ROSÓŁ Z ŁOSOSIA
Dzisiaj przepis na rosół z łososia czyli ostatnio popularny rosół rybny, o który tyle osób mnie prosiło! Tak samo jak rosół z łososia można też śmiało przygotować rosół z każdych innych ryb słodkowodnych lub morskich. Z premedytacją kupiłam całego łososia, ze względu na cenę i wygląd. Jestem nauczona, żeby nie wyrzucać resztek, dlatego od razu wiedziałam, że filety wykorzystam do smażenia lub pieczenia a ości, głowę, kręgosłup i płetwy do rosołu z łososia. Tak działo się w moim rodzinnym domu od zawsze. Pamiętam karpie na święta albo szczupaki i leszcze łowione przez tatę na mazurach. Zawsze powstawała z resztek zupa, esencjonalna, pełna smaku, kolagenu, stająca się galaretą po zastygnięciu w lodówce. Taka zupa kolagenowa z ryby, chociaż o takim wynalazku nikt jeszcze w tamtych czasach nie słyszał. Nie wiem czy wiecie ale rosół z łososia będzie miał delikatnie różowy kolor ze względu na kolor mięsa. Warzywa ja wyrzucam albo zużywam do czegoś innego. Jeśli jednak chcesz, spokojnie marchew może wylądować na talerzu, podobnie jak dzieje się to w przypadku innych rosołów. Ciekawa jestem jaki rosół Ty lubisz? Do wyboru jest kilka podstawowych jak rybny, rosół wołowy, rosół drobiowy, rosół z kurczaka, rosół z kaczki lub rosół warzywny. Każdy smaczny i każdy inny. Jeszcze podpowiem, że rosół z łososia czyli popularny rosół rybny najlepiej podawać z drobnym makaronem lub kluskami lanymi!
ROSÓŁ Z ŁOSOSIA
ROSÓŁ Z ŁOSOSIA – składniki:
- 1 łosoś – rosół z łososia został przygotowany z kręgosłupa, płetw i ości z 1 całego łososia, którego sama filetowałam. Wiem, że w wielu sklepach rybnych można kupić właśnie głowy i kręgosłupy po filetowaniu.
- 4 marchewki
- 3 duże korzenie pietruszki
- 1 por
- kilka gałązek tymianku
- 2 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- sól do smaku
ROSÓŁ Z ŁOSOSIA – przepis:
- Dokładnie myję kawałki ryby przygotowane do bulionu. Wycinam nożyczkami skrzela. Wkładam do garnka i zalewam lodowata wodą na kilka minut. W tym czasie przygotowuję sobie warzywa.
- Marchewki i korzenie pietruszki obieram i kroję w plasterki.
- Wkładam kawałki łososia do garnka z warzywami, dodaję pokrojonego pora, tymianek, listki laurowe, ziela angielskie i wsypuję sól. Dodaję około 2 litrów wody i zagotowuję. Zdejmuję łyżką szumowiny. Pozwalam gotować się rosołowi z łososia przez 40 minut. Na małym gazie trzymam go często dłużej.
- Żeby uzyskać klarowny rosół nie należy składników mieszać i gaz musi być malutki, naprawdę malutki, taki pyrkający. Jeśli jest większy to białka się rozpadają i rosół będzie mętny.
- ROSÓŁ Z ŁOSOSIA delikatnie przelewam przez sito wyściełane gazą. Obieram mięso z kręgosłupa, ogona i głowy. Dodaję do zupy, dodatkowo doprawiam ją do smaku solą, pieprzem i podaję z cieniutkim makaronem lub kluskami lanymi.
Elżbieta napisał
Kazdy bylebym nie musiała go gotowac… ;P
Marta napisał
U mnie potrzebne są: Dobra kura, troche wołowiny, warzywa, przyprawy i dużo czasu 😋