ROGALIKI DROŻDŻOWE
Dzisiaj pokażę Wam kruche rogaliki drożdżowe z dżemem, czekoladą albo nutellą do wyboru. Rogaliki drożdżowe fantastycznie pasują do porannej kawy, do podgryzania na lunch lub po prostu podwieczorek. Uwielbiam przygotowywać przepisy rodzinne, znane, lubiane i sprawdzone. Postanowiłam pokazać wam przepis rodzinny ze strony mojego męża jeden. Wybrałam przepis na kruche rogaliki nadziewane marmoladą, tak było w oryginale. Przyznam się, że marmolady nie jadłam wieki więc dżem uznałam za najlepsze wyjście. Każde takie pieczenie przenosi mnie w sentymentalną podróż. Ten przepis znalazłam w teczce najlepszych przepisów mojej teściowej, więc wiedziałam, że musi się udać. Takie tradycyjne ciasto drożdżowe z domu mojego męża niech będzie moim wkładem w celebrację smaku a także wspomnieniem o teściowej, której rocznica śmierci była niedawno. Tak boli, gdy odchodzą najbliżsi a czas nadal nieubłaganie płynie, jakby nigdy nic. Jej przepisy na ciasta, domowe wypieki, obiady są i zawsze będą nam ją przypominać! Teczkę pełną przepisów i wspomnień dostanie moja córka, jako element trwania rodziny, wspomnień i smaków. A Ty jakie ciasto lubisz i wspominasz z domu rodzinnego lub czasów dzieciństwa? Dzisiejsze rogaliki drożdżowe z dżemem, czekoladą albo nutellą są kruche, delikatne i pełne smaku – powiedziałam, że fantastyczne, jak każdy przepis rodzinny!
ROGALIKI DROŻDŻOWE
ROGALIKI DROŻDŻOWE – składniki:
- 500 g mąki pszennej o symbolu 550
- 250 g masła lub margaryny
- 80 g drożdży
- 2 łyżki cukru (do ciasta i drugie tyle do posypywania rogalików)
- 1 jajko (do nasmarowania rogalików przed pieczeniem)
- 250 ml naturalnego jogurtu greckiego
- szczypta soli
- kilka łyżek dżemu, powideł lub kremu czekoladowego (do wyboru albo można pomieszać
ROGALIKI DROŻDŻOWE – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę i dodaję masło, cukier, jogurt, rozkruszone drożdże, szczyptę soli i wyrabiam gładkie ciasto. Czasami trzeba dodać jeszcze 2-4 łyżki mąki, aby ciasto się nie lepiło za bardzo.
- Ciasto wkładam w torebkę foliową i umieszczam w lodówce na godzinę. W przepisie teściowej było napisane: Uformować kulę i włożyć do zimnej wody – ciasto najpierw opadnie na dno a później po godzinie wypłynie na wierzch. Ja jednak włożyłam do lodówki, tak jak to robię z innymi ciastami.
- Ciasto wyjmuję na posypaną mąką stolnicę, rozwałkowuję dość cienko, wycinam na niewielkie kwadraty. Każdy cienko smaruję dżemem. Następnie ukośnie zwinąć (zacząć od rogu) formując rogaliki.
- Rogaliki układam na blasze posmarowanej tłuszczem do pieczenia lub wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy z rogalików smaruję rozmąconym jajkiem i posypuję cukrem.
- Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni i piekę na zloty kolor, około 15 minut. Trzeba pilnować, żeby się nie przypaliły za bardzo.
- Te kruche rogaliki drożdżowe są gotowe do jedzenia na ciepło lub zimno, obie wersje podania są wspaniałe!
Majka napisał
Chetnie sprobowalabym
Ewcia napisał
Wygladaja mega apetycznie ;)