ROSÓŁ ZE ŚMIETANĄ
Dzisiaj coś nowego czyli rosół ze śmietaną, taki zabielany jak inne zupy. Powiem Wam, że z rosół zabielany robię najczęściej wtedy, gdy powstanie u mnie mało klarowny. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Najczęściej za duży gaz, to podstawa, mięso mocno buzuje a białka zaczynają się rozpadać stąd brak klarowności. Często również tak dzieje się, gdy rosół robimy z mięsa mrożonego. W każdym razie rosół klarowny wszyscy lubią, rosół mętny znacznie mniej ale w smaku jest nadal świetny. Jednak najczęściej je się oczami, więc trzeba sobie pomóc. To najlepszy czas, żeby zrobić rosół ze śmietaną. Serio, serio! Podany z makaronem, z grzankami, z kluskami lanymi bądź kładzionymi jest bardzo smacznym daniem obiadowym. Powiem Wam, że generalnie dzień bez zupy, jest dniem straconym. A Ty, jakie zupy lubisz najbardziej? U nas rosół, rosół z grzybami, generalnie grzybowa, zupa PHO w końcu te też taki niby rosół azjatycki no i koniecznie barszcz czerwony. Jednak dzisiaj jest rosół ze śmietaną czyli rosół zabielany, który powstał z rosołu z gęsi. Ale od początku. Ostatnio będąc w Selgrosie kupiłam 4 korpusy z gęsi na rosół. Pierwszy raz udało mi się je kupić więc cieszyłam się wyjątkowo. Wstawiał więc rosół z gęsiny, wyszedł mega tłusty, jednak w przypadku gęsi, to korpusy same nie są najlepszym pomysłem. Jednak jak zawsze bardzo smaczny i intensywnie wyrazisty. Akurat rosołu z gęsi nie da się pomylić z innym. Zdecydowałam się na jego bazie przygotować rosół ze śmietaną i zdecydowanie powstała mega smaczna zupa!
ROSÓŁ ZE ŚMIETANĄ
ROSÓŁ ZE ŚMIETANĄ – składniki:
- dowolny rosół może być z kurczaka, indyka czy tak jak u mnie z korpusów gęsi (ja miałam cztery ale podam proporcje na 2 korpusy czyli jakieś 2 kg kości)
- 4-6 sztuk marchwi
- 2 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera (ja tym razem nie miałam)
- 1 średni por
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3 litry wody
- sól i pieprz do smaku
- 200 ml tłustej śmietany (może być chudsza taka 18% ale ukwaszona)
- makaron do podania, kluski lane, kładzione albo grzanki
ROSÓŁ ZE ŚMIETANĄ – przepis:
- Warzywa korzeniowe obieram i kroję na pół.
- Korpusy płuczę pod kranem.
- Do dużego garnka wkładam warzywa oraz korpusy. Dolewam zimnej wody i wrzucam listki, 1 łyżeczkę soli oraz ziele angielskie.
- Garnek stawiam na gaz, zagotowuję. Zmniejszam gaz na malutki i przykrywam pokrywką. Rosół z korpusów czy to indyczych, kurczaka czy też gęsi jak u mnie, musi się przez cały czas gotować na malutkim gazie.
- Gdy jest gotowy doprawiam go jeszcze solą, mielonym pieprzem i dodaję śmietaną. Mieszam.
- Rosół ze śmietaną czyli rosół zabielany podaję z makaronem, kluskami lub właśnie grzankami, co kto lubi :)
Kasia napisał
Szczawiowa i czernina.
Jolanta napisał
Krupnik, Ogórkowa, rosół, pomidorowa
Agnieszka napisał
nie przepadam ale jeśli już to zimą gęsty krupnik na żeberkach, barszcz z tłuczonymi ziemniakami a latem zupa krem z mrożonego groszku. Niedzielny rosołek też chętnie od czasu do czasu
Agnieszka napisał
Biały barszcz, flaki, krem ze szparagów
Gluten napisał
Rosół
Iza napisał
Rosół
Małgorzata napisał
Ogórkowa
Katarzyna napisał
Każda poza mięsna
Anna napisał
Zacierki na mleku 😁😁
Joanna napisał
Bissara jelbana, zupa z suszonego zielonego groszku. Cudo