Ruskie pierogi bezglutenowe
Ruskie pierogi bezglutenowe. Serdecznie zapraszam na moje pierogi ruskie bezglutenowe! Pierwsze pierogi przygotowywałam z moją mamą, jako małe dziecko pomagając jej jak mogłam. Jakoś ten obraz powycinanych kółek, układanych przeze mnie w stertki i pieczołowicie przyklepywanych aby powstała jednorodna wieża bardzo kojarzy mi się z domem rodzinnym. Jak można sobie wyobrazić z mojej pomocy mama nie była jakoś wybitnie szczęśliwa. Jest kilka dań, przepisów, które przywołują wspomnienia chwil, zapachów, smaków i atmosfery mojego rodzinnego domu a właściwie mieszkania. Są to właśnie wspomniane pierogi, ale również odsmażany makaron, ciasto pleśniak, murzynek, słodka herbata parzona z esencji i jeszcze kilka innych równie smacznych. Fajne, wyjątkowo przyjemne i nostalgiczne wspomnienia przywołują. A z jakim daniem wam kojarzy się dom rodzinny? Przepis na pierogi, a dokładniej przepis na idealne ciasto pierogowe dostałam od mojej babci ze strony mamy. Rozmawiałyśmy przez telefon, pamiętam jak mi babcia tłumaczyła, mówiła do mnie Oleńko i opisywała poszczególne etapy gniecenia, formowania i gotowania. Za to przepis na pierogi bezglutenowe wymyśliłam sama. Gdy nie je się glutenu, często trzeba radzić sobie inaczej. A to mój sposób :)
Ruskie pierogi bezglutenowe
Ruskie pierogi bezglutenowe – składniki:
-> Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
-> Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
-> Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
Ciasto na pierogi tradycyjne- składniki:
- • 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
• 1 łyżeczka soli
• 120 ml oleju
• około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut) - Farsz do pierogów ruskich:
- • 300 g ugotowanych ziemniaków
• 300 g sera białego lub tofu naturalnego (u mnie tofu, może być też wędzone)
• 4 duże cebule
• sól
• czarny pieprz
Ruskie pierogi bezglutenowe – przepis:
Przygotuj ciasto zgodnie w wybranym przepisem. Linki do nich podałam w składnikach.
Przepis na Ruskie pierogi tradycyjne z glutenem
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorącą wodę. Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam czubatą łyżeczkę farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut, aż wypłyną i zrobią się miękkie.
- Pierogi podaję z wody lub po wystudzeniu odsmażam na patelni i polewam podsmażoną na złoto cebulką.
Farsz do pierogów ruskich:
- Ziemniaki obieram, gotuję i przeciskam przez prasę do ziemniaków.
- Cebule obieram, kroję w drobną kostkę i podsmażam na złoto na oliwie.
- Rozgniatam widelcem lub ścieram na tarce tofu lub ser biały.
- W misce łączę rozdrobnione ziemniaki z cebulą, z tofu lub serem białym, solą oraz pieprzem i wrabiam farsz tak, aby był zwięzły.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto.
PS. Na zdjęciu widzicie pierogi ruskie bezglutenowe z farszem z tofu.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe Ciasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowe Pierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowe Pierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI tradycyjne:
Jak zrobić ciasto na pierogi Jak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskie Jak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Marcin napisał
Pani Olgo, siedzimy i patrzymy z żoną na te pierogi ruskie jak zaczarowani. Mamy wypieki na twarzach i notujemy każdy krok przepisu. To dla nas wielki dzień, bo nie jemy pierogów często. W sprzedaży nie ma bezglutenowych, a my nie wiedzieliśmy, że się da takie zrobić. Lista zakupów spisana, odezwiemy jak wyszły. Pozdrawiamy z Gdyni
Abby82 napisał
To moje ulubione pierogi!
Gutek napisał
No, może kiedyś sam spróbuję zrobić ;)
Aldonka napisał
Też uwielbiam ruskie pierogi, takie prosto z wody polane złota cebulka podsmażoną na maśle.
beata napisał
Muszę spróbować zrobić sama pierogi. Wstyd się przyznać ale zawsze kupuję w jakiś budkach, niby domowe ale daleko im w smaku do domowych.
Dolli napisał
A czy odsmaża Pani takie pierogi i z czym można je podać?
loczek napisał
Bardzo smakowicie wyglądają te pierogi ruskie. Nie jestem bezglutenowcem, więc zrobię z tego przepisu na ciasto pszenne, ale za to z tofu, ponieważ nie jem nabiału. Dziękuję za pomoc w urozmaicaniu menu i kolejny pyszny przepis.
Winka napisał
Absolutnie wspaniałe :D
Franka napisał
Pierogi ruskie! Na pewno wypróbuję ten przepis :)
Nina napisał
Robiłam już kiedyś z kapustą te pierogi od pani i ciasto wyszło fantastyczne. Pycha aż mam ślinotok na wspomnienie tego obiadu.