Zapraszam dzisiaj na klasyczny rosół z indyka. Pamiętam doskonale taki rosół z indyka, jaki robiła moja mama, z udźca indyka z kością, warzywami korzeniowymi i smażoną cebulą. Niby klasyczny a jednak w smaku inny od tego z kurczaka, gęsi lub kaczki. Rosół z indyka był dość często na naszym stole w czasach studenckich. Chociaż i tak najczęściej wspominam rosół wołowy, jako taki najbardziej klasyczny w moim rodzinnym domu to również jego odpowiedniki drobiowe pojawiały się na naszym stole. Ja najczęściej robię rosół bez mięsa, taki esencjonalny bulion warzywny, na którego znajdziecie co najmniej kilka przepisów na mojej stronie. Za to rosół z indyka jest pierwszy raz, podobno brakowało go u mnie na stronie, skoro tak, oto jest :) A czy TY lubisz rosół? Z jakim mięsem lubisz: Rosół wołowy, z kurczaka, z indyka, z kury, koguta, kaczki, gęsi, czy może warzywny? Zobacz też inne moje przepisy na rosół. Zapraszam na przepis!
ROSÓŁ Z INDYKA
ROSÓŁ Z INDYKA – składniki:
- 2 udka z indyka o wadze łącznej około 1300-1500 g
- 6 marchwi
- 2 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- gałązka lub dwie lubczyku
- pęczek pietruszki (koniecznie!)
- 1 cebula
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3,5-4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
ROSÓŁ Z INDYKA – przepis:
- Warzywa korzeniowe obrać, przekroić marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukać pod kranem.
- Cebulę obrać, przekroić i usmażyć na suchej patelni aby stały się złote. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do dużego garnka włożyć warzywa oraz udka z indyka. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 2 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu zdjąć łyżką całą pianę tworzącą się na powierzchni. Szumowiny wyrzucić. Zmniejszyć gaz na bardzo mały, przykryć pokrywką. Rosół musi się przez cały czas gotować.
- Rosół z indyka należy gotować około 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
- Podawać z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym
Przepisy na ROSÓŁ
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Zobacz też inne moje przepisy na rosół. Zapraszam!
Moj Tata często robi rosół rybny. Wbrew pozorom smak jest niesamowity. Polecam.
Witam Pani Olgo,
bardzo lubię Pani bloga, daje mi wiele inspiracji i przypomina podstawowe zasady „prawdy kuchennej” i tu pojawia się ELEMENTARNY problem..
Nie wolno, a przynajmniej nie powinno się usuwać szumowin jakie się pojawiają w czasie gotowania rosołu, to tylko czyste białko które się „wytrąca” z powodu błędów przy gotowaniu..
Czy zechcę mnie Pani wyprowadzić z błędu, (jeśli ma Pani inne zdanie), czy tylko usunie mój wpis?
WOjciech – można nie usuwać, oczywiście, że jest to białko, zazwyczaj powierzchniowe z mięsa :) Można je zostawić o ile komuś takie farfocle nie przeszkadzają.
Fantastyczny przepis i blog!