RYBA W PANIERCE
Kolejna klasyka kuchni polskiej ryba w panierce a dokładnie smażona tołpyga. Ryba w panierce jest takim daniem uniwersalnym, codziennym lub odświętnym. Podawana z tłuczonymi ziemniakami, smażonymi ziemniakami lub frytkami jest jednym z bardziej lubianych form podawania ryby w polskich domach. W Anglii jest fish and chips , my mamy rybę z ziemniakami i surówką. Klasyka, klasyka i jeszcze raz klasyka. Ryba w panierce jest bardzo smaczna, z wierzchu chrupiąca w środku miękka i soczysta. Lekko posolona i posypana pieprzem jest po prostu najsmaczniejsza. Do panierowania ryby używa się zazwyczaj jajka i bułki tartej pszennej bądź bezglutenowej. Czasami można zaszaleć użyć jeszcze mąki, mielonych migdałów, albo na przykład otrębów, zarodków pszennych czy płatków gryczanych. Po prostu ryba smażona ma swój wielki urok. W skrócie temat ujmując, dobra jest ryba smażona i pieczona – każda jest świetna. A Ty, jak wolisz – piec czy smażyć? Ja chyba jednak wybieram smażoną rybę uważam za smaczniejszą ale ta z piekarnika jest chudsza i prostsza do przygotowania. Czasami więc dla rodziny robię taką a raz inną. Różnorodność w kuchni to podstawa. Ponieważ z przyjemnością zawsze wspominam domową kuchnie mojej mamy a mąż swojej mamy, to często spotykamy się na daniach wspólnych, które obydwoje jedliśmy w dzieciństwie. I właśnie ryba w panierce z bułki tartej usmażona na złoto jest takim wspólnym wspomnieniem z czasów naszego nastoletniego życia.
RYBA W PANIERCE
RYBA W PANIERCE – składniki:
- 1 kg ryby – tak, żeby były zgrabne filety z ryby dowolnej, którą lubisz, z dorsza, mintaja, miruny, mintaja, tołpygi, soli lub innej
- 2 cytryny
- 1/2 szklanki bułki tartej (osoby na ciecie bezglutenowej wybierają bułkę bezglutenową)
- 2-3 jajka
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
RYBA W PANIERCE – przepis:
- Wyciskam sok z cytryny do głębokiego talerza, obtaczam w nim rybę. Wyjmuję, układam na talerzu i zostawiam na 10 minut. Wycieram.
- Bułkę tartą wsypuję do suchego talerza.
- Jajka rozbijam do talerza, roztrzepuję.
- Rozgrzewam olej na patelni.
- Każdy filet posypuję solą i pieprzem. Obtaczam w jajku, następnie w bułce tartej i smażę skórą do dołu. Gdy ryba się zezłoci przekładam ją na drugą stronę i smażę jeszcze przez 3-4 minuty.
- Ryba w panierce ląduje na talerzu i natychmiast podaję!
Anonim napisał
pieczona i już :)
Anonim napisał
Tylko ryba smażona w panierce lub cieście inne się nie liczą :P
Anonim napisał
„Obtaczam w bułce tartej, następnie w bułce ” a jajko kiedy bo nigdy mi rybka nie wychodzi i własnie o kolejność mi najbardziej chodzi :)
Magdalena napisał
Dlaczego ta ryba jest NAJNIESMACZNIEJSZA?
Co to w ogóle znaczy?
Urszula napisał
Dwa razy w bułce? A jajko?
:-)
Olga Smile napisał
Magdalena – poprawione, najsmaczniejsza ma się rozumieć :D
Olga Smile napisał
Czytelnik – poprawione, bo jajo mi uciekło :D
Alicja napisał
Pani Olgo, jestem fanką Pani osoby, Pani przepisów i Pani strony www. Byłabym ogromnie wdzięczna za poradę w pozornie błahej sprawie, ale dla mnie kłopotliwej, mimo, że jestem kobietą w średnim wieku, ale gotuję od niedawna. Otóż używam od pewnego czasu multicookera Redmond RMC – M90E, ale ciągle mam problem ze smażeniem w panierce (jajko i bułka tarta – bez mąki) zarówno ryby, jak i kotletów z piersi kurczaka i kotletów mielonych. Ryba albo mi się przypala (smażę ją na programie do smażenia na oleju po 3 – 4 minuty z jednej i jakieś 3 minuty z drugiej strony), albo ostatnio ryba mi się dla odmiany rozpadła. Daję do multicookera dość dużo oleju do skażenia, bo gdy raz dałam mało oleju, to mi się nie smażyło w ogóle i musiałam sporo dolać oleju. Nie mam pojęcia gdzie popełniam błąd? Będę wdzięczna za Pani poradę jak powinnam smażyć rybę w panierce czy kotlety z piersi kurczaka, a nade wszystko jak długo powinnam je smażyć i co też bardzo ważne w jakiej temperaturze smażenia na multicookerze? będę ogromnie wdzięczna za poradę. Bez Pani porady zwykłej ryby nawet nie usmażę, aż mi wstyd…
Iza napisał
Doskonała wyszła, polecam przepis!
anita napisał
Lubię i to bardzo