ROSÓŁ
Lubicie rosół? Moja babcia przygotowywała rosół drobiowy, moja mama wołowy a ja gotuję rosół warzywny w wersji wegetariańskiej. I taki właśnie lubimy najbardziej. Bez mięsa, kości czy tłuszczu, no chyba, że doleję kilka łyżek dobrej jakości oliwy ale to się nie liczy :) Czasami w przepisach na rosół znajdziecie kurczaka, kurę, mięso wołowe, kaczkę, indyka, kości pieczone lub surowe szpikowe, podroby do tego włoszczyznę lub samą marchew. Z przypraw najczęściej spotyka się ziele, listek, sól, pieprz czarny, ziołowy, kardamon, gałkę lub imbir.
Ja lubię wersję prostą z marchwią, pietruszką, selerem, cebulą i w sezonie zimowym z imbirem. Dodatek kilku plastrów imbiru powoduje, że rosół warzywny nabiera nowego wyrazu, staje się lekko pikantny, jakby cytrynowy. Świetny! Najczęściej pierwszego dnia, tak prosto po gotowaniu serwuję domownikom rosół a drugiego dnia powstaje z niego pomidorówka, tak dla odmiany. To klasyka kuchni domowej, gotowania naszych mam, bać i ciotek. Do tego makaron, najlepiej domowy i aromatyczny rosół stanowi sycący i rozgrzewający posiłek. Oj tak, uwielbiam!
ROSÓŁ
ROSÓŁ – składniki:
• 5-6 marchewek
• 2 pietruszki
• 1 seler (najlepiej z zieloną nacią i liśćmi)
• 2 cebule
• 1 por
• sól i pieprz do smaku
• 1 spora gałązka lubczyku
• 3 listki laurowe
• 1/2 łyżki ziaren ziela angielskiego
• kawałek korzenia imbiru, głównie zimą dla rozgrzewki
• 2-3 łyżki oliwy
ROSÓŁ – przepis:
1. Marchewkę, pietruszkę i selera obieram. Jeśli włoszczyzna jest duża, przekrawam ją na pół i wkładam do garnka. Najbardziej lubię gotować selera z zieloną nacią, wtedy rosół smakuje wyjątkowo intensywnie.
2. Cebule obieram, nacinam i podsmażam na palniku kuchenki gazowej, aby się opiekła. Tak robiła i robi moja mama, tak robię i ja – dziedzictwo kuchenne :)
3. Do garnka z selerem, marchewką, pietruszką, wkładam opieczoną cebule, umytego pora, listki laurowe, ziele i minimum 1 łyżkę soli oraz obrany kawałek korzenia imbiru. Dopełniam 3-4 litrami wody, dodaje oliwę i gotuję minimum 2 godziny. Lubię jak rosół jest esencjonalny i lekko brązowy.
4. Mój rosół warzywny serwuję zawsze z makaronem, bezglutenowym lub razowym.
ROSÓŁ przepisy
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Nie robiłam jeszcze rosołu z dodatkiem imbiru. Koniecznie muszę spróbowac, bo uwielbiam imbir:-).
Dziękuję za przepis na wege rosół. Odkąd nie jadam mięsa (11 lat) nie jadłam rosołu, wydawało mi się, że nie da się zrobić dobrej wege wersji. Będę bazować na Pani doświadczeniu :) Ps u mnie w rodzinie również podsmaża się cebulkę na palnikach ;)
U nas tylko taki przechodzi i to znika jak szalony :) Moje dziecko, które od urodzenia nie jada mięsa (z wyboru organizmu) mówi, że ten pachnie a mięsny śmierdzi :) Ciekawe, że mięso „śmierdzi” dziecku w każdym daniu a warzywa pięknie pachną z wyłączeniem kapusty :)
Ja tylko warzywno miesny. My dzicy ludzie. Bez miesa ni wchodzi
Ja robię buliony wyłącznie warzywne, ale nie nazwałabym ich rosołami ;)) Przez pewien czas próbowałam mięsnych ale nie przyjęło się.
Imbir nie tylko rozgrzewa i rozprzestrzenia energię, transformuje śluz, rozluźnia zablokowania, porusza pokarm w dół, świetny dodatek do prawie każdego posiłku.
Czytając twój fp, stwierdzam, że powiedzenie „przez żołądek do serca” nabiera zupełnie innego wymiaru :DD
Tomasz Katolik Saniewski – w złym czy dobrym znaczeniu? :D
ja robię podobny tylko bez listka i imbiru a dodaję kostkę warzywną knorra
ja przed chwilką zrobiłam twój dal :D cudowny :D rosół zrobię na niedzielę :D
My już dziś szykujemy żeby na jutro po odwiedzinach na cmentarzu był mniammm