Osobiście wolę rosół z kluskami lub makaronem ale rosół z kaszą jaglaną też może być, gdy jest w garnku kasza. Rosół z kaszą jaglaną ugotowaną na sypko też czasami jadam ale jednak znacznie rzadziej. Wynika to z tego, że jednak ja z kaszą jaglaną jestem trochę na bakier. Był czas, że nawet ją lubiłam, teraz znowu się do niej przekonać nie mogę. Tak wiem, zdrowa ponoć. A sama dobrze pamiętam, że moja prababcia jadła ją minimum raz dziennie. Urodzona w 1900 roku w Warszawie przeżyła dwie wojny, komunizm i PRL. Jadła kaszę na sypko, miała gramofon z tubą i karmiła synogarlice na parapecie. Pamiętam ją doskonale, chociaż sporo czasu od jej śmierci minęło. Rosół jest jedną z najbardziej znanych polskich zup. Ugotowany na z całego kurczaka, tuszy, udek, szyjek, skrzydełek, indyka czy też wołowiny lub porcji rosołowej jest prosty do przygotowania i mocno zakorzeniony w tradycji. Najczęściej jada się rosół z makaronem domowym, z kluskami lanymi, czasami z fasolą lub też ziemniakami. Z kaszą jest mniej popularny ale chociaż z manną, naleśnikami, z groszkiem ptysiowym a nawet z jęczmienną go jadałam. Jest tak wiele możliwości ale każda rodzina ma swój ulubiony przepis na rosół. Ciekaw jestem z jakimi dodatkami Ty lubisz rosół? W kuchni wegetariańskiej gotuje się esencjonalny bulion warzywny w sumie nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy bulionem a rosołem. Jeden i drugi można śmiało jeść na obiad z dodatkami. Najczęściej do rosołu czy też bulionu, jak to wyżej wspomniałam dodaję jeszcze kapelusze grzybów suszonych i wędzone śliwki. Dodają one głębokiego smaku i świetnie komponują się mdła kaszą jaglaną. W sumie nic dziwnego. I jest to świetne rozwiązanie. Dzięki grzybom i wędzonym owocom rosół nabiera bardzo intensywnej barwy. Wystarczy 30-5 minut gotowania a efekt murowy. Ciekawa jestem czy kiedyś jadłaś rosół z kaszą jaglaną czy jest on dla ciebie zbyt dziwnym połączeniem.
ROSÓŁ Z KASZĄ JAGLANĄ
ROSÓŁ Z KASZĄ JAGLANĄ – składniki:
- dowolny rosół
- 1 kubek kaszy jaglanej
- 2 łyżki masła
- kila grzybów suszonych
- kilka śliwek wędzonych lub suszonych z pestką
ROSÓŁ Z MAKARONEM – przygotowanie:
- Do ranka przelewam porcje rosołu dodaje grzyby suszone i śliwki. Zagotowuję i gotuję na małym gazie przez 30-5 minut.
- Odmierzam 1 szklankę kaszy jaglanej. Wsypuję ją na duże drobne sitko i płuczę pod kranem z gorącą lub zimną wodą. Potrząsam sitkiem intensywnie, aż przestanie wypływać mleczna woda a zacznie zupełnie przeźroczysta woda.
- Zagotowuję wodę w czajniku. Przepłukaną pod kranem kaszę jaglaną przelewam wrzątkiem, aby nie była gorzka.
- Zagotowuję w płaskim garnku niecałe 2,5 szklanki wody. Właściwie wystarczy 2 szklanki i ¼ szklanki, to najlepsze proporcje! Kaszę jaglaną wrzucam na gotującą się wodę, dodaję 1 łyżeczkę soli i 2 łyżki oleju lub masła. Mieszam bardzo delikatnie dosłownie trzy kółka tak, aby nie przywarła do dna. Przykrywam pokrywką.
- Kaszę gotuję około 15-18 minut na bardzo małym gazie od zagotowania. Wyłączam gaz, zostawiam na 5 minut. Następnie zdejmuję pokrywkę i pozwalam odparować ewentualnemu nadmiarowi wody. UWAGA! Kaszy nie mieszam w trakcie gotowania, bo zrobi się papka!
- Do talerza nakładam porcję kaszy, nalewam rosołu i podaję zazwyczaj jeszcze z warzywami z rosołu bo zawsze szkoda mi ich wyrzucać a na marchewkę chętni się znajdą.
- Zapraszam Was dzisiaj na rosół z kasza jaglaną, z grzybami i śliwkami!