RYŻ Z KURCZAKIEM
Prosty ryż z kurczakiem, taki do podania na ciepło lub na zimno z majonezem jako sałatka. Ryż z kurczakiem jest kolejnym pomysłem na swoisty recykling kulinarny. Niedawno pokazywałam wam rosół z kości pieczonego kurczaka. A dzisiaj przepis na wykorzystanie resztek mięsa i sosu, który zebrał się na dnie blachy do pieczenia. To wszystko plus warzywa i dojrzewający ser staną się składnikiem do przygotowania fajnego obiadu.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Ponieważ codziennie pokazuje wam jakiś nowy przepis, to staram się na zmianę, aby były to przepisy wegetariańskie, wegańskie i mięsne. Wiem, że takich czytelników również mam bardzo wielu. W kuchni polskiej na przestrzeni ostatnich lat kurczak stał się najbardziej popularnym mięsem. Można kupić tusze tańsze i droższe, lepszej i gorszej jakości. Właściwie w każdym sklepie i markecie. Możecie zdecydować się na same udka, na połówki, ćwiartki lub konkretne elementy, jeśli takie wolicie.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Ponieważ ostatnio pokazywałam wam pieczonego kurczaka, to dziś chciałam zaproponować tak zwany przegląd lodówki. Czyli poniekąd danie recyklingowe, do którego wykorzystamy wszystko to, co zostało z kurczaka. Resztki mięsa i ten ciemny sos, który zbiera się na dnie blaszki podczas pieczenia. Nigdy go nie wylewam, a zawsze przelewam do słoika i wstawiam do lodówki. Rano jest z niego ścięta galareta i właśnie ona dodana do zup, risotto, do sosów bardzo mocno wzbogaca ich smak i dodaje wiele aromatu.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Oczywiście jak w każdym przepisie to i tym razem na ryż z kurczakiem możecie użyć dowolnych warzyw. Ja zdecydowałam się na kolorowe papryki, ponieważ takie miałam i bardzo je lubię. Możecie wybrać papryki żółte, zielone lub czerwone. Mogą to być również tylko takie w jednym kolorze a niekoniecznie musi być to ich mieszanina. Ja dałam wszystkie trzy, ponieważ chciałam, aby ryż z kurczakiem dodatkowy był kolorowy.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Niedawno opowiadałam wam o mandolinie. Brzmi muzycznie, ale jest to po prostu tarka do warzyw. Miałam o nią bardzo wiele pytań na maila i prv na facebooku, więc pokażę wam ją dzisiaj, żebyście zobaczyli o czym mowa. To mandolinę mam od wielu lat i wcale nie była ona jakoś specjalnie tania. Powiedziałabym, że należała do tych mandolin bardziej gastronomicznych, większych i bardziej wytrzymałych. Nie jestem z niej jakoś specjalnie zadowolona ani nie wprawia mnie ona w zachwyt.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Czasami się zacina, ciężko chodzi, a do mycia też nie jest najłatwiejsza. Producent nie przewidział, że na mandolinie kroi i rozdrabnia się warzywa kolorowe, które farbują. Wykonał ją z takiego plastiku białego i przeźroczystego, który przyjmuje różne koloru. Zazwyczaj po prostu zostają na niej nieestetyczne żółto- pomarańczowe plamy, przez to często wygląda ona na brudną. Ale chciałam wam pokazać jakie ma ona możliwości krojenia, bo o to mi generalnie chodziło. Na mandolinie możecie kroić słupki, cienkie i grubsze. Różne plasterki takie krótkie i takie długie. Także uda się pokroić warzywa w kratkę. Nie jestem przekonana czy trzeba mieć mandolinę w domu, bo wszystko to możecie zrobić po prostu nożem lub obieraczką.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Ja pokroiłam marchew w takie słupki, jak widzicie na zdjęciu. I równie dobrze można było ją zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub po prostu pokroić w ten sposób nożem. Kuchni azjatyckiej kucharze są w tym mistrzami. Czasami aż dech zapiera ich wprawa i kunszt przy krojeniu.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Pewnie powinnam trochę powiedzieć o ryżu. Generalnie ten ryż z kurczakiem jest czymś podobnym do paelli w kuchni hiszpańskiej. Tak naprawdę ona była dla mnie jakąś inspiracją do tego dania. Kuchni hiszpańskiej wykorzystuje się ryż, tak zwany średnio ziarnisty, średnio długi i zaokrąglony. Możecie również wykorzystać ryż o okrągłych, krótkich ziarnach. Ten do paelli można kupić go Polsce jednak jest on drogi, bo potrafi kosztować 30-40 złotych kilogram i to średniej jakości. Znacznie łatwiej jest wykorzystać ryż do risotto, taki jak arborio, carnaroli oraz loto. Ponieważ one sprawdzają się równie dobrze.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Ja czasami do tego typu dań używam również ryżu do sushi, który wcześniej płuczę na sicie. Jeśli nie masz takiego ryżu, możesz równie dobrze pokusić się, o każdy inny, który akurat masz w domu. Jeśli zdecydujecie się na ryż do risotto, też będzie spoko. Myślę, że możecie się też zastąpić ryż kaszą gryczaną, jaglaną lub pęczakiem. Ja jednak postawiłam na ryż, w końcu miał być ryż z kurczakiem, przynajmniej takie było założenie dania.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Jak wielu was wie, często bywa u mnie tak, że założenie mam inne, a w efekcie wychodzi pomysł modyfikowany i co innego zjawia się na talerzu. W trakcie gotowania wpadam na różne, nowe koncepcje. Po prostu gotowanie traktuje jako przygodę i przyjemne z pożytecznym. W każdym razie bez względu na to, który ryż się zdecydujecie, to warto wypłukać go wcześniej na sicie. Jeśli chodzi o gotowanie, to ja stosuję mniej więcej taką proporcję, że na jeden kubek ryżu dodaję trzy kubki płynu. W tym wypadku jest to sos z pieczonego kurczaka w połączeniu z wodą i sokiem ze słodkiej kukurydzy.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Jak widać, zdecydowałam się dołożyć słoik kukurydzy do ryżu z kurczakiem. Na początku myślałam, że będzie to zielony groszek albo cukinia. Ponieważ wczoraj był przepis z cukinią, to dzisiaj doszłam do wniosku, że musi być coś innego. Znalazłam jeszcze w szafce ostatni słoik kukurydzy, taki całkiem duży, który widzicie na zdjęci. Kukurydzę odlałam na sicie, ale płyn zostawiłam. Woda z gotowania kukurydzy jest zawsze bardzo słodka, przynajmniej w tych kukurydzach, które ja kupuję. Zazwyczaj decyduje się na warzywa w słoikach, gdy tylko mam taką możliwość. Wybieram wtedy groszek konserwowy, kukurydzę, fasolę białą, czerwoną, ciecierzycę, soczewicę właśnie w szklanych opakowaniach. Wolę taką wersję niż puszka. Są one trudniej dostępne … chociaż chyba trzeba powiedzieć, że były, bo ostatnio widziałam je w praktycznie w każdym markecie.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Paprykę pokroiłam w paski. To znaczy przekroiłam na pół, wyjęłam gniazdo nasienne a dwie połówki pokroiłam w poprzek na kawałki. Mogą być grubsze lub chudsze, takie na jakie się zdecydujecie. Papryka gotuje się szybko, więc bardzo pasuje do wszystkich dań ryżowych takich, które nie wymagają długiego czasu stanie na gazie.
RYŻ Z KURCZAKIEM
No oczywiście skoro ryż z kurczakiem i jakaś forma gotowania, to musi być cebula. Tym razem znowu była to cebula słodka, czyli tak zwana cebula cukrowa. Z racji wielkości jednej cebuli, która swoją średnicą przypomina grejpfruta, użyłam tylko połówki. Jeśli będziesz kroić cebulę żółtą myślę, że dwie cebule to będzie dobra ilość, na tą porcję ryżu z kurczakiem. Smażona cebula także dodaje elementu słodkiego do wielu dań.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Na patelnię z cebulą podsmażoną na kilku łyżkach oleju lub masła, dołożyłam pokrojoną w paski marchewkę. Przesmażyłam je razem, dosłownie przez kilka minut na małym gazie. Jeśli za bardzo rumieni się cebula i marchewka, wtedy dolej po prostu kilka łyżek wody. Marchewka łatwiej zmięknie. Od razu napiszę, że mówimy tutaj o czasie mniej więcej 3 – 5 minutach a nie dłuższym gotowaniu ich razem. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ później sam ryż będzie gotowany ze wszystkimi innymi składnikami.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Do marchewki i cebuli dokładam kolorową paprykę. Także jedną pikantną paprykę pokrojoną w plasterki. Może być to któraś z odmian papryki chili na przykład. Generalnie próbujcie paprykę, jeśli kupujecie ją w sklepie, ponieważ bywają bardzo ostre, średnio ostre i całkiem łagodne. Ja trafiłam na dużą paprykę chili, tą którą widzicie na zdjęciu, ale była ona bardzo łagodna. Oczywiście bardzo łagodna w kategoriach chili, a nie generalnie papryki. Pokroiłam ją całą wraz z gniazdem nasiennym, ponieważ nie było konieczności jego wyjmowania. Podpowiem, że jeśli papryka jest bardzo ostra, to usuń gniazdo nasienne. Właśnie wkoło pestek, pestkach i w białych błonach znajduje się najwięcej kapsaicyny czyli substancji która odpowiada za pikantny smak papryki. RYŻ Z KURCZAKIEM
Wspominałam wam o sosie z pieczonego kurczaka. Ja upiekłam dwa kurczaki pokrojone na mniejsze kawałki. Blaszka była całkiem spora i zebrało się takiego sosu około 300 ml. Zawsze szkoda mi go wylewać i używam go do różnych dań. Ryż z kurczakiem jest do tego wprost idealny.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Na dużej patelni ląduje cebula krojona, marchewka krojona, kolorowa papryka, kukurydza taka odlana ze słoika albo mrożona też może być i rozdrobniony kurczak. Kurczak oczywiście wcześniej upieczony, ale myślę, że równie dobrze może być ugotowany. Tego samego dnia moja mama przygotowała rosół z kurczaka i zapytała się mnie, co może zrobić z mięsem. Powiedziałam jej, że ja planuję zrobić ryż z kurczakiem, właśnie z marchewką papryką chyba, cukinią i kukurydzą. Mama zdecydowała się na dość podobną wersję, ale użyła innych warzyw i kurczaka z rosołu. Także był ryż z kurczakiem, ale w wersji na zimno po ugotowaniu. Wszystko wystudziła, dołożyła ogórka z octu pokrojonego w kostkę, majonez i powstała taka sałatka z kurczakiem. Świetnie pasuje zarówno do pudełka do pracy, jak również na śniadanie, lunch czy kolację.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Ale wracając generalnie do tego pieczonego kurczaka, o którym wam mówiłam. Zostało mi mięso głównie z piersi. Jakoś one miały najmniej wzięcia. Może dlatego, że bardziej soczyste udka zawsze chętniej są jedzone niż delikatniejsza pierś. Zapewne nie zawsze i nie u wszystkich. Akurat tak się wydarzyło, gdy wpadli do nas znajomi. Mięso zostało, więc obrałam je, porwałam na drobniejsze kawałki i zostawiłam na nim przyprawy takie, jakie były z pieczenia. Jak widzicie wyszła mi taka miseczka nie za duża i nie za mała. Powiedziałabym, że w efekcie były to 2 duże garście mięsa z kurczaka. Można było z niego zrobić pastę na kanapki miksując z serkiem na przykład, musztardą i dodatkami. Albo właśnie wykorzystać do sałatki, tak jak było to zrobione przez moją mamę czy do ryżu z kurczakiem w wersji na ciepło. Powiedziałabym, że to taka odmiana polskiej paelli lub risotto.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Ponieważ odmierzam sobie porcje ryżu w stosunku do porcji płynów, to sos z pieczenia kurczaka przelewam do szklanki, wlewam do garnka i dopełniam wodą. Tak aby powstały mi 3 porcje wody w stosunku do jednej porcji zaplanowanego ryżu. Jeśli macie bulion możecie jego użyć, chociaż ten sos jest tak aromatyczny, że nie wydaje mi się, aby trzeba było coś tam jeszcze dodawać do smaku.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Na patelni wylądowały wszystkie składniki. Jak widzicie na zdjęciu wyglądało to całkiem fajnie. Kurczak, wszystkie papryki, marchewka, kukurydza, cebula i całkiem sporo płynu. Wszystko posoliłam, dodałam łyżkę przyprawy do kurczaka i całość przykryłam pokrywką.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Wstawiłam na gaz. Ryż z kurczakiem stał na małym gazie mniej więcej 20 – 25 minut. Zaglądałam do niego kilkukrotnie i jeszcze przemieszałam, żeby równo wchłonął płyn. Na sam koniec zdjęłam pokrywkę i wszystko posypałam siekaną natką pietruszki. Chciałam pan podpowiedzieć, że ryż z kurczakiem będzie smakował jeszcze lepiej, jeżeli zostanie posypany tartym serem. Tu możecie zdecydować się właściwie na dowolną odmianę sera. Mogą być to sery twarde, dojrzewające taki jak Parmigiano reggiano, Grana padano, Pecorino Romano. Może być to nasz polski Bursztyn, ser litewski Dziugas czy na przykład Idiazabal. Wybór jest ogromny.
RYŻ Z KURCZAKIEM
Mogą być też sery żółte, bardziej miękkie i delikatne. Wystarczy zatrzeć ser na tarce i posypać nim całą zawartość patelni lub oddzielnie dodać go na talerzu. Fajnie wyszło generalnie. Jestem bardzo zadowolona z tego dania i myślę że taki ryż z kurczakiem przypadnie wielu osobom do gustu. Poza tym jest pomysłem na wykorzystanie mięsa do samego końca i wszystkiego co z niego zostało. A takie przepisy są najlepsze, domowe, ciepłe i pyszne. Mogę wam jeszcze podpowiedzieć, że ryż z kurczakiem możecie przygotować także z innymi warzywami myślę, że sprawdzi się fasolka szparagowa, kalafior, cukinia, brokuł, groszek, suszone pomidory czy nawet grzyby.
RYŻ Z KURCZAKIEM
RYŻ Z KURCZAKIEM – składniki:
- resztki pieczonego kurczaka – ile masz tyle będzie dobrze
- sos z pieczonego kurczaka (to wszystko co zbiera się na dnie blaszki podczas pieczenia)
- 3 marchewki
- 3 kolorowe papryki
- 1/2-1 pikantna papryka
- 1 słoik kukurydzy
- 1 kubek ryżu i woda
- ser tarty do podania
- natka pietruszki
- 2-3 łyżki oleju lub masła
- opcjonalnie sól jeśli potrzebna
RYŻ Z KURCZAKIEM – przepis:
- Rozdzielam pozostałe mięso z pieczonego kurczaka. Dzielę je na mniejsze kawałki.
- Odmierzam kubek ryżu. ryż płuczę na sicie i odkładam na bok.
- Do tego samego kubka co odmierzałam nim ryż wlewam sos z pieczonego kurczaka, dopełniam tak wodą, abym uzyskała łącznie 3 kubki płynu.
- Cebule obieram, kroje w kotę i szkle na patelni z olejem lub masłem.
- Obieram marchew i kroję w słupki, krostę lub ścieram na tarce. Dodaję do cebuli.
- Papryki myję, przekrawam na pół, wyjmuję gniazdo nasienne i kroję w paski. Dodaję do warzyw na patelni.
- Ostra papryczkę kroję w talarki i też dokładam do papryki i pozostałych warzyw. Przesmażam 2-3 minuty.
- Następnie dodaję kukurydze wraz z płynem ze słoika, podzielonego kurczaka i wlewam na patelnie łącznie 3 kubki przygotowanego wcześniej płynu. Mieszam, przykrywam pokrywką i gotuje około 25 minut ma małym gazie. Mieszam w trakcie raz lub dwa, żeby ryż równo wchłaniał wodę.
- Gdy ryż z kurczakiem jest miejski a cały sos odparował, wtedy posypuję co tartym serem i natki pietruszki.
- Powiem wam, że ryż z kurczakiem jest świetny na ciepło, na zimno wystarczy do niego dodać pokrojonego w kostkę ogórka konserwowego i majonez, będzie z niego świetna sałatka z kurczakiem!
Magdalena napisał
Robie czesto wedlug przepisu mojej mamci…..Usuwam kosci z kurczaka,nacieram w srodku sola, piepez kolorowym, szslwia, romarynem, tymiankiem.Potem smaruje cala powierzchnie wewnetrzna rozmaconym jajkiem i wkladam do srodka duza piers ze skorka i udko(oczywiscie bez kosci-tak aby piers byla na dole kurczaka a udko u gory). Zwijam ciasno skorka na zewnatrz i wkladam do siatki.Nacieram z wierzchu ziolami i pieke w piekarniku (1 godz na kg kurczaka) Pyszny na zimno i na goraco! Polecam!
Sylwia napisał
Tak czasem…ale średnio mi wychodzi.Mozna jakiś fajny przepis ?
Ewa napisał
Tak, nadzianego całą cytryna, czosnkiem i ziołami. Pyszny.
Grażyna napisał
zdarza się, nawet faszerowany,
Olga Smile napisał
moja mama zawsze piekła kawałki kurczaka, udka najczęściej lub ćwiartki, jeśli kurczak był cały, to zawsze faszerowany. Ja za to odwrotnie przez lata piekłam całego kurczaka a kawałki sporadycznie. Po prostu pieczone same udka wydawały mi się za mało różnorodne.
Ania napisał
Bardzo często, ale tylko zagrodowego. Z tymiankiem, oliwkami, suszonymi pomidorami, czosnkiem i cebulką. Natartego oliwą z słodka czerwoną papryką. Pycha 😉
Agnieszka napisał
Czasem. Zazwyczaj wtedy napycham go roznymi farszami. Najczesciej jest to radosna improwizacja inspirowana aktualną zawartością lodowki. Raczej nie udaje sie dwa razy to samo..
Agnieszka napisał
tak na roznie w samej soli inie ma „lepszego we wsi” 🙂
Justyna napisał
tak
Przemek napisał
Kurczak w rozmarynie 🙂 udka natarte rozmarynem i oliwa z oliwek pieczone w piekarniku z ziemniakami i papryka – nr 1 u moich dzieci 🙂