ROSÓŁ Z PIECZONEGO KURCZAKA
Mam dzisiaj dla was rosół z pieczonego kurczaka czyli z kości, które zostają po zjedzeniu pieczonych udek, ćwiartek lub całej tuszki. Rosół z pieczonego kurczaka jest bardzo intensywny w smaku a aromat kurczaka znacznie mocniej wyczuwany niż w klasycyzm rosole z kury. Wiele lat temu oglądałam jakiś film fabularny lub serial i tam bohaterka gotowała właśnie rosół na kościach. Skoro tak, to ja zrobiłam tak pierwszy raz może ze 25 lat temu? Potem przez lata trzymałam się zasady, że jak zostają kości z pieczonego kurczaka to następnego dnia na bank powstanie rosół z pieczonego kurczaka. Dzisiejszy powstał z kości po upieczeniu 7 ćwiartek kurczaka. Zazwyczaj wykorzystuję kości z całej tuszki jednej lub dwóch. Do tego dodaje solidną porcję marchewki, korzenia pietruszki, kawałek selera, koniecznie pora i opcjonalnie jeszcze cebulę lub lubczyk. Oczywiście jak to zawsze bywa, jeszcze musi znaleźć się w rosole listek laurowy i ziele angielskie. Oj wtedy wyjdzie świetny rosół z pieczonego kurczaka, który w trakcie wolnego gotowania na malutkim gazie nabierze bardzo specyficznego smaku. Fajny, ciekawy i rozgrzewający. A Ty, jaki rosół lubisz? Jeśli wybierasz opcje mięsne, to polecam mój rosół z pieczonego kurczaka czyli faktycznie rosół na kościach drobiowych :)
ROSÓŁ Z PIECZONEGO KURCZAKA
ROSÓŁ Z PIECZONEGO KURCZAKA – składniki:
- kości z 7 upieczonych ćwiartek kurczaka, udek lub 2 tuszek
- 3-4 litry wody
- 8 sztuk marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- 1 opieczona cebula
- kilka małych gałązek lubczyku (opcja)
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
ROSÓŁ Z PIECZONEGO KURCZAKA – przepis:
- Obieram całą włoszczyznę. Marchewki przekrawam na pół i wkładam do sporego garnka.
- Cebule opiekam na gazie lub suchej patelni i również dodaję.
- Kości z pieczonych kurczaków, skórę, opieczone skrzydełka wkładam do garnka oraz przyprawy.
- Wstawiam na gaz, gotuję około 2 godzin ma bardzo małym gazie tak aby delikatnie tylko pyrgał.
- Taki rosół z pieczonego kurczaka ma intensywny kolor i esencjonalny smak, świetnie pasuje do niego makaron pszenny lub bezglutenowy.
Kasia napisał
Robię na następną niedzielę! ??
Weronika napisał
Kasia daj znać jaki wyjdzie ?
Anonim napisał
Bosko wygląda!
Kasia napisał
oczywiście, że go zrobię! ?
Agnieszka napisał
Ja z resztek pieczonej kaczki/królika gotuję zupę gulaszową
Kamila napisał
Genialny pomysł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Klaudia napisał
O masz, nie lubię rosołu, ale taki chętnie spróbuję ?
Czy na kościach mogą pozostać resztki mięsa? Napisałaś też w przepisie o skórze i opieczonych skrzydełkach. Czy to skórka zdjęta z upieczonych ćwiartek? I skrzydełka mogą jakoś doprawione? Czy np tylko sól?
Olga Smile napisał
Klaudia ja wrzucam wszystko! Jak pójdzie skóra na obiad to jej nie ma w rosole. Jak goście zostawią to wkładam do garna. Kości nie obieram jakoś dokładnie więc chrząstki też dodaję i jak jest reszta mięsa na nich to nie problem ? Wszystko co zostanie ? Przyprawy do pieczenia kurczaka to u mnie zazwyczaj jakaś mieszanka i też jest spoko!
Klaudia napisał
Olga Smile
Dziękuję za szczegóły. Będę robić ?
Małgorzata napisał
Poczułam się przekonana ?