ROSÓŁ GRZYBOWY
Pamiętam doskonale rosół grzybowy z domu mojej babci. Potem u mnie rosół grzybowy na stałe zagościł na stole gdy tylko zamieszkałam na swoim bo dobre dania się wspomina. Myślę, że jest równie często gotowany jest u mnie, co grzybowe pho lub rosół z pieczonych warzyw. W naszej rodzinie rosół grzybowy zawsze babcia robiła w zimie, był fantastyczny z założenia jarski ale jak ktoś chce może mięso do niego wsadzić w końcu wolność w kuchni panuje! Pachniał lasem, jesienią, rozgrzewał mocno za sprawą sowitej ilości pieprzu. Przepadałam za nim już jako dziecko, nie ma się więc czemu dziwić, że jako dorosła osoba i matka, również na stole rosół grzybowy stawiam i to wcale nie rzadko. A ty wolisz klasyczny rosół czy na przykład rosół grzybowy? Generalnie znasz takie danie? Ciekawe, bo gdy rozmawiam ze znajomymi u nich nie było takiego zwyczaju, jak widać, co dom to ulubione smaki i jakaś tradycja. Zapraszam na rosół grzybowy taki jak kiedyś się jadało ciepły i dobry, jak moje wspomnienia dzieciństwa.
ROSÓŁ GRZYBOWY
ROSÓŁ GRZYBOWY – składniki:
- 100 g grzybów suszonych (ja zazwyczaj daję nawet 150 gdy są suszone z nóżkami, gdy bez nóżek, same łepki to 100 g spokojnie wystarczy)
- 1 kg marchwi
- 200 g pietruszki korzenia lub pasternaku
- ½ selera lub kilka łodyg selera naciowego
- 1 por
- 2 cebule
- 4 litry wody
- 4-5 listków laurowych
- 5-8 ziaren ziela angielskiego
- 3 łyżki oleju (u mnie zazwyczaj sezamowy ale rzepakowy będzie świetny tak samo jak orzechowy)
- sól i czarny pieprz do smaku
ROSÓŁ GRZYBOWY – przepis:
- Grzyby suszone zalewam 2 litrami wrzątku, przykrywam pokrywką i odstawiam minimum na godzinę, żeby nasiąkły.
- Cebule obieram, przekrawam na pół i podsmażam na suchej patelni lub jak to mama robiła na palniku nad kuchenka. Musi być przypalona aż czarna.
- Włoszczyznę obieram, przekrawam na pół w długości lub na 4 części. Zależy mi aby oddały jak najwięcej smaku do zupy.
- Warzywa wkładam do zalanych grzybów, dodaję przyprawy, olej i wlewam około 2 litrów wody. Dodaję przyprawy, doprawiam solą i spora ilością ziarnistego pieprzem.
- Rosół grzybowy gotuję średnio przez 1-1,5 godziny, czasami nawet 2 gdy mam potrzebę bardziej intensywnego smaku.
ROSÓŁ przepisy
Muszę przyznać, że Rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko!
Rosół wegetariański wspaniały, aromatyczny, zdrowy. Jeden z najlepszych jakie dotychczas zrobiłam. Cały czas zmieniam proporcje, dodaje jakieś składniki ale ten rosół jest nadrosołem ;) Inne rosoły mówią do niego „szefie”.
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Oj tak, polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
Jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Dzisiaj zapraszam na rosół nieco inny ponieważ z jabłkami. Jabłka, gruszki i generalnie owoce suszone oraz świeże bardzo pasują do rosołów drobiowych, ja jednak z ich udziałem przygotowuję również rosoły warzywne. Jest pysznie!
W moim odczuciu rosół z indyka jest znacznie delikatniejszy w smaku niż rosół z kaczki, kury lub gęsi. Jest również mniej tłusty. Co ciekawe aromat ma bardzo wyrazisty a kolor słomkowy. Oczywiście jeśli chcecie mieć mocniejszy kolor, wystarczy dodać więcej marchwi lub nie obierać cebuli z łupin. Taki prostszy trik a zawsze działa. Zapraszam na rosół!
W moim domu rodzinnym rosół grzybowy zawsze był pyszny, niezwykle intensywny w smaku, aromatyczny i pikantny. Z założenia jarski, więc wegetariański ale jak masz ochotę, to ugotuj go na mięsie. W kuchni wolność panuje, więc każdy zarządza własnymi gankami. Zapraszam, każdy rosół jest pyszny a zwłaszcza rosół grzybowy!
Barbara Rogowski napisał
uwielbiam i rosöl i Bullion grzybowy i wszystkie inne zupy….. :)
Kinga Dabrowska napisał
No i mam kolację!! Dziękuję!
Glenys Courtney-Strachan napisał
Is that pasta Kinga?
Kinga Dabrowska napisał
Vegetables and mushrooms broth and past :) this is my dinner
Agnieszka Kogutek napisał
U mnie jest to danie wigilijne. Przecedzony wywar grzybowy serwowany z makaronem „gwiazdki”.
A odcedzone grzybki i warzywa to farsz do wigilijnych uszek
Malwina Wusatowska napisał
Agnieszko a uszka z czym jecie? Z barszczykiem? Pytam tak z ciekawości.
U mojej mamy tradycyjna była grzybowa ale zabielana, a u taty barszcz z uszkami. U męża rybna. Jak bym miała kazdemu dogodzić to z 24 dania by były?
Agnieszka Kogutek napisał
Tak, uszka z barszczem. Rybną też mamy na wigilię ?
Była jeszcze na początku mojego małżeństwa zupa fasolowa (z tradycji domu męża), ale potraw zawsze było za dużo i poszliśmy na kompromis ?? są za to pierożki z fasolą. Serwujemy je ze smażona cebulką albo do barszczu.
Cecylia Jadwiga Gorbaczewska napisał
Dziękuję .Pozdro.