Rosół z warzyw
No to jest! Rosół z warzyw, warzyw pieczonych :) Myślę, że spokojnie ta wspaniała zupa może zastępować tradycyjny niedzielny rosół, przynajmniej u nas w domu tak właśnie się dzieje i zupełnie nikt, nigdy nie narzeka. Dla nas, jest to domowy rosół, ale można nazywać go również bulionem z warzyw albo właśnie rosołem lub zupą z warzyw. Tak, czy siak, owy bulion z warzyw bardzo lubimy i często jemy. De facto, to rosół z warzyw korzeniowych w kolorze i smaku. Ale nie tam jakiś byle, jaki a wspaniały, wyraźny w smaku, dość charakterystyczny i lekko słodki. Kolorem przypomina rosół wołowym, ale jest znacznie ale to znacznie smaczniejszy :) Moja dzisiejsza niedziela jest trudna :( Na gazie pyrga rosół wege z pieczonych warzyw korzeniowych, w piekarniku siedzi wielgachna babka ziemniaczana, zresztą nasza ulubiona. No i wszelkie słodycze chwilowo schowane a to boli strasznie ;) To znak, że dziecko z gilem, temperaturą, po nieprzespanej nocy do tego z baterią lekarstw. Już sama nie wiem, czy powinnam łykać coś na zapas, czy poczekać, bo może mnie ominie. A jak u was minął „dzień kobiet”?
Przepis na rosół z warzyw
Rosół z warzyw – składniki:
- 10 pietruszek – korzeni
- 2 pasternaki (jak nie ma, to trudno)
- 6 marchewek dużych (mniej więcej powinno być ich wagowo tyle, ile pietruszki)
- 1 duży seler naciowy
- 2 cebule
- listki laurowe i ziele angielskie
- 1-2 łyżeczki soli
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Rosół z warzyw – przepis:
- Warzywa obieram i przekrawam na pół. Wkładam do miski, polewam olejem i mieszam.
- Wykładam warzywa na dużą blachę do pieczenia. Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni, najlepiej pod grill i piekę około 30 minut aż warzywa będą gdzieniegdzie przypalone.
- Przekładam warzywa do garnka, dolewam około 3 litrów wody, dodaję listki, ziele i sól. Gotuję około 90 minut na małym gazie. Przed podaniem doprawiam raz jeszcze, jeśli jest taka konieczność.
Zobacz inny przepis na ROSÓŁ:
Rosół z warzyw to zdecydowanie jeden z moich ulubionych rosołów. Niezwykle aromatyczny, słodki, delikatny i intensywny w smaku. Dzieciaki go uwielbiają.
Muszę przyznać, że Rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko!
Rosół wegetariański wspaniały, aromatyczny, zdrowy. Jeden z najlepszych jakie dotychczas zrobiłam. Cały czas zmieniam proporcje, dodaje jakieś składniki ale ten rosół jest nadrosołem ;) Inne rosoły mówią do niego „szefie”.
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Smacznego rosołu życzę :)
Olga Smile napisał
Agnieszka Ogrodnik – a dokładnie! Dieta to wybór i musi być zgodny z psychiką, fizyka i potrzebami!
Mercato napisał
Wygląda bardzo smakowicie. Świetna alternatywa dla osób, które lubią klasykę, ale w nowym wykonaniu. To jest właśnie to co lubię w kuchni, eksperymenty! Mniam!
Roman napisał
Rosołek super, tylko jednego tu do końca nie rozumiem… chodzi o składnik „seler naciowy” Czy nie powinien tu być seler korzeniowy? Wszak mamy same warzywa korzeniowe? Myślę, że tak pewnie jest a pomyłkowo wpisano seler naciowy. Pozdrawiam!
Olga Smile napisał
Roman – jasne, że korzeniowy :) Szaleństwo myślowe, już poprawiam. Dziękuję.
Centrum Dietetyczne Prolinea napisał
no proszę – już wiem co będę testowała w sobotę :)
ja doprawiam obowiązkowo świeżym imbirem, oczywiście grzybki suszone i mnóstwo warzyw (łącznie z papryką czerwoną lub kawałkiem buraka), ale żeby je upiec… wiele jeszcze przede mną :)
Anna napisał
A por…? :-,
ewa napisał
ja dodaję na koniec lubczyk…cudo
Darknii napisał
Wspanialy przepis,rosol pycha wychodzi,musze sie pochwalic ze nawet moja mama tak zachwalila ostatnie moje gotowanie rosolu ze od tego czasu tylko ja mam robic rosol choc ona byla dla mnie wzorem ktory robi perfekcyjny rosol kiedys :D teraz postanowila ze rosol bedzie bezmiesny tak jak ja chce i mojego wyrobu :D.Dziekuje za ten przepis :)
Olga Smile napisał
Darknii – bardzo się cieszę, też go uwielbiamy!
speranza napisał
a co robicie z warzywami z rosołu?