Dla wielu osób to właśnie rosół z kury jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej lub jej połówki. Może być kura dowolnej rasy, ważne natomiast jest aby była to kura wielska lub ekologiczna. Taki rosół jest żółty, dość tłusty i bardzo intensywny w smaku i zapachu. Jego light’ową wersją jest rosół z kurczaka. Część moich znajomych uwielbia rosół z kury, druga część twierdzi, że co jak co, ale rosół z kury nie jest smaczny i już! Myślę, że to zależy od przyzwyczajeń smakowych, dziecięcych i generalnie upodobań kulinarnych.
ROSÓŁ temat rzeka, bo ile domów, rodzin, mam i babć, tyle przepisów na domowy rosół, ten jedyny właściwy :) Może być rosół warzywny, rosół wołowy, drobiowy, wołowo-drobiowy, z kury, z kurczaka, z kaczki, z lubczykiem, smażonymi warzywami, całą włoszczyzną, tylko marchewką, z pasternakiem, grzybami itd. A JAKI ROSÓŁ TY LUBISZ NAJBARDZIEJ?
Rosół z kury
Rosół z kury – składniki:
- 1 cała kura lub połówka kury
- 8 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- gałązka lub dwie lubczyku
- pęczek pietruszki
- 2 cebule
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 4-5 litrów wody
- sól i pieprz do smaku
Rosół z kury – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obrać, przekroić marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukać pod kranem.
- Cebule obrać, przekroić i usmażyć na suchej patelni aby stały się złote. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do dużego garnka włożyć warzywa oraz kurę. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 2 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu zdjąć łyżką całą pianę tworzącą się na powierzchni. Szumowiny wyrzucić. Zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół musi się przez cały czas gotować.
- Rosół z kury należy gotować minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
- Podawać z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym.
ROSÓŁ przepisy
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Monika Fikimiki – a proszę bardzo :D Osobiście wolę z pieczonych, zresztą widzisz jaki ma kolor :D
Kura lub kurczak podstawa dodatkowo pietruszka por marchewka i cebulka
Wiekszosc twierdzi że tak ale dowiedziałam się że na kursach gastronomicznych uczą by tego nie robić, więc przestałam. Ostatnie trzy rosołu bez zdejmowania bialka – po prostu krystaliczna poezja! Nie ściągać:)
Sztuka to zrobić rosół o intensywnym smaku, barwie o aromacie bez żadnych ulepszaczy typu Vegeta, ziarenko, kostki rosołowe czy maggi itp. Ten po mistrzowsku oprócz mięs ma mieć aż 11 różnych rodzajów włoszczyzny. U mnie dziś 10/11. Ale i tak poezja, bez glutaminianu. Bez mętnosci, bez bladości. Na drobiu i ogonie wołowym. Polecam!:)
Bardzo dziękuję ??
U mnie cebule przypadła się na palniku gorącym jest tak ładnie przypieczona Do tego warzywa jakie się tylko uda włożyć pietruszka por marchewka czasem lubczyk.
To mój ulubiony rosół!
Rosół z kury to rzeczywiście klasyka. Moja babcia tylko taki robiła. Był najlepszy pod słońcem!
Aż się głodna zrobiłam, zjadłabym oba talerze : ) : ) : )
Nareszcie Pani Olgo, tyle razy prosiłam o ten przepis!!!! Dziękuję, dziekuję, dziękuję :) My bezglutennowcy też chcemy smacznie jeść :)