RISOTTO Z GRZYBAMI SUSZONYMI
Propozycją na dziś jest risotto z grzybami suszonymi, czyli taka wersja zimowa popularnego włoskiego dania. Risotto z grzybami suszonymi, z groszkiem, z pieczarkami, z suszonymi pomidorami czy w wersji mięsnej z krewetkami lub kurczakiem robię co jakiś czas dla nas i znajomych. My jako domownicy lubimy i jadamy tylko wersje roślinne risotto, nawet używamy wegańskich zamienników sera które świetnie sprawdzają się w daniach na ciepło i zimno. Osobiście wielką przyjemność sprawia mi gotowanie a risotto z grzybami suszonymi należy do tych przepisów, który zawsze wychodzi. Można użyć więcej wody, bulionu lub wina. Można śmiało zamieniać dodatki i cieszyć się jego smakiem. Typowe risotto ma kremową konsystencję i jest dość rzadkie, my wolimy opcje gęściejsze ale to nasze prywatne preferencje. A Ty, jakieś risotto lubisz, robisz, jadasz w domu lub restauracjach? U nas zimą i jesienią risotto występuje w najróżniejszych postaciach dość często. Lubimy po prostu ciepłe śniadania i to nie koniecznie w formie kanapek czy tylko owsianki. Dlatego też chętnie jadamy je od rana i to nawet kilka razy w tygodniu. Ze swoje strony ciepło was zapraszam na risotto z grzybami suszonymi, takie klasyczne, kremowe i pyszne!
RISOTTO Z GRZYBAMI SUSZONYMI
RISOTTO Z GRZYBAMI SUSZONYMI – składniki:
- 1,5 szklanki ryżu do risotto
- łącznie 750 ml wody lub bulionu warzywnego
- 125 ml dobrego białego wina
- 5-7 okazałych suszonych kapeluszy borowików + ze 2 korzenie ususzone w cienkich plasterkach
- 2 średnie cebule
- 1 cytryna
- 60 ml oliwy
- 80 ml startego na drobnej tarce parmezanu krowiego lub wegańskiego zamiennika
- 2 łyżki masła zwierzęcego lub roślinnego ekologicznego jeśli nie jadacie nabiału
- świeży tymianek do smaku
- sól oraz czarny pieprz do smaku
RISOTTO Z GRZYBAMI SUSZONYMI – przepis:
- Myję, suszę i ocieram cytrynę. Wyciskam sok z 1/2 cytryny.
- Do malaksera wkładam pokruszone w dłoniach kapelusze i korzenie grzybów. Miksuję przez chwilę, ponieważ zależy mi na dużym ich rozdrobnieniu. U mnie powstają kawałki wielkości główki od zapałki.
- Zagotowuję wodę lub bulion, wrzucam grzyby, mieszam, przykrywam i zostawiam minimum na 30 minut.
- Na dużej patelni, lub w garnku żeliwnym ewentualnie w urządzeniu multifuncyjnym szklę na oliwie pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę. Solę. Dodaję ryż, mieszam i czekam aż stanie się przeźroczysty. Zajmuje to około 1 minuty.
- Wlewam jedną łyżkę wazową wywaru z grzybami oraz wino. Na tym etapie dodaje 1/2 skórki z cytryny. Mieszam do czasu, aż niemal cały zostanie wchłonięty. Wtedy wlewam kolejną porcję cały czas mieszając. Po wchłonięciu kolejnej części wywaru dolewam resztę i nadal mieszam.
- Na koniec dodaję masło i starty parmezan. Często jeszcze trochę soku z cytryny. Doprawiam do smaku, przykrywam pokrywką i odstawiam na 5 minut już bez włączonego gazu.
- Risotto z grzybami suszonymi podaję w głębokich talerzach często z dodatkową porcją ziół i sera.
Grażyna napisał
Uwielbiam kaszę jęczmienną w takim wydaniu
Olga Smile napisał
Grażyna – może być dobra chociaż strukturę ma zupełnie inną.
Anielka napisał
Jednak kasza jęczmienna gruba a nawet pęczak duuuuużo lepsze w smaku.Sory Olga no jakoś nie trawię ryżu.Ale można tych samych składników użyć.
Anielka napisał
Olga Smile .Lubiłam ryż,ale był dość długo na diecie,może dlatego nie bardzo mi smakuje.Jedynie czasami zapiekany z jabłkami,rodzynkami i cynonem.Nie jadłam nigdy makaronu ryżowego.Czas chyba spróbować.
Olga Smile napisał
Anielka – u nas dla domowników TYLKO bezglutenowo więc nawet jak kaszotto to gryczane, owsiane lub jaglane :) Ryż uwielbiamy <3 a makaron ryżowy jeszcze bardziej
Klaudia napisał
Mniam!
Elżbieta napisał
O tak idealny pomysł na obiad