Dzisiaj zapraszam wszystkich na risotto z borowikami czyli z suszonymi grzybami. Ponieważ risotto z borowikami traktujemy jako danie specjalne, można powiedzieć niedzielne. Jest dla nas również takim cudownym wspomnieniem jesieni, spacerów w lesie, rodzinnego grzybobrania i chwil relaksu. Risotto z borowikami ma bardzo charakterystyczny grzybowy smak. Taki, którego się nie zapomina z przyjemnością wspomina. Moje risotto z borowikami przygotowałam z kapeluszy grzybów suszonych, pięknych, jasnych, żółtych i kremowych, dlatego kolor risotto jest jasny. Jeśli użyjecie podgrzybków wtedy ryż w efekcie będzie brązowy, ciemny i jednocześnie ziemisty. Dlatego też uważam, że w przypadku grzybów risotto z borowikami jest najlepsze z najlepszych. A Ty – do jakich dań dodajesz suszone grzyby?
Risotto z borowikami
Risotto z borowikami – składniki:
- 1,5 szklanki ryżu do risotto
- łącznie 750 ml wody lub bulionu warzywnego
- 125 ml dobrego białego wina
- 5 okazałych kapeluszy borowików + ze 2 korzenie ususzone w cienkich plasterkach
- 2 średnie cebule (najlepsze są szalotki, ale ponieważ są trudno dostępne w mniejszych miastach, wtedy cebula złota lub biała może stanowić dobry zamiennik)
- 60 ml oliwy
- 80 ml startego na drobnej tarce parmezanu krowiego lub wegańskiego
- 2 łyżki masła zwierzęcego lub roślinnego ekologicznego
- świeży tymianek do smaku
- sól oraz czarny pieprz do smaku
Risotto z borowikami – przygotowanie:
- Do malaksera wkładam pokruszone w dłoniach kapelusze i korzenie grzybów. Miksuję przez chwilę, ponieważ zależy mi na dużym ich rozdrobnieniu. U mnie powstają kawałki wielkości główki od zapałki.
- Zagotowuję wodę lub bulion, wrzucam grzyby, mieszam, przykrywam i zostawiam minimum na 30 minut.
- Na dużej patelni, lub w garnku żeliwnym szklę na oliwie pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę. Solę. Dodaję ryż, mieszam i czekam aż stanie się przeźroczysty. Zajmuje to około 1 minuty.
- Wlewam jedną łyżkę wazową wywaru z grzybami oraz wino. Mieszam do czasu, aż niemal cały zostanie wchłonięty. Wtedy wlewam kolejną porcję cały czas mieszając. Po wchłonięciu kolejnej części wywaru dolewam resztę i nadal mieszam.
- Na koniec dodaję masło i starty parmezan. Doprawiam do smaku, przykrywam pokrywką i odstawiam na 5 minut już bez włączonego gazu.
RISOTTO przepisy:
Kilka lat temu pokazywałam również przepis na risotto z łososiem. W sam raz dla wielbicieli łososia, ryb i ogólnie owoców morza. Podane z listkami szpinaku w kremowym ryżu przypadanie do gustu nie jednej osobie!
Zapiekanka
Podsmażam cebulę w niewielkiej ilości oleju , dodaję mielone mięso , pokrojone pomidory z puszki i pokrojone wcześniej namoczone grzyby suszone , podsmażam aż wszystko się połączy dodaję wodę tak żeby przykryć składniki doprawiam solą , pieprzem , bazylią suszoną , oregano można trochę ostrej papryki gotuję jakieś 15 min można zagęścić ale nie koniecznie i dodaję makaron do spagetti razem mieszam i gotowe . Można polać makaron juz na talerzu jak kto woli ale ja wolę do sosu dodać makaron bo wtedy mi nie zostaje .
Mała uwaga, same borowiki np zupa lub sos powodują ,że potrawa nabiera lekko kwaśnego smaku. D l a tego trzeba łączyć z innymi grzybami (oczywiście nie dotyczy to np bigosu lub innej potrawy gdzie grzyb jest tylko dodatkiem a nie głównym składnikiem) :)
a taki ja u mnie na stronie https://www.noziwidelecblog.com/2012/02/sos-z-suszonych-lesnych-grzybow.html wystarczy do niego ugotować makaron i wymieszać
Bigos! :)
zurek
Zupa jarzynowa a nawet rosołek,a najlepszy jest sos z suszonych grzybow
Bigos, zupa grzybowa, sos.
Do krupniku i do sosu krusze dla zageszczenia
Krupnik bez grzybów nie ma mowy :)