ROSÓŁ Z INDYKA
Zapraszam dzisiaj na klasyczny rosół z indyka. Pamiętam doskonale taki rosół z indyka, jaki robiła moja mama, z udźca indyka z kością, warzywami korzeniowymi i smażoną cebulą. Niby klasyczny a jednak w smaku inny od tego z kurczaka, gęsi lub kaczki. Rosół z indyka był dość często na naszym stole w czasach studenckich. Chociaż i tak najczęściej wspominam rosół wołowy, jako taki najbardziej klasyczny w moim rodzinnym domu to również jego odpowiedniki drobiowe pojawiały się na naszym stole. Ja najczęściej robię rosół bez mięsa, taki esencjonalny bulion warzywny, na którego znajdziecie co najmniej kilka przepisów na mojej stronie. Za to rosół z indyka jest pierwszy raz, podobno brakowało go u mnie na stronie, skoro tak, oto jest :) A czy TY lubisz rosół? Z jakim mięsem lubisz: Rosół wołowy, z kurczaka, z indyka, z kury, koguta, kaczki, gęsi, czy może warzywny? Zobacz też inne moje przepisy na rosół. Zapraszam na przepis!
ROSÓŁ Z INDYKA
ROSÓŁ Z INDYKA – składniki:
- 2 udka z indyka o wadze łącznej około 1300-1500 g
- 6 marchwi
- 2 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- gałązka lub dwie lubczyku
- pęczek pietruszki (koniecznie!)
- 1 cebula
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3,5-4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
ROSÓŁ Z INDYKA – przepis:
- Warzywa korzeniowe obrać, przekroić marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukać pod kranem.
- Cebulę obrać, przekroić i usmażyć na suchej patelni aby stały się złote. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do dużego garnka włożyć warzywa oraz udka z indyka. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 2 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu zdjąć łyżką całą pianę tworzącą się na powierzchni. Szumowiny wyrzucić. Zmniejszyć gaz na bardzo mały, przykryć pokrywką. Rosół musi się przez cały czas gotować.
- Rosół z indyka należy gotować około 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
- Podawać z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym
Przepisy na ROSÓŁ
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Oj tak, polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
Jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Zobacz też inne moje przepisy na rosół. Zapraszam!
Paulina Zienkiewicz napisał
Moj Tata często robi rosół rybny. Wbrew pozorom smak jest niesamowity. Polecam.
Wojciech napisał
Witam Pani Olgo,
bardzo lubię Pani bloga, daje mi wiele inspiracji i przypomina podstawowe zasady „prawdy kuchennej” i tu pojawia się ELEMENTARNY problem..
Nie wolno, a przynajmniej nie powinno się usuwać szumowin jakie się pojawiają w czasie gotowania rosołu, to tylko czyste białko które się „wytrąca” z powodu błędów przy gotowaniu..
Czy zechcę mnie Pani wyprowadzić z błędu, (jeśli ma Pani inne zdanie), czy tylko usunie mój wpis?
Olga Smile napisał
WOjciech – można nie usuwać, oczywiście, że jest to białko, zazwyczaj powierzchniowe z mięsa :) Można je zostawić o ile komuś takie farfocle nie przeszkadzają.
radomska iza napisał
Fantastyczny przepis i blog!