Pamiętam doskonale rosół grzybowy z domu mojej babci. Potem u mnie rosół grzybowy na stałe zagościł na stole gdy tylko zamieszkałam na swoim bo dobre dania się wspomina. Myślę, że jest równie często gotowany jest u mnie, co grzybowe pho lub rosół z pieczonych warzyw. W naszej rodzinie rosół grzybowy zawsze babcia robiła w zimie, był fantastyczny z założenia jarski ale jak ktoś chce może mięso do niego wsadzić w końcu wolność w kuchni panuje! Pachniał lasem, jesienią, rozgrzewał mocno za sprawą sowitej ilości pieprzu. Przepadałam za nim już jako dziecko, nie ma się więc czemu dziwić, że jako dorosła osoba i matka, również na stole rosół grzybowy stawiam i to wcale nie rzadko. A ty wolisz klasyczny rosół czy na przykład rosół grzybowy? Generalnie znasz takie danie? Ciekawe, bo gdy rozmawiam ze znajomymi u nich nie było takiego zwyczaju, jak widać, co dom to ulubione smaki i jakaś tradycja. Zapraszam na rosół grzybowy taki jak kiedyś się jadało ciepły i dobry, jak moje wspomnienia dzieciństwa.
ROSÓŁ GRZYBOWY
ROSÓŁ GRZYBOWY – składniki:
- 100 g grzybów suszonych (ja zazwyczaj daję nawet 150 gdy są suszone z nóżkami, gdy bez nóżek, same łepki to 100 g spokojnie wystarczy)
- 1 kg marchwi
- 200 g pietruszki korzenia lub pasternaku
- ½ selera lub kilka łodyg selera naciowego
- 1 por
- 2 cebule
- 4 litry wody
- 4-5 listków laurowych
- 5-8 ziaren ziela angielskiego
- 3 łyżki oleju (u mnie zazwyczaj sezamowy ale rzepakowy będzie świetny tak samo jak orzechowy)
- sól i czarny pieprz do smaku
ROSÓŁ GRZYBOWY – przepis:
- Grzyby suszone zalewam 2 litrami wrzątku, przykrywam pokrywką i odstawiam minimum na godzinę, żeby nasiąkły.
- Cebule obieram, przekrawam na pół i podsmażam na suchej patelni lub jak to mama robiła na palniku nad kuchenka. Musi być przypalona aż czarna.
- Włoszczyznę obieram, przekrawam na pół w długości lub na 4 części. Zależy mi aby oddały jak najwięcej smaku do zupy.
- Warzywa wkładam do zalanych grzybów, dodaję przyprawy, olej i wlewam około 2 litrów wody. Dodaję przyprawy, doprawiam solą i spora ilością ziarnistego pieprzem.
- Rosół grzybowy gotuję średnio przez 1-1,5 godziny, czasami nawet 2 gdy mam potrzebę bardziej intensywnego smaku.
ROSÓŁ przepisy
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Moze taki jak mnie uczono pred laty : kurczak, marchewka , pietuszka i przypalony kawałek cebuli. Mięso zagotuję, ale nie dopuszczam do wrzenia, zszumuje , posole , wtedy wkładam jarzynt i powolutku , na małym ogniu gotuję tak ,, par, par ” parkocze tylko ! Zwykle ok 1,5 h jest gotowy. Nie dodaję nic poza tym co wymieniłam. I chyba tu tkwi tajemnica babcinego sekretu . Spróbuj tak ugotować, może to jest TO ?
Oczywiscie potem posypuję zieona pietruszką i koperkiem.
Emilia Rekowska i Podobnie jak mielone kotlety. Mała ilość nie udaje się, a jak się je w stołówce, gdzie kotlety smaży sie w wielkiej elektrycznej patelni, kotlety mają niepowtarzalny smak.
na kościach wołowych :)
Czyli jak chce to jem a jak nie mam ochoty to nie jem ;D
Agniecha Rejba nie do konca tak jest. To nie jest kwestia widzimisie, ale zasad. Nie jestem fanka miesa i nigdy nie bylam, jestem tez przeciwna zabijaniu zwierzat. Jednak gdybym powiedziala, ze nie jem w ogole miesa to bym sklamala. Jem „raz na ruski rok”, wiec to nie jest stricte wege. Zatem okreslenie fexi bardziej tutaj pasuje.
Ugotowany przez mamę
Wegetariański
Ja tak samo:) Z dużą ilością lubczyku, wolno gotowany na białej fasoli. O śliwce nie pomyślałam:)
Gorący