ROLADY ŚLĄSKIE
W moim domu rodzinnym na rolady śląskie mówiło się zrazy zawijane. Tak się przyjęło. Rolady śląskie można przygotować tradycyjnie z wołowiny albo z mięsa wieprzowego lub drobiowego. O ile rolady z wołowiny najczęściej faszerowane są boczkiem lub słoniną, musztarda, cebula i ogórkiem, o tyle te wieprzowe już nie koniecznie. Jadłam kiedyś rolady ze schabu z kapusta kiszona duszoną z dodatkiem grzybów i siekanego boczku. Moja koleżanka robi także rolady drobiowe z grzybami, gdzie rozklepane piersi z kurczaka lub indyka faszeruje duszonymi grzybami z boczkiem lub mielona kiełbasa i tak zwija. Jak widać, możliwości jest wiele, jednak mi rolady śląskie kojarzą się jednoznaczne z wołowiną. A u Ciebie z jakiego mięsa robiło się rolady lub zrazy? Te przepis jest przepisem mojej mamy, która nie pochodzi ze śląska a z Warszawy, jednak tak jak kuchnia Podlasia mocno zadomowiła się w całej Polsce tak samo kuchnia śląska, która jest bardzo smaczna, taka prawdziwie domowa i rodzinna. Zapraszam, dzisiaj u mnie rolady śląskie duszone z boczkiem, cebulą i ogórkiem, podane z kluskami śląskimi do kompletu.
ROLADY ŚLĄSKIE
ROLADY ŚLĄSKIE – składniki:
- 500 g wołowiny
- 300 g wędzonego boczku w plasterkach/ może być słonina, generalnie powinno być tłusto
- 4-5 cebul
- 4 łyżki masła lub oleju
- 3 ogórki kiszone
- słoiczek musztardy wybierz taka jaka lubisz
- 5 grzybów suszonych (opcja)
- 1 łyżka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej, może być też mąka ryżowa
- sól i pieprz do smaku
ROLADY ŚLĄSKIE – przepis:
- Cebule obieram, kroję w talarki i lekko posolone smażę na złoto na patelni.
- Mięso wołowe z udźca kroję na cienkie plastry, a następnie rozbijam pomiędzy dwoma płatami folii spożywczej.
- Na każdym kawałku posolonego i posypanego pieprzem mięsa rozsmarowuję łyżeczkę musztardy i układam plasterek lub dwa wędzonego boczku. Następnie podsmażoną w talarki cebulę kładę na boczku razem ze słupkiem ogórka kiszonego. Mięso zwijam w rulon i spinam wykałaczkami lub obwijam nitką.
- Takie obtoczone w mące rolady podsmażam na patelni z 2 łyżkami oleju partiami tak, aby mięso się obkurczyło i lekko przyrumieniło. Jeśli mam dostatecznie dużą patelnię, to układam mięso ciasno, dolewam około 250 ml bulionu lub ostatecznie wody, dodaję kilka drobno pokruszonych suszonych grzybów i duszę pod przykryciem przez 40-50 minut. Rolady śląskie podaję na ciepło z kluskami śląskimi, ziemniakami, kaszami i najlepiej modrą kapustą.
Anonim napisał
Zrazy wolowe- chudy boczek, ogórek, cebula, musztarda
Olga Smile napisał
u nas były TYLKO wołowe z boczkiem, musztardą, smażona cebulka i ogórkiem kiszonym. U mojej koleżanki dla odmiany wieprzowe zrazy z kapustą kiszoną albo drobiowe z grzybami.
Anonim napisał
Wołowina. Do tego musztarda, ogórek, cebulka, ewentualnie boczek
Anonim napisał
Mama robiła wołowe ja robię z szynki z musztardą, cebulą, boczkiem i ogórkiem kiszonym
Anonim napisał
Wołowe z cebulką (surową) i chudym boczkiem pokrojonym w kostkę, nie daję ogórka kiszonego . Rozbite mięso, posypuję pieprzem i solę. Zostawiam na moment a potem płaty smaruję musztardą, kładę na to cebulkę i boczek i zawijam. obsmażam a porem duszę do miękkości
Anonim napisał
Mięso wołowe, na rozbity kawałek sól pieprz i musztardą . Do środka daje (surowe): boczek w kostkę, ogórki kiszone , piórka cebulki. Jaki zbieg okoliczności ,że dziś właśnie będę robiła :)
Anonim napisał
Wołowe albo z karkówki
Anonim napisał
Moja mama robi z wołowiny z boczkiem i kiszonym ogórkiem, ja robię córce ze względu na alergię z indyka,cebulką i pieczarkami w sosie
Anonim napisał
Właśnie zjadłam
Ale zamiast wołowinki chuda karkówka. Ogórek kuszony cebula boczek musztarda
Anonim napisał
Robię tak samo ? Też bez ogórka, jakoś mi tam nie pasuje.