RISOTTO ZE SZPARAGAMI
Mam dzisiaj dla was przepis na risotto ze szparagami. Sezon na nie w pełni! Uwielbiamy, risotto ze szparagami i jada chętnie cała moja rodzina, zwłaszcza jeśli klasyczny ser typu parmezan zamieniam na jego wegańską wersję. Mam dobrą wiadomość, ponieważ smak jego nie różni się jakoś diametralnie od typowego mlecznego, to risotto ze szparagami nie traci niczego na jakości! A Ty lubisz risotto? Jakie dania przygotowujesz ze szparagami? Są smaki klasyczne, ponadczasowe, takie do których się wraca. U mnie w domu rodzinnym risotto ze szparagami ani żadne inne nie było znane. Mama ich nie przygotowywała, nie mieszała w garnku, nie podsmażała ryżu. Pamiętam, że pierwsze risotto ze szparagami i groszkiem przygotowałam ponad 25 lat temu. Czasami aż nie wierzę, że czas tak szybko płynie. Gdy przeprowadziłam się do swojego mieszkania, ciągle coś gotowałam. Już wtedy zbierałam książki kucharskie, chociaż rynek na nie był średni. Nie to, co teraz! Ponieważ sama pracuję na szóstą swoją książką, to ciekawa jestem, jaką byś chciała, jaką kupiła? Nie mogę zdradzić jaka jest moja, ale tak sprawdzam, czy trafiłam w gust czytelników :) Wiem, że risotto ze szparagami na bank się spodoba i mam nadzieję, że moje książkowe propozycje również :)
RISOTTO ZE SZPARAGAMI
RISOTTO ZE SZPARAGAMI – składniki:
- 2 szklanki ryżu do risotto
- 2 średnie cebule
- 1 lub pęczki szparagów zielonych
- 1 szklanka białego wina (ja często pomijam wino w risotto ponieważ nie wszyscy lubią u mnie w domu ten smak)
- 1 litr – 1,2 litra wody lub bulionu warzywnego ewentualnie mięsnego jeśli jecie (u nas wege)
- ½ szklanki tartego sera parmezan lub w typie parmezanu zwierzęcego lub wegańskiego (u mnie podróbka roślinna)
- 3 łyżki oleju (u mnie z suszonych pomidorów)
- 2 łyżki masła zwierzęcego lub wegańskiego
- sól i czarny pieprz do smaku
RISOTTO ZE SZPARAGAMI – przepis:
- Cebule obieram i kroję w drobną kostkę.
- Szparagi czyszczę -> jak obrać szparagi. Miękkie łodyżki kroję w plastry, główki zostawiam.
- Wywar warzywny zagotowuję.
- W dużym garnku lub głębokiej patelni rozgrzewam oliwę, wrzucam cebulę i lekko solę. Mieszam i szklę ją przez kilka minut.
- Dodaję ryż i smażę przez chwilę ciągle mieszając, aż stanie się szklisty.
- Wlewam jedną łyżkę wazową wywaru. Mieszam do czasu, aż niemal cały zostanie wchłonięty. Wtedy wlewam kolejną porcję cały czas mieszając. Po wchłonięciu kolejnej części wywaru dolewam resztę i nadal mieszam.
- Dodaję wszystkie pokrojone i całe główki szparagów. Mieszam i w razie potrzeby dolewam więcej płynu. Czekam od zagotowania przez 3 minuty mieszając. Na koniec dodaję masło (spokojnie sprawdza się wegańska margaryna) i starty parmezan. Doprawiam do smaku, przykrywam pokrywką i odstawiam na 5 minut już bez włączonego gazu.
- Cały proces dolewania i mieszania zajmuje około 20 minut, dzięki niemu właśnie risotto z szparagami jest takie kremowe.
- Nakładam na talerze, postępuję tartym parmezanem (jeśli nie dodałam go do garnka) oraz pieprzem.
- Risotto ze szparagami jadamy w sezonie dość często, po prostu każde risotto jest u nas mile widziane na talerzach.
Anonim napisał
Uwielbiam zielone A białych nie lubię
Anonim napisał
Wczoraj po praz pierwszy miałam okazje je jeść. Zrobiłam duszone ze schabem i były bardzo dobre. Już myślę co jeszcze mogę z nimi zrobić :)
Anonim napisał
Osolona woda,na talerz i polać masłem z bulka tartą…..Oczywiście w dobrej proporcji
Anonim napisał
Jajecznicę za szparagami uwielbiam
Anonim napisał
Brzmi fajnie. Surowe szparagi zawijasz w ciasto francuskie czy delikatnie podgotowane? Jak długo i w jakiej temperaturze pieczesz?
Anonim napisał
Kiedyś nie lubiłam, bo jadłam białe, potem zjadłam zielone i …uwielbiam z masełkiem i bułką tartą, w sosie beszamelowym z makaronem(np. czerwonym), duszone z odrobiną boczku i szybka tarta na cieście francuskim.
Anonim napisał
Uwielbiam szparagi <3 Mi i mojej rodzinie najlepiej smakują saute, tylko podgotowane bez żadnych dodatków :)
Anonim napisał
uwielbiam zupę z białych szparagów, zielone uwielbiam podane z makaronem lub ziemniaczkami, polane oliwą i posypane sezamem :)
Anonim napisał
Delikatnie podgotowane, potem w piekarniku około 12-15 minut.Posmaruj rozbełtanym jajkiem, ładnie się zarumienią
Anonim napisał
A co to ujemne kalorie ? ?