ROSÓŁ WEGAŃSKI
Jak sama nazwa wskakuje rosół wegański nie ma w sobie za grosz mięsa. Można powiedzieć, że rosół wegański jest takim intensywnym bulionem warzywnym o bardzo wyrazistym smaku. U mnie powstaje z dodatkiem grzybów i śliwek suszonych, więc ma bardzo ciemny, głęboki kolor. Ja wiem, doskonale wiem, że zaraz podniesie się lament, że rosół to tylko z mięsa i tak dalej. A ja ma podejście proste, niech każdy nazywa sobie swoje danie w talerzu jak chce, to raz. Dwa, śpieszę wyjaśnić, że nazwa dania plus dodatek słowny „wegetariański lub wegański” oznacza, że dana potrawa ma zbliżony smak do oryginału. Jednak nie ma w sobie jakiś tam składników. Oczywiście można się posługiwać nazwą bulion warzywny, jednak bulion nie jest rosołem. Tu różnica dotyczy intensywności smaku i ilości wody w przepisie. W moim domu rosół wegański jest na porządku dziennym. Stali czytelnicy wiedzą, że moje nastoletnie już dziecko od urodzenia mięsa nie jada. Zna tylko taki smak rosołu, przygotowywanego na dziesiątki różnych sposobów. Aż dziw bierze, że łatwo można zmanić jego smak. Taki rosół powstaje u nas co najmniej raz w tygodniu, czasami z grzybami, innym razem z pieczonych warzyw, z jabłkami, gruszkami czy jagodami goji. To taka nasza wersja niedzielnego obiadu :) A Ty, jakie danie uważasz za najsmaczniejszy i idealny obiad na niedzielę? Składa się z …. no właśnie z jakich składników? U nas cieszą się powodzeniem gołąbki z warzywami, rosół wegański, smażone kotlety sojowe ala schabowe. Oczywiście do tego mizeria albo jakaś surówka z kapusty kiszonej lub buraczki. Pychota. Dzisiaj zapraszam na rosół wegański z grzybami i śliwkami!
ROSÓŁ WEGAŃSKI
ROSÓŁ WEGAŃSKI – składniki:
- 10-12 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ korzenia selera średniej wielkości
- 1 duży por, ja czasami dodaję 2 pory
- dwie gałązki lubczyku, może być też mały pęczek natki pietruszki
- ½ kapusty włoskiej jeśli jest duża, jeśli mała, to cała
- 2-3 cebule
- garść jagód goji (opcja ja lubię)
- 3-4 ząbki czosnku
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 10 śliwek suszonych (u mnie suszone w domu, twarde i ciemne)
- kilka plastrów korzenia imbiru (opcja)
- około 12 kapeluszy suszonych grzybów (podgrzybki, borowiki)
- 5 litrów wody
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju
ROSÓŁ WEGAŃSKI – przepis:
- Warzywa korzeniowe – marchew, pietruszkę, selera i pora obieram, przekrawam na pół w grubości.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, niedobrane cebule, przyprawy, dodatki i grzyby. Dolewam zimną wodę, wrzucam listki, 1 płaską łyżkę soli, dolewam olej i podsypuję ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i lubczyku jeśli to również dodajecie.
- Garnek stawiam na gaz, po zagotowaniu, zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół wegański z grzybami musi się przez cały czas gotować ale bardzo delikatnie, minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
Anonim napisał
Wiele osób dobrze pamięta smak babcinego rosołu ale na diecie wege brakuje nam tych smaków i wspomnień. Dlatego wegański rosół jest dobry na wszystko !
Anonim napisał
Znasz Olgo rosół wege inspirowanych kuchnią pięciu przemian?
Anonim napisał
Rosół lub bulion chyba tak powinno się mówić na wersje bez mięsa. Ale jakikolwiek nazwa jest dobra, ważne, że mówi co jemy
Anonim napisał
Uwielbiam rosół wegański (:(:(:
Anonim napisał
Normalny rosół z mięsem jest ciężkostrawny a ten – bajka a nie rosół, cudo
Anonim napisał
U mnie w domu co tydzień jest rosół wegetariański i bardzo go lubimy :)
Anonim napisał
Taki rosół bez mięsa jest znacznie smaczniejszy niż klasyczny z wołowiny. Pachnie warzywami, jest słodki, nie zostawia posmaku tłuszczu w istach. No i zdrowszy a to bardzo ważne.
Anonim napisał
Następnego dnia oczywiście jest zupa pomidorowa też wegańska :)
Anonim napisał
Powstała u mnie ostatnia taka zupa i efekt był niezamierzony i spontaniczny i co ciekawe fantastyczny. Wyszła zupa zjebista!
Anonim napisał
tak żeby nie dać się tym wirusom, dziś polecam rosół wegański, bo zdrowszy od tego z kury