ROSÓŁ Z PERLICZKI
Dzisiaj rzadki na polskich stołach rosół z perliczki w makaronem :) Oj tak, rosół z perliczki jest znacznie lepszy niż taki przygotowany z kurczaka fermowego. Nie ma co ukrywać. Słyszałam takie powiedzenie, że „niedziela bez rosołu to jak sobota bez wódki” Trochę śmieszne, trochę straszne ;) Gdy rozmawiam ze znajomymi, oni muszą zjeść rosół chociaż raz w tygodniu. Mam wrażenie, że jest to najpopularniejsza zupa w Polsce, której przygotowanie stało się już dosłownie rytuałem w polskich domach. Jedni z moich znajomych, gotują rosół przez 3 dni, inni przez 12 godzin, aby wydobyć pełnię smaku z kości i mięsa. Część stawia na 3 godzinne pyrkanie garnuszka na małym gazie, a ci mniej cierpliwy pomagają sobie szybkowarem i smaczny rosół gotuje się tylko 40 minut. Każdy sposób jest dobry! Jak wiadomo rosół można przygotować z drobiu oraz wołowiny. Te są najsmaczniejsze. Do tej pory rosół z perliczki jadło kilku moich znajomych. Nie wiem czy wiecie ale rosół kiedyś gotowało się głównie z kury i koguta, ponieważ starsze mięso było twardsze i wymagało dłuższego czasu przebywania w wysokiej temperaturze. Dodatkowo kura była tłuściejsza, co rosołowi nadawało tylko dodatkowego smaku. Teraz spotykam się znacznie częściej z rosołem z kurczaka, indyka albo szpondru wołowego. Znacznie rzadziej z perliczki, przepiórek, kaczki, bażanta czy gęsi. A szkoda, warto od czasu do czasu spróbować dań, jakie jadło się kiedyś w starej Polsce. Taki rosół z perliczki jest chudy, smaczny i świetnie wygląda.
ROSÓŁ Z PERLICZKI
ROSÓŁ Z PERLICZKI – składniki:
- 1 perliczka
- 6 marchwi
- 2 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- gałązka lub dwie lubczyku
- pęczek pietruszki (koniecznie!)
- 1 cebula
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3,5-4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
ROSÓŁ Z PERLICZKI – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obrać, przekroić marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukać pod kranem i pokroić na mniejsze kawałki.
- Cebulę obrać, przekroić i usmażyć na suchej patelni, aby stały się złote. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Do dużego garnka włożyć warzywa oraz części perliczki. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 2 łyżki soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i gałązkę lubczyku.
- Garnek postawić na mały gaz, po zagotowaniu zdjąć łyżką całą pianę tworzącą się na powierzchni. Szumowiny wyrzucić. Zmniejszyć gaz na bardzo mały, przykryć pokrywką. Rosół z perliczki, aby był klarowny, musi przez cały czas gotować się, ale powinny lecieć tylko małe bąbelki.
- Rosół z perliczki należy gotować najlepiej do 2 godzin i można podawać go z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym.
Grzegorz napisał
Droga Olgo,
nie uważasz za błąd tego, że proponujesz włożyć warzywa oraz części perliczki od razu do garnka?
Jak oczyścić rosół z szumowin, kiedy one będą pomieszane z warzywami? Myślę, że należałoby najpierw zagrzać samą perliczkę, a później po usunięciu szumowin dodać warzywa.
Olga Smile napisał
Grzegorz, ja generalnie szukownin nie zdejmuję. To białko. Gotowany rosół na małym gazie jest klarowny a szumowiny w niczym nie przeszkadzają. Ale wiem, że są zwolennicy ich zdejmowania czego nie bronię.
Klusek77 napisał
Nie mam odwagi zrobić z tak dużą ilością listków, ziela angielskiego i marchewki. To będzie rosół bulion warzywny ja preferuję pół listka dwa ziela angielskie i malutko włoszczyzny
Olga Smile napisał
Klusek77 – i to jest najpiękniejsze w gotowaniu, że można zmieniać i dostosowywać przepisy pod własne preferencje!