ROSÓŁ
Lubicie rosół? Moja babcia przygotowywała rosół drobiowy, moja mama wołowy a ja gotuję rosół warzywny w wersji wegetariańskiej. I taki właśnie lubimy najbardziej. Bez mięsa, kości czy tłuszczu, no chyba, że doleję kilka łyżek dobrej jakości oliwy ale to się nie liczy :) Czasami w przepisach na rosół znajdziecie kurczaka, kurę, mięso wołowe, kaczkę, indyka, kości pieczone lub surowe szpikowe, podroby do tego włoszczyznę lub samą marchew. Z przypraw najczęściej spotyka się ziele, listek, sól, pieprz czarny, ziołowy, kardamon, gałkę lub imbir.
Ja lubię wersję prostą z marchwią, pietruszką, selerem, cebulą i w sezonie zimowym z imbirem. Dodatek kilku plastrów imbiru powoduje, że rosół warzywny nabiera nowego wyrazu, staje się lekko pikantny, jakby cytrynowy. Świetny! Najczęściej pierwszego dnia, tak prosto po gotowaniu serwuję domownikom rosół a drugiego dnia powstaje z niego pomidorówka, tak dla odmiany. To klasyka kuchni domowej, gotowania naszych mam, bać i ciotek. Do tego makaron, najlepiej domowy i aromatyczny rosół stanowi sycący i rozgrzewający posiłek. Oj tak, uwielbiam!
ROSÓŁ
ROSÓŁ – składniki:
• 5-6 marchewek
• 2 pietruszki
• 1 seler (najlepiej z zieloną nacią i liśćmi)
• 2 cebule
• 1 por
• sól i pieprz do smaku
• 1 spora gałązka lubczyku
• 3 listki laurowe
• 1/2 łyżki ziaren ziela angielskiego
• kawałek korzenia imbiru, głównie zimą dla rozgrzewki
• 2-3 łyżki oliwy
ROSÓŁ – przepis:
1. Marchewkę, pietruszkę i selera obieram. Jeśli włoszczyzna jest duża, przekrawam ją na pół i wkładam do garnka. Najbardziej lubię gotować selera z zieloną nacią, wtedy rosół smakuje wyjątkowo intensywnie.
2. Cebule obieram, nacinam i podsmażam na palniku kuchenki gazowej, aby się opiekła. Tak robiła i robi moja mama, tak robię i ja – dziedzictwo kuchenne :)
3. Do garnka z selerem, marchewką, pietruszką, wkładam opieczoną cebule, umytego pora, listki laurowe, ziele i minimum 1 łyżkę soli oraz obrany kawałek korzenia imbiru. Dopełniam 3-4 litrami wody, dodaje oliwę i gotuję minimum 2 godziny. Lubię jak rosół jest esencjonalny i lekko brązowy.
4. Mój rosół warzywny serwuję zawsze z makaronem, bezglutenowym lub razowym.
ROSÓŁ przepisy
Muszę przyznać, że Rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko!
Rosół wegetariański wspaniały, aromatyczny, zdrowy. Jeden z najlepszych jakie dotychczas zrobiłam. Cały czas zmieniam proporcje, dodaje jakieś składniki ale ten rosół jest nadrosołem ;) Inne rosoły mówią do niego „szefie”.
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Oj tak, polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
Jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Dzisiaj zapraszam na rosół nieco inny ponieważ z jabłkami. Jabłka, gruszki i generalnie owoce suszone oraz świeże bardzo pasują do rosołów drobiowych, ja jednak z ich udziałem przygotowuję również rosoły warzywne. Jest pysznie!
W moim odczuciu rosół z indyka jest znacznie delikatniejszy w smaku niż rosół z kaczki, kury lub gęsi. Jest również mniej tłusty. Co ciekawe aromat ma bardzo wyrazisty a kolor słomkowy. Oczywiście jeśli chcecie mieć mocniejszy kolor, wystarczy dodać więcej marchwi lub nie obierać cebuli z łupin. Taki prostszy trik a zawsze działa. Zapraszam na rosół!
Hanna napisał
Nie robiłam jeszcze rosołu z dodatkiem imbiru. Koniecznie muszę spróbowac, bo uwielbiam imbir:-).
Maja Głowacz na Facebook napisał
Dziękuję za przepis na wege rosół. Odkąd nie jadam mięsa (11 lat) nie jadłam rosołu, wydawało mi się, że nie da się zrobić dobrej wege wersji. Będę bazować na Pani doświadczeniu :) Ps u mnie w rodzinie również podsmaża się cebulkę na palnikach ;)
Olga Smile na Facebook napisał
U nas tylko taki przechodzi i to znika jak szalony :) Moje dziecko, które od urodzenia nie jada mięsa (z wyboru organizmu) mówi, że ten pachnie a mięsny śmierdzi :) Ciekawe, że mięso „śmierdzi” dziecku w każdym daniu a warzywa pięknie pachną z wyłączeniem kapusty :)
Kasia Dzialkowska na Facebook napisał
Ja tylko warzywno miesny. My dzicy ludzie. Bez miesa ni wchodzi
Tradycyjna Medycyna Chińska na Facebook napisał
Ja robię buliony wyłącznie warzywne, ale nie nazwałabym ich rosołami ;)) Przez pewien czas próbowałam mięsnych ale nie przyjęło się.
Imbir nie tylko rozgrzewa i rozprzestrzenia energię, transformuje śluz, rozluźnia zablokowania, porusza pokarm w dół, świetny dodatek do prawie każdego posiłku.
Tomasz Katolik Saniewski na Facebook napisał
Czytając twój fp, stwierdzam, że powiedzenie „przez żołądek do serca” nabiera zupełnie innego wymiaru :DD
Olga Smile na Facebook napisał
Tomasz Katolik Saniewski – w złym czy dobrym znaczeniu? :D
Bogusława Szmit na Facebook napisał
ja robię podobny tylko bez listka i imbiru a dodaję kostkę warzywną knorra
Kamila Nowakowa na FaceBook napisał
ja przed chwilką zrobiłam twój dal :D cudowny :D rosół zrobię na niedzielę :D
Katarzyna Skarbek na FaceBook napisał
My już dziś szykujemy żeby na jutro po odwiedzinach na cmentarzu był mniammm