Rosół bez mięsa
Muszę przyznać, że rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko! Kiedyś, będąc dzieckiem nie zdawałam sobie sprawy, że smak rosołu to głównie smak warzyw. Gdy zaczęłam gotować dla dzieci, dla swojej rodziny rosół z warzyw pieczonych, rosół bez mięsa i rosół wegetariański non stop gości na naszym stole. Od czasu do czasu wypiera go zupa pho, która nie ma sobie równych jeśli ktoś lubi kuchnie wietnamską. Moja pho również jest bez mięsa, tak samo jak zupa ramen, czyli rosół japoński :) Ach te rosoły, jest ich tyle, że trudno zliczyć!
Wczoraj naszło mnie na rosół bez mięsa ten mega aromatyczny, pyszny, rozgrzewający … mój ulubiony. Gotowałam go do 2 w nocy! Zjadłam i mogłam chwilę jeszcze popracować i dopiero spokojnie pójść spać. Rano rodzina zjadła rosół na śniadanie i znowu muszę gotować zupę na obiad :) Taki los! JAKĄ MACIE ZUPĘ W TYM TYGODNIU? A właśnie i a propos rosołu – jaki rosół lubicie najbardziej
Rosół bez mięsa
Rosół bez mięsa – składniki:
- 12-15 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera lub 4 gałązki selera naciowego
- 1 średni por
- gałązka lub dwie lubczyku, może być też mały pęczek natki pietruszki
- 2-3 cebule
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 5-7 śliwek suszonych (u mnie suszone w domu, twarde i ciemne)
- 5- 7 moreli suszonych niesiarkowanych
- garść suszonej żurawiny
- 2 łyżki jagód goji
- kilka plastrów korzenia imbiru
- 1 łyżka kuminu
- 1 łyżka kolendry
- 5-6 kapeluszy grzybów (podgrzybki, borowiki lub inne jadalne)
- 5-6 litrów wody
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju
Rosół bez mięsa – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe – marchew, pietruszkę, cebulę, selera i pora obrać, przekroić na pół w grubości. Ułożyć w dużej blasze do pieczenia. Posypać solą, polać olejem, wymieszać i wstawić do piekarnika. Piec w 220 stopniach przez 30 minut. Warzywa muszą się przypiec ale nie spalić!
- Do dużego garnka włożyć wszystkie warzywa, przyprawy i grzyby. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 3 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku jeśli to również dodajecie.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu, zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół bez mięsa musi się przez cały czas gotować ale bardzo delikatnie.
- Rosół bez mięsa ja gotuję minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
ROSÓŁ przepisy
Muszę przyznać, że Rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko!
Rosół wegetariański wspaniały, aromatyczny, zdrowy. Jeden z najlepszych jakie dotychczas zrobiłam. Cały czas zmieniam proporcje, dodaje jakieś składniki ale ten rosół jest nadrosołem ;) Inne rosoły mówią do niego „szefie”.
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Oj tak, polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
Jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Dzisiaj zapraszam na rosół nieco inny ponieważ z jabłkami. Jabłka, gruszki i generalnie owoce suszone oraz świeże bardzo pasują do rosołów drobiowych, ja jednak z ich udziałem przygotowuję również rosoły warzywne. Jest pysznie!
W moim odczuciu rosół z indyka jest znacznie delikatniejszy w smaku niż rosół z kaczki, kury lub gęsi. Jest również mniej tłusty. Co ciekawe aromat ma bardzo wyrazisty a kolor słomkowy. Oczywiście jeśli chcecie mieć mocniejszy kolor, wystarczy dodać więcej marchwi lub nie obierać cebuli z łupin. Taki prostszy trik a zawsze działa. Zapraszam na rosół!
Arletta Jarzębińska napisał
Nie ma czegoś takiego jak wegański rosół , ani wegańskich serników itp. Kuchnia wegańska jest taka bogata, skąd więc takie ubogie nazewnictwo i potrzeba szukania wegańskich odpowiedników normalnego jedzenia? Nic mnie tak w tym całym weganizmie nie wkurza tak jak to ściąganie nazw.
Dawid Bono napisał
Rosół bez mięsa , Kotlet Schabowy bez mięsa , Ser bez Mleka , Kawa bez wody … xD
Olga Smile napisał
Arletta – a mnie w ogóle nie denerwuje, może dlatego, że ja bardzo pragmatyczna jestem i uważam, że nazwa każdej z potraw powinna być odniesieniem do smaku, mówi o tym do czego dane danie jest podobne :)
Olga Smile napisał
Roman – takie cuś pyszne :)
Agnieszka Gwiazda napisał
Grażyna Gronert coś dla Ciebie
Hanna Szafran napisał
Czym mogę zastąpić jagody goji ???
Iza Prędka napisał
Nigdy nie jadłam ale wygląda wspaniale muszę się skusić i ugotować
Ewelina Kamińska napisał
Janina Kamińska
Magdalena Kuźbik napisał
Kocham rosół z Twojego przepisu❤️
Marta Em napisał
A ja się zastanawiam czym zastąpić mięso w rosole, bo moje dziecko jest ogromnym fanem ;-)