Ryż z jabłkami
Ryż z jabłkami jest dla mnie jednym ze smaków dzieciństwa. Pamiętam, gdy mama robiła ryż z jabłkami lub makaron z jabłkami. Takie proste dania zawsze są najlepsze i przywodzą na myśl ciepłe, rodzinne wspomnienia. Ja sama również dla dzieci robię ryż jabłkami, tak jak pamiętam z domu rodzinnego. Na wakacjach, na działce, latem, zimą o każdej porze był pyszny! U nas koniecznie jabłka muszą być dodatkowo z cynamonem lub przyprawą do szarlotki czy piernika, bez tego się nie da :D Kapka i to całkiem spora jogurtu waniliowego sojowego również jest bardzo wskazana. Fakt, faktem, gdy dzieciaki są zmęczone zabawą, porcja węglowodanów, cukrów smakuje im wyjątkowo. Ja też bardzo lubię taki ryż z jabłkami muszę się przyznać. Ryż z jabłkami to dla mnie wspomnienie dzieciństwa, smaków PRL’u tego, co robiła mama, co jadły wszytskie dzieciaki z bloku. A jakie są wasze wspomnienia smaków? Wolisz ryż z jabłkami czy makaron z jabłkami? Jakiemu daniu nie możesz się oprzeć. Ja na przykład wczoraj zrobiłam na obiad zupę pho, jadłam ją czterokrotnie, aż do 12 w nocy, bo łakomstwo na takie smaki trudne jest do pohamowania. Tak mam też z niektórymi ciastkami na przykład, z jakimiś deserami, sushi warzywnym, kluskami smażonymi albo ryżem na słodko.
Ryż z jabłkami
Ryż z jabłkami – składniki:
- 2 szklanki ryżu długoziarnistego -> jak ugotować ryż
- 6 dużych jabłek
- 1 cytryna
- sok z 1 pomarańczy około ½ szklanki
- 3 łyżki cukru trzcinowego, może być ksylitom lub stewia
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej lub najlepiej z tapioki.
- jogurt waniliowy sojowy lub naturalny do podania
- cynamon do smaku u nas to 1 łyżeczka
Ryż z jabłkami – przygotowanie:
- Ryż długoziarnisty -> jak ugotować ryż
- Cytrynę szoruję, ocieram z niej skórkę, wyciskam sok.
- Jabłka obieram, kroję w kostkę, mieszam z sokiem i skórką z cytryny. Wkładam do garnka, dolewam sok z pomarańczy. Dusze pod przykryciem na dużym gazie przez 5 minut. Dodaję cynamon.
- Na koniec patrzę ile jest wody w garnku, jeśli dużo, odlewam trochę płynu, schładzam i mieszam ze skrobią, łączę w garnku, szybko mieszam aż do zagotowania i zgęstnienia.
- Jabłka układam na gorącym ryżu i podaję z jogurtem.
Karolina Kluszczynska napisał
Makaron z białym serem i skwarkami
Izabela Szczesniak-Zalewska napisał
Kogel mogiel
Agnieszka Szpyrka napisał
Placki odsmazane z resztki ciasta na pierogi. ..
Karolina Kwinta napisał
Murzynek z polewą czekoladową i wiórkami kokosowymi, bułka z masłem, pomidorem i cebulą (uwielbiam do dziś), kasza manna taty :)
Ania Panzowa napisał
1. Cebula krojona w plastry i duszona na patelni pod przykryciem jako samodzielne danie na kolację. Do tego świeżutka bułka paryska i gorąca herbatka. Mniam. Do dziś uwielbiam.
2. Było też inne pyszne danie, sama je robię do tej pory – kluseczki kładzioszki podawane z chrupiącymi skwareczkami a do tego sałatka pomidorowa z cebulką.
3. Chałeczka pokruszona do mleka, albo w wersji z kakao.
4. I muszę się podzielić jeszcze jednym smakiem – na 1 listopada po odwiedzeniu grobów zawsze szliśmy na obiad do babci Dorci, bo mieszkała niedaleko – a tam czekał na nas tłusty, brązowy, goracy, pachnący bigos, który uwielbiałam nawet mając tak ze 4 latka :) Nie mogłam sie tego bigosu doczekać. I nigdy nie udało się odtworzyć tego smaku.
Usia Jusia napisał
chleb…po prostu najprościej i najzwyczajniej chleb, po który się stało w długich kolejkach…i taka sznita chleba z dżemem :) teraz ciężko o taki smak
Hanna Gau napisał
Z przedszkola: makaron z cukrem i bialym serem
Taty: bulka smazona w jajku
Mamy: Murzynek
Paulina Kowalska napisał
Buła w mleku, omlet biszkoptowy i grzanki na smalcu!
Ania Panzowa napisał
A w domu mojego męża i naszym prócz ruskich pierogów kultowy był tzw 'beton’ – makaron polany skwarkami z boczku wędzonego i podawany pod kołderka z pokruszonego białego sera. Ot, proste rzeczy zawsze są najlepsze :D
Kasia W. Dzialkowska napisał
Babcina buleczka paryska z maslem i miodem