ROSÓŁ Z MAKARONEM
Od zawsze wiem, że rosół z makaronem jest jednym z najbardziej znanych polskich zup. Rosół z makaronem ugotowany na bazie całego kurczaka, tuszy, udek, szyjek, skrzydełek, indyka czy porcji rosołowej jest prosty do przygotowania i mocno zakorzeniony w tradycji. Im dłużej gotowany rosół tym lepiej. Tu można śmiało wygotować mięso tak aby powstał możliwie najintensywniejszy wywar. Oczywiście rosół można zjeść już po godzinie, ale z czasem pyrkania na małym gazie zyskuje głębszy smak. Najbardziej popularny jest rosół drobiowy, czyli z kurczaka, indyka, z kaczki, gęsi czy przepiórki. Ostatnia wersja to już bardziej wykwintna. Ja wychowałam się na rosole wołowym ale śmiało możecie użyć mieszanych gatunków mięs. Jest tak wiele możliwości ale każda rodzina ma swój ulubiony przepis na rosół. W kuchni wege gotuje się esencjonalny bulion warzywny w sumie nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy bulionem a rosołem, no chyba, że makaron. Bo przecież rosół z makaronem jest najlepszy pod słońcem. A jak jeszcze jest taki domowej produkcji to już wypas nad wypasy. Sporo znajomych ma teraz katar przez zmianę pogody, klimatyzacje, przegrzanie i schłodzenie. Temat rosołu jest więc aktualny, a ciekawa jestem, czy tobie rosół pomaga ci w chorobie, przeziębieniu, osłabieniu? Wiele razy spotkałam się z taką opinią, że nie ma nic lepszego niż rosół z makaronem, taki tradycyjny bez żadnych specjalnych dodatków.
ROSÓŁ Z MAKARONEM
ROSÓŁ Z MAKARONEM – składniki:
- 1 cały nieduży kurczak
- 6-7 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ małego korzenia selera lub 4 łodygi selera naciowego
- gałązka lub dwie lubczyku (opcja ja miałam to dałam)
- 1 cebula
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3-4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
- makaron pszenny, z cukinii lub bezglutenowy
ROSÓŁ Z MAKARONEM – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obrałam, przekroiłam marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Tuszę kurczaka przekroiłam na części i opłukałam pod kranem. Włożyłam do garnka.
- Cebule obrałam, przekroiłam na cztery części ale tak, żeby trzymały się na ogonkach i usmażyłam na suchej patelni. Zależało mi, aby się przypaliły. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do garnka 5 litrowego włożyłam, wszystkie warzywa, przyprawy, mięso kurczaka i dolałam wodę.
- Rosół z kurczaka gotowałam przez 2 godziny na małym gazie.
- Jak widzicie przepis na rosół z makaronem ugotowany z całego kurczaka, indyka czy porcji rosołowej jest prosty do przygotowania i mocno zakorzeniony w tradycji polskiej.
Aga napisał
Przy dodaniu startego imbiru i czosnku jak najbardziej 🙃
Marta napisał
Udokumentowane naukowo tylko nie pamietam nazwy substancji ktora sie wytwarza i wzmacnia uklad odpornosciowy
Sandra napisał
Oczywiście, rosół, to nektar Bogów 🥰😂
Dawid napisał
Wegański – zawsze! 🙂
Dorota napisał
Tak, zdecydowanie tak. Taki gotowany 8-9 godzin
Dorota napisał
Taaak! 🙂
Natalia napisał
wegański wywar bardzo mi pomaga
Dorota napisał
Pomaga na bol gardła. Tłuszcz w rosole pozostawia taka warstwę na gardle co łagodzi podrażnienie.
Katarzyna napisał
W niedzielę dopadła mnie infekcja. Nie byłam w stanie patrzeć na jedzenie, marzył mi się tylko rosół. Zamówiłam 2 porcje z restauracji. Zjadłam ze smakiem tego dnia i kolejnego. Na pewno pomógł mi przetrwać złe samopoczucie a może i wrócić do formy, gdyż dziś już brak gorączki, bólu głowy itp.
Małgosia napisał
Jest taka zasada, ze wirusa trzeba nakarmić a bakterię zagłodzić, do nakarmienia wirusa najlepszy jest właśnie rosół a najlepiej „bulion mocy”, czyli wywar mięsny gotowany wiele godzin. Są na dowód tego badania naukowe, można poszukać w internecie. Jak czuję się przeziębiona, to rosół zawsze stawia mnie na nogi.