Ruskie pierogi bezglutenowe. Serdecznie zapraszam na moje pierogi ruskie bezglutenowe! Pierwsze pierogi przygotowywałam z moją mamą, jako małe dziecko pomagając jej jak mogłam. Jakoś ten obraz powycinanych kółek, układanych przeze mnie w stertki i pieczołowicie przyklepywanych aby powstała jednorodna wieża bardzo kojarzy mi się z domem rodzinnym. Jak można sobie wyobrazić z mojej pomocy mama nie była jakoś wybitnie szczęśliwa. Jest kilka dań, przepisów, które przywołują wspomnienia chwil, zapachów, smaków i atmosfery mojego rodzinnego domu a właściwie mieszkania. Są to właśnie wspomniane pierogi, ale również odsmażany makaron, ciasto pleśniak, murzynek, słodka herbata parzona z esencji i jeszcze kilka innych równie smacznych. Fajne, wyjątkowo przyjemne i nostalgiczne wspomnienia przywołują. A z jakim daniem wam kojarzy się dom rodzinny? Przepis na pierogi, a dokładniej przepis na idealne ciasto pierogowe dostałam od mojej babci ze strony mamy. Rozmawiałyśmy przez telefon, pamiętam jak mi babcia tłumaczyła, mówiła do mnie Oleńko i opisywała poszczególne etapy gniecenia, formowania i gotowania. Za to przepis na pierogi bezglutenowe wymyśliłam sama. Gdy nie je się glutenu, często trzeba radzić sobie inaczej. A to mój sposób :)
Ruskie pierogi bezglutenowe
Ruskie pierogi bezglutenowe – składniki:
-> Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
-> Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
-> Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
Ciasto na pierogi tradycyjne- składniki:
- • 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
• 1 łyżeczka soli
• 120 ml oleju
• około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut) - Farsz do pierogów ruskich:
- • 300 g ugotowanych ziemniaków
• 300 g sera białego lub tofu naturalnego (u mnie tofu, może być też wędzone)
• 4 duże cebule
• sól
• czarny pieprz
Ruskie pierogi bezglutenowe – przepis:
Przygotuj ciasto zgodnie w wybranym przepisem. Linki do nich podałam w składnikach.
Przepis na Ruskie pierogi tradycyjne z glutenem
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorącą wodę. Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam czubatą łyżeczkę farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut, aż wypłyną i zrobią się miękkie.
- Pierogi podaję z wody lub po wystudzeniu odsmażam na patelni i polewam podsmażoną na złoto cebulką.
Farsz do pierogów ruskich:
- Ziemniaki obieram, gotuję i przeciskam przez prasę do ziemniaków.
- Cebule obieram, kroję w drobną kostkę i podsmażam na złoto na oliwie.
- Rozgniatam widelcem lub ścieram na tarce tofu lub ser biały.
- W misce łączę rozdrobnione ziemniaki z cebulą, z tofu lub serem białym, solą oraz pieprzem i wrabiam farsz tak, aby był zwięzły.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto.
PS. Na zdjęciu widzicie pierogi ruskie bezglutenowe z farszem z tofu.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi ruskie bezglutenowe
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
INNE PIEROGI tradycyjne:
Jak zrobić ciasto na pierogi
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi ruskie
Pierogi z jagodami
Pierogi z kaszą gryczaną
Jak zrobić pierogi ruskie
Pierogi z mięsem
Pierogi ruskie to jest to !
Zrobię pierogi, zrobię pierogi! Ale się cieszę. Całuję.
Kocham pierogi ruskie, z kapustą, z grzybami, każde! Odkąd wiem, że mam celiakię, to nie jadłam ich ponad 7 lat :( :( Dzięki Pani zrobię w sobotę! Kocham Panią za całe dobro, które daje Pani czytelnikom. Z tą dzielenie się wiedzą, za zdrowe przepisy i takie nam potrzebne. Jest Pani dla mnie aniołem! Kłaniam się nisko. Teresa
Mielony i zupa buraczkowa. A z domu mojej Babci-placki ziemniaczane, ktore czekaly na nas, idacych z pociagu, w miseczce, w masle, na piecu i talerz naleśników, tak ze 30 cm wysokosci, smażonych na patelni smarowanej sloninką. Do nich prawdziwa śmietana z mleka od krowy i cukier. Zgłodniałam :D :D
UWIELBIAM PIEROGI RUSKIE!
Pani Olgo, baaaaaaardzo dziękuję za przepis na pierogi ruskie. Takie robiła moja babcia, mama nigdy i ja też jeszcze nie. To będzie mój pierwszy pierogowy raz. Pozdrawiam z Zamościa
Kocham Panią za ten przepis – lecę robić!!!!!!!!!!!!
Pani Olgo, Pani ciasto na pierogi bezglutenowe jest rewelacyjne, delikatne, aksamitne i smaczne!!! To trzecie moje bezglutenowe pierogi, zawsze z tego ciasto tylko z innymi nadzieniami. Dziękuje i ściskam Ezra
Dolii – nie wiem, o które pytasz. Odsmażam oba rodzaje pierogów, te z ciasta z mąki pszennej i również te bezglutenowe. Jakiś czas temu pokazywałam przepis na pierogi Wigilijne bezglutenowe https://www.olgasmile.com/pierogi-wigilijne-bezglutenowe.html Zobacz jakie apetyczne po odsmażeniu. Ruskie tez się nadają. Polewam je jogurtem sojowym albo podsmażoną na złoto cebulką. Mniam!
Gołąbki <3