Ja doskonale wiem, że ile rodzin tyle przepisów na rosół domowy. Moje dziecko uwielbia rosół domowy dlatego minimum raz w tygodniu robię go obowiązkowo. Co ciekawe, u mnie rosół praktycznie nigdy nie wychodzi taki sam. Mam permanentną potrzebę zmieniania przepisów, więc i rosół domowy doczekał się ich kilkudziesięciu wersji. Po pierwsze, już o tym pisałam przy okazji innych przepisów, rosół domowy może być mięsny lub roślinny. Jeśli jadacie mięso, rosół możecie ugotować właściwie na każdym mięsie, począwszy od wołowiny, cielęciny, drobiu, kurze, kurczaku, kaczce, gęsi na gołębiach i perliczkach kończąc. Ja osobiście uznaję tylko rosół domowy wegetariański, roślinny bez jakiegokolwiek mięsa. Dobrej jakości warzywa, pieczone lub surowe, z solidną porcją różnorodnych przypraw, ziół i wspaniałych dodatków, suszonych lub surowych grzybów, czasami z orientalnym cynamonem, goździkami, kardamonem i anyżem. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, jakie smaki lubicie, do czego jesteście przyzwyczajeni i co odpowiada wam najbardziej. U nas ostatnio najczęściej z zup na stole pojawia się pho, ramen, rosół azjatycki i rosół wegetariański na zmianę z tym z pieczonych warzyw. Te smaki pikantnego imbiru, świeżej kolendry lub lubczyku z korzennymi przyprawami i naszymi krajowymi grzybami leśnymi lub suszonymi shitake pasują nam najbardziej. A TY, jaką zupę lubisz?
Rosół domowy
Rosół domowy – składniki:
- 10-12 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ korzenia selera średniej wielkości
- gałązka lub dwie lubczyku, może być też mały pęczek natki pietruszki
- ½ kapusty włoskiej jeśli jest duża, jeśli mała, to całą
- 2-3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 10 śliwek suszonych (u mnie suszone w domu, twarde i ciemne)
- kilka plastrów korzenia imbiru
- około 10 kapeluszy grzybów (podgrzybki, borowiki lub inne jadalne)
- 1 duży kapelusz pieczarki portabello (można pominąć, ja miałam, więc dodałam)
- 1 pikantna papryka
- 5 litrów wody
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju
Rosół domowy – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe – marchew, pietruszkę, cebulę, selera i pora obrać, przekroić na pół w grubości. Ułożyć w dużej blasze do pieczenia. Posypać solą, polać olejem, wymieszać i wstawić do piekarnika. Piec w 220 stopniach przez 30 minut. Warzywa muszą się przypiec ale nie spalić!
- Do dużego garnka włożyć wszystkie warzywa, przyprawy i grzyby. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 3 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku jeśli to również dodajecie.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu, zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół bez mięsa musi się przez cały czas gotować ale bardzo delikatnie.
- Rosół bez mięsa ja gotuję minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
ROSÓŁ przepisy
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Krupnik babci, fasolówka mamy, rybna w restauracji Intryga (Słupsk), szczawiówka, pieczarkowa, barszczyk grzybowy na wigilii u babci, ogórkowa, żurek męża, ważywna mamy, kalafiorowa, marchwianka taty, i taka z serkiem topionym i kuleczkami mielonego mięsa – cioci Lusi :-) a i jeszcze taka gulaszowa z papryką z restauracji Trzy Po Trzy (Białystok). Yyy.. chyba to tyle :-p
Krupnik,żurek,czysty barszcz na Boże Narodzenie,pomidorowa mojej siostry :D
Grzybowa 4ever :D
Wegańska-wszystko-warzywne-mająca + makaron lub kasza lub ryż :)
Pomidorowa