ROSÓŁ ZE ŚLIWKAMI
No i padło dzisiaj na rosół ze śliwkami suszonymi, taki domowy, aromatyczny o głębokim smaku. Rosół ze śliwkami naszymi krajowymi, suszonymi polecam przygotowywać przez cały rok. Wybierajcie śliwki twarde, najlepiej z pestką, można też pokusić się o śliwki wędzone tylko tu jednak uwaga. Są w sprzedaży śliwki wędzone dymem lub liquidem wędzonkowym. Nie muszę chyba pisać, że pierwsza wersja jest lepsza, smaczniejsza i bardziej naturalna. Rosół ze śliwkami dobrze smakuje przygotowany z drobiu, z kurczaka, indyka, kaczki lub gęsi. Może być też rosół na wołowinie ale on z założenia jest pikantniejszy i bardziej wyrazisty w smaku. Podpowiem, że rosół wegetariański czyli taki bulion warzywny też wiele zyskuje w smaku za sprawą śliwek, taką głębię, słodycz i owocowy aromat. A Ty jaki lubisz rosół? Może jakieś dodatki mniej typowe są u Ciebie na czasie? Ja ze swojej strony zapraszam na rosół ze śliwkami suszonymi.
ROSÓŁ ZE ŚLIWKAMI
ROSÓŁ ZE ŚLIWKAMI – składniki:
- opcja z mięsem to 1 kurczak lub 3 skrzydła z indyka lub 1,5 łaty wołowej, opcja bez mięsa (pomiń mięso)
- 10-12 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ korzenia selera średniej wielkości
- 1 duży por, ja czasami dodaję 2 pory
- dwie gałązki lubczyku, może być też mały pęczek natki pietruszki
- ½ kapusty włoskiej jeśli jest duża, jeśli mała, to cała
- 2 cebule
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 20 śliwek suszonych (u mnie suszone w domu, twarde i ciemne)
- kilka plastrów korzenia imbiru (opcja)
- 4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju
ROSÓŁ ZE ŚLIWKAMI – przepis:
- Warzywa korzeniowe – marchew, pietruszkę, selera i pora obieram, przekrawam na pół w grubości.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa i mięso (jeśli ma być rosół z mięsem) niedobrane cebule, przyprawy, dodatki i śliwki. Dolewam zimną wodę, wrzucam listki, 1 płaską łyżkę soli, dolewam olej i podsypuję ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i lubczyku jeśli to również dodajecie.
- Garnek stawiam na gaz, po zagotowaniu, zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół ze śliwkami musi się przez cały czas gotować ale bardzo delikatnie, minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
Misia napisał
Oczywiście zrobię :)
Elżbieta napisał
Lubię rosoły, delikatne ale i aromatyczne również. Przyznaję, że ze śliwkami jeszcze nie robiłam. Duże znaczenie ma dobór mięsa i jarzyn. Kapusta włoska rewelacyjnie odmienia smak rosołu. Przypominam sobie, jak stryj mojego męża mówił, że rosół to nie zupa:)). Ale to tylko przytaczam, z uśmiechem na ustach. Dobrego Roku, w zdrowiu, miłości i wzajemnym zrozumieniu. Pozdrawiam ciepło i dziękuję za przepisy, wiem ile to pracy. Elżbieta