, tak, że ma 2 mm warstwę podsmażenia, jednak mięso w środku całkiem surowe i delikatnie ciepłe. Temperatura w środku 28-38 stopni. Stek należy smażyć średnio 1 minutę z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Rare, czyli słabo wysmażony – mięso czerwone w środku i surowe z rozpoczętym procesem ścinania białka. W koło usmażona warstwa na grubość 5 milimetrów. Temperatura w środku ok. 30-51 stopni. Stek należy smażyć średnio 2 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium rare – to chyba najpopularniejszy stek zaraz obok medium. Mięso w środku osiąga temperaturę 57-63 stopi i zmienia kolor na ciemniejszy, osocze staje się brunatne. Stek należy smażyć średnio 3-4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium, czyli klasyczny stek najczęściej wybierany nazywany również jako średnio wysmażony. Mięso staje się bardziej jędrne, w środku lekko ścięte, temperatura wynosi około 63-68 stopni. Stek należy smażyć średnio 4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium Well inaczej dobrze wysmażony. Stek staje się twardy pod palcem i dość elastyczny, mięso osiąga temperaturę około 74 stopni w środku, osocze jest ciemne. Stek należy smażyć średnio 5 minut z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Well done, czyli bardzo dobrze wysmażony. Temperatura mięsa wewnątrz powyżej 77+ stopni, mięso jest twarde, brunatne, nie ma wypływającego osocza. Tym razem stek należy smażyć średnio 6 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
I na koniec ważna informacja, każdy stek musi odpocząć po smażeniu przed krojeniem, odłóż go na ciepły talerz, przykryj drugim i zostaw na 4-5 minut. Podawaj Steaki z ulubionymi dodatkami :) Na zdjęciu widzicie steak rib eye będący plastrem z sezonowanego na steki antrykotu podany z frytkami, grillowanymi pomidorami, cebulą, rozmarynem, sałatą z sosem vinaigrette i masłem.
Ex napisał
ekstra wygląda
Ksenia napisał
Ach jej, ale bym zjadła taki kawał mięcha, na keto diecie w końcu człowiek głodny nie chodzi (:
Marta napisał
Najlepsze mięso :):):)
Bojka napisał
Już lecę, niech nie stygnie ;)
Vanesa napisał
Aż oczy się śmieją a ślina sama płynie!!!!
Anna napisał
T-bone to właśnie Rib Eye to moje ulubione
Agnieszka napisał
Przecudny stek!
Magdalena napisał
Ale bym zjadła takiego steka :P
Katarzyna napisał
No i ślina do pasa hihihih
Agata napisał
Serce antrykotu :)