ROSÓŁ Z PIECZONYCH WARZYW
Wszystkim wegetariankom i wegankom polecam rosół z pieczonych warzyw o głębokim smaku i cudownej barwie. Rosół z pieczonych warzyw przygotowuję dość często, chociaz znacznie rzadziej niż rosół z samych surowych warzyw korzeniowych, których nie trzeba wcześniej poddawać obróbce opiekania w piekarniku. Generalnie rosół z pieczonych warzyw ma głębszy smak, barwę i mocniejszy aromat. Lubię do niego dodawać suszone grzyby, czosnek, jagody goji i lubczyk jeśli uda mi się kupić. Ponieważ większość członków mojej rodziny nie jada mięsa, to przyjęło się, że rosół jest u nas zawsze warzywny. Jeśli lubisz inne rosoły, to zapraszam do mnie po więcej przepisów na ROSÓŁ. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ponieważ rosół z pieczonych warzyw nie zawiera ani mięsa, ani kości ani innych zwierzęcych dodatków, to może być też nazywany bulionem. Nie chce się spierać o nazwę, bo nie ma to najmniejszego sensu. Z przepisami kulinarnymi jest tak, że zawsze można je dostosowywać do własnych gustów kulinarnych, smaków i przyzwyczajeń. U nas w domu rosół z pieczonych warzyw ma specjalne miejsce, ponieważ jego przygotowanie jest trudniejsze, zajmuje więcej czasu jednak cudowny smak wynagradza wysiłki – a ty, jaki lubisz rosół?
ROSÓŁ Z PIECZONYCH WARZYW
ROSÓŁ Z PIECZONYCH WARZYW – składniki:
- 10 pietruszek – korzeni
- 7-10 marchewek dużych (mniej więcej powinno być ich wagowo tyle, ile pietruszki)
- 1/2 selera korzeniowego
- 1/2 małej kapusty
- 2 cebule
- 5-8 kapeluszy grzybów suszonych
- 1 łyżka jagód goji (opcja)
- 5 ząbków czosnku
- natka pietruszki lub lubczyk (zależy, co masz pod ręką, lubczyk lepszy)
- listki laurowe i ziele angielskie
- 1-2 łyżeczki soli
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 3 łyżki oliwy z oliwek
ROSÓŁ Z PIECZONYCH WARZYW – przepis:
- Warzywa obieram i przekrawam na pół. Wkładam do miski, polewam olejem i mieszam.
- Wykładam warzywa na dużą blachę do pieczenia. Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni, najlepiej pod grill i piekę około 30 minut, aż warzywa będą gdzieniegdzie przypalone.
- Przekładam warzywa do garnka, dolewam około 3 litrów wody, dodaję listki, ziele, grzyby, jagody, obrany czosnek, lubczyk lub natkę pietruszki i sól. Gotuję około 90 minut na małym gazie. Przed podaniem doprawiam raz jeszcze, jeśli jest taka konieczność.
- Rosół z pieczonych warzyw podaję jak każdy inny z makaronem lub kluseczkami :)
Bartosz napisał
Rosół bez mięsa to bulion warzywny 🤪
Olga Smile napisał
Bartosz Ponieważ rosół z pieczonych warzyw nie zawiera ani mięsa, ani kości ani innych zwierzęcych dodatków, to oczywiście może być też nazywany bulionem. Nie chce się spierać o nazwę, bo nie ma to najmniejszego sensu. Z przepisami kulinarnymi i nazwami jest tak, że najczęściej odnoszą się one do smaku, a u nas tak właśnie smakuje rosół, bez aromatu mięsa 🙂 Bo co jak co ale zapach mięsa w zupie to brrrr generalnie dla mnie 😃
Anna napisał
extra
Agnieszka napisał
Pięknie wygląda :)
Magdalena napisał
WOW, cudownie bo my na wege diecie! Wygląda bosko ;)
Olga Smile napisał
Nie ukrywam, ze smakuje równie dobrze jak wygląda a nawet lepiej :)
Ewa napisał
Wspaniała, och gdy tylko wrócę z urlopu do domu … będzie gotowanie!
Joanna napisał
cudowna taka domowa zupa bez trupa!!!!!
Aleksandra napisał
Kolor ma fenomenalny!
Barbara napisał
pyszności, w sam raz na zdrowie!