Dla wielu osób to właśnie rosół z kury jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej lub jej połówki. Może być kura dowolnej rasy, ważne natomiast jest aby była to kura wielska lub ekologiczna. Taki rosół jest żółty, dość tłusty i bardzo intensywny w smaku i zapachu. Jego light’ową wersją jest rosół z kurczaka. Część moich znajomych uwielbia rosół z kury, druga część twierdzi, że co jak co, ale rosół z kury nie jest smaczny i już! Myślę, że to zależy od przyzwyczajeń smakowych, dziecięcych i generalnie upodobań kulinarnych.
ROSÓŁ temat rzeka, bo ile domów, rodzin, mam i babć, tyle przepisów na domowy rosół, ten jedyny właściwy :) Może być rosół warzywny, rosół wołowy, drobiowy, wołowo-drobiowy, z kury, z kurczaka, z kaczki, z lubczykiem, smażonymi warzywami, całą włoszczyzną, tylko marchewką, z pasternakiem, grzybami itd. A JAKI ROSÓŁ TY LUBISZ NAJBARDZIEJ?
Rosół z kury
Rosół z kury – składniki:
- 1 cała kura lub połówka kury
- 8 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- gałązka lub dwie lubczyku
- pęczek pietruszki
- 2 cebule
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 4-5 litrów wody
- sól i pieprz do smaku
Rosół z kury – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obrać, przekroić marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukać pod kranem.
- Cebule obrać, przekroić i usmażyć na suchej patelni aby stały się złote. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do dużego garnka włożyć warzywa oraz kurę. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 2 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu zdjąć łyżką całą pianę tworzącą się na powierzchni. Szumowiny wyrzucić. Zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół musi się przez cały czas gotować.
- Rosół z kury należy gotować minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
- Podawać z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym.
ROSÓŁ przepisy
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Rosół ma pyrkać wtedy będzie klarowny :)
Kazdy bylebym nie musiała go gotowac…
Ja nigdy nie znosiłam rosołu. Kolor i zapach zawsze mi nie pasowały. Ale jakiś czas temu trafiłam na przepis na rosół wegański i taki jest dla mnie najlepszy :)
Czyli gotować się powolutku?
Dawaj przepis!
Trochę kaczki lub gęsi, trochę perliczki, marchewka, kawałek selera, korzeń pietruszki, por, przyrumieniona cebulka, kawałek kapusty, zielona pietruszka, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty. Wszystko zalewam zimną wodą i gotuję na malutkim ogniu. Doprawiam wegetą( glutaminian sodu musi być ;) ) i czarnym pieprzem. Nie mam parcia żeby rosół był bardzo klarowny, ma być smaczny. Przeważnie podaję z makaronem, choć synek uwielbia z lanym ciastem :D
I nie przykrywac!!!
A ściągać to białko co się wydziela podczas gotowania?
Rosół mojej teściowej :D z własnej kurki, swoich warzyw i do tego z domowym makaronem! :)
Pręga, indyk, dużo warzyw podpieczona cebulka i kawałek kapusty włoskiej. Odrobina sosu sojowego i 6 godzin gotowania :)