ROŚLINNA WEGAŃSKA FETA Z SOLANKI
Dzisiaj przepis na roślinną wegańską fetę z solanki, taką mega przypominającą smakiem klasyczny mleczny ser. Ten przepis znajdziecie w książce ROŚLINNY NABIAŁ jako jedną z propozycji do przygotowywania fermentowanych serów. Takich zrobionych w zaciszu kuchni od podstaw i moczonych w solance dla nabrania smaku i konsystencji. Muszę przyznać, że ta roślinna feta bardzo w smaku przypomina ser solan albo twardą grecką fetę. jest wprost wyśmienita do sałatek. Kilka razy przygotowywałam z niej sałatkę grecką i znajomi nawet się nie zorientowali, że jedzą ser roślinny a nie krowi lub owczy. Tu z pomocą przychodzi kefir kokosowy, to właśnie na nim oparłam robienie tej fety. Uważam, ze lepiej pasuje niż kefir wodny, ponieważ ma zdecydowanie bardziej kwaśniejszy smak, a to bardzo fecie służy! Zapraszam zatem na przepis na roślinną wegańską fetę z solanki na bazie migdałów i kefiru kokosowego.
ROŚLINNA WEGAŃSKA FETA Z SOLANKI
ROŚLINNA WEGAŃSKA FETA Z SOLANKI – składniki:
- 3 szkanki zbanszowanych i namoczonych migdałów
- 1,5 szkanki kefiru kokosowego lub kefiru wodnego
- 2 szkanki mleka migdałowego lub sojowego
- 4 łyżki agar-agar (sprawdź, ile podaje producent na opakowaniu)
- 1 łyżeczka soli morskiej lub himalajskiej
ROŚLINNA WEGAŃSKA FETA Z SOLANKI – przepis:
- Namoczone i odcedzone migdały przekładam do kielicha blendera, dodaję kefir kokosowy, 3–4 łyżki wody i sól. Miksuję na jednolitą, bardzo kremową masę.
- Przekładam do pudełka pastikowego wyłożonego folią spożywczą. Przykrywam pokrywką i zostawiam na blacie w kuchni na 12–48 godzin. Smak ma być kwaśny na tyle, na ile lubisz.
- Do garnka wlewam mleko migdałowe, dodaję agar-agar i bardzo dokładnie mieszam, zazwyczaj blenderem ręcznym. Zagotowuję pod przykryciem i gotuję na malutkim gazie przez 2–4 minuty, do czasu pojawienia się bąbelków. Do mieszaniny wlewam mus z orzechów, wciąż miksując blenderem ręcznym.
- Po wymieszaniu przelewam ser do wyłożonej folią spożywczą dowolnej formy, u mnie sprawdza się nieduża keksówka.
Zostawiam do wystygnięcia najpierw na blacie kuchennym, potem w lodówce. Teraz czas na solankę. - W 1,5 litra wody rozpuszczam 2–3 łyżki soli morskiej lub kamiennej. Zalewa musi być bardzo słona!
Ser przekładam do słoika lub szczelnego pojemnika, zalewam solanką i zostawiam w lodówce. - Po kilku dniach podaję pokruszoną lub pokrojoną na kawałki roślinną wegańską fetę wprost z solanki. Taki ser z czasem będzie coraz lepszy!
Ten przepis jak i 133 inne na roślinne mleka, masła, majonezy, sery miękkie, twarożki, jogurty i kefiry w książce ROŚLINNY NABIAŁ
- do kupienia w formie ebooka, tak, żeby zawsze mieć ją przy sobie -> https://www.olgasmile.pl/produkt/ksiazka-roslinny-nabial-wersja-ebook/
- do kupienia w formie drukowanej pięknie wydana przez wydawnictwo ZWIERCIADŁO, tak, żeby przytulić książkę do siebie -> https://zwierciadlo.pl/sklep/kulinaria/roslinny-nabial
Agnieszka napisał
Czy zamiast kefiru może być jogurt?
Beti napisał
Agnieszka jasne
Olga Smile napisał
Agnieszka – wyjdzie zupełnie inny smak i inne procesy fermentacyjne. Nie polecam zamieniać.
Kasia napisał
Pani Olgo ile czasu gotowa feta może stać w lodówce? Przyznam, że cała keksowka to dosyć dużo jak na moją rodzinkę
Agnieszka napisał
Kasia to zrób z połowy składników
Olga Smile napisał
Kasia – w solance może stać i stać :)
Kasia napisał
Olga Smile dziękuję ?
Edyta napisał
Ale fantastyczna <3 kupiłam książkę i jestem zauroczona <3
Magdalena napisał
Ja ostatnio kupiłam ser wegański przypominający fetę . Musze powiedzieć ze smak mnie zaskoczył , ale koniecznie musze zrobic ten z przepisu . Jak sie nie moze całkowicie nabiału , wszystko smakuje ? dziękuję za przepis
Marianna napisał
Niestety ja odpadam. Produkty nabiałozastępcze mi nie smakują. I nie da się ich nie odróżnić od oryginału.