SAŁATKA JARZYNOWA
Nie wyobrażam sobie świąt bez klasycznych dań. Sałatka jarzynowa jest bardzo często pojawia się na naszym stole. Jaka sałatka jarzynowa jest najsmaczniejsza? Każda pani domu ma swój ulubiony przepis, który stanowi bazę do komponowania świątecznych i codziennych sałatek. Zajadane z pieczonymi mięsami, jajkami na twardo, w przeróżnych formach są one dla mnie symbolem wielkanocnego świętowania ale również ważnych świąt rodzinnych i spotkań przy stole. Kolorowe, apetyczne, czasem delikatne w smaku, innym razem ostre, muszą pojawić się na stole, aby tradycji stało się zadość. Do przygotowania sałatek można użyć warzyw, które zostały z przygotowywania wywaru lub rosołu, albo kupić paczkę mrożonek, przeznaczonych na sałatki, wtedy po krótkiej obróbce termicznej warzywa nadają się wprost idealnie do sałatek, zachowując intensywny kolor i smak.
SAŁATKA JARZYNOWA
SAŁATKA JARZYNOWA – składniki:
• 1 pęczek włoszczyzny
• 5 jajek (w wersji vegan pominąć)
• 2 jabłka
• 200 g ogórków kiszonych
• 2 cebule
• 500 g ziemniaków
• 1 puszka kukurydzy
• 5 łyżek majonezu -> najlepszy majonez
• 1 łyżka miodowej musztardy
SAŁATKA JARZYNOWA – przepis:
1. Ugotowaną włoszczyznę kroję w drobną kosteczkę i przekładam do dużej miski. Dodaję po puszce odlanego z zalewy zielonego groszku i kukurydzy.
2. Duże ogórki kiszone obieram ze skórki, kroję drobno i dodaję do warzyw. Podobnie postępuję z jabłkami i cebulą.
3. Sałatkę warzywną mieszam z majonezem, startymi na tarce ugotowanymi jajkami na twardo i kopiastą łyżką musztardy miodowej. Smakuje wyśmienicie!
SAŁATKA przepisy
Klasyczna, typowa sałatka jarzynowa, które z powodzenie pojawia się na stołach we wszytskich domach podczas uroczystości rodzinnych, świąt, Wielkanocy i Sylwestra
Sałatka z kurczaka wędzonego, z warzywami smakuje obłędnie. Pamiętam czasy, gdy była to jedna z moich ulubionych sałatek. Mogłam ja jeść na śniadanie, obiad i kolację!
Pyszna, prosta i domowa sałatka ziemniaczana pasuje do każdej uroczystości, zachwyca smakiem, konsystencją i jest przepyszna!
No tak dla mnie jarzynowa sałatka jest jednym z tradycyjnych dań, bez których nie może obejść się żadna mniejsza lub większa uroczystość rodzinna. Bardzo lubiłam przygotowywać z mamą taką sałatkę. U nas, w domu rodzinnym niezbędnym dodatkiem do jarzynowej sałatki był ręcznie kręcony majonez.
Są dania ponadczasowe, wspominane, takim jest dla mnie sałatka z makaronem. Była obecna zawsze, zresztą, taka dokładnie sałatka z makaronem w czasach moich studiów była podstawą każdej imprezy, spotkania ze znajomymi lub wieczoru w gronie przyjaciół. Ma wiele atutów, dlaczego warto ja przygotowywać.
Sałatka z makrela wędzoną pojawia się na naszym stole najczęściej z okazji świat ale również czasami, gdy wpadają goście. To specjalność mojej mamy i muszę przyznać, że sałatka w jej wykonaniu jest bardzo smaczna. Podstawą sałatki z wędzoną makrelą są ugotowane i pokrojone w kostkę ziemniaki, domowe ogórki kiszone, tytułowa ryba, poszatkowana natka pietruszki, rozdrobniona cebula, majonez i przyprawy.
Sałatka Cezar cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Możecie zjeść ją w większości restauracji. W przepisie na Sałatkę Cezar znajduje się jajko i smażone plastry boczku. To pożywna propozycja dla osób lubiących kurczaka, boczek, jajka i sos majonezowy.
Przepis na danie sałatka z ananasem przez wiele lat pojawiała się regularnie na moim stole. W czasie grillowania, świąt, czasami tak bez okazji, dla nas, najbliższej rodziny. Jako jedna z niewielu, sałatka z ananasem jest soczysta, słodka i pikantna jednocześnie. Wpisuje się jak ulał we wszystkie smaki, które lubię.
Są dania ponadczasowe, dla mnie jest nią właśnie sałatka z tuńczykiem. Pamiętam ją doskonale z czasów swoich studiów, imprez i spotkań ze znajomymi. Trzeba przyznać, że sałatka z tuńczykiem i ryżem jest popularnym daniem na imprezy nawet teraz. Doczekała się wielu przepisów, ja jednak zapraszam na najprostszy przepis na tą znaną i popularną sałatkę z tuńczykiem, ryżem, kukurydzą i jabłkami.
Sałatka z kaszy jaglanej powstaje u nas w domu zawsze, gdy zostanie mi nadmiar ugotowanej kaszy po obiedzie lub wykonaniu jakiegoś przepisu. Tak było po kopytkach jaglanych, które pokazywałam wczoraj. Sałatka z kaszy jaglanej jest u nas daniem obiadowym, jeśli podaje ja na ciepło, lub lunchem czy śniadaniem na zimno.
Muszę przyznać, że to zdecydowanie klasyka wszech czasów. Sałatka z warzyw z rosołu powstawała w domu mojej babci, potem mamy a teraz w moim. Zawsze mam dylemat, co zrobić z warzywami z rosołu. Jeść ich nikt nie chce a szkoda wyrzucać.
No tak, prosta, domowa sałatka ziemniaczana jest wpisana w moją codzienną kuchnię. Gdy zostaną ziemniaki z obiadu powstaje sałatka ziemniaczana, kluski śląskie lub kopytka, a czasami odsmażam je na patelni ot tak, zwyczajnie, jak robiła i robi do tej pory moja mama.
Dzisiaj coś tradycyjnego, mianowicie sałatka ze śledzia. U nas w domu sałatka ze śledzia i ziemniaków pojawiała się zaskakująco często, jak wspominam. To ciekawe, ponieważ sama przez wiele lat jej dla siebie czy rodziny nie robiłam. Taka sałatka ze śledzia przypomniała mi o swoim istnieniu kilkanaście miesięcy temu, podczas jakieś imprezy w domu u znajomych.
Dzisiaj u mnie sałatka warzywna czyli pyszna klasyka. Sałatka warzywna towarzyszy mi od najmłodszych lat. Pamiętam ją doskonale stojącą tak na stołach w dużych miskach u babć, mamy no i znam ja ze swojego domu. Dojadana przez 2 dni po każdej uroczystości. W sumie nic w tym dziwnego, bowiem sałatka warzywna na dobre zagościła w polskich domach.
Sałatka z ogórkami konserwowymi
Dzisiaj u mnie sałatka z ogórkami konserwowymi. Prosta, klasyczna i domowa sałatka z ogórkami konserwowymi sprawdza się podczas świat, imprez, imienin i uroczystości rodzinnych. Jest pyszna, zawsze bierze się jej dokładkę nie raz, a kilka razy.
Czy znacie rodzinę, gdzie sałatka jarzynowa nie pojawia się na stole w czasie świat? Pewnie nie. Tradycyjna sałatka jarzynowa doczekała się dziesiątek swoich wersji zależnie od domu i upodobań członków rodziny. Moja teściowa, gdy robiła wielkanocna sałatkę jarzynowa zawsze dodawała jajka ugotowane na twardo
Iwona Kochan na FaceBook napisał
Standard: barszcz grzybowy, pierogi z grzybami, kapusta z grzybami, śledź w różnych wydaniach, ryba w galarecie (w tym roku szczupak), kompot z suszu, makowiec (bez ciasta), sernik, kutia. W tym roku zamiast tradycyjnego karpia smażonego będzie karp w tempurze. No i nieśmiertelna … sałatka :) !
Ewa Szydełko na FaceBook napisał
Sałatka warzywna to na Wielkanoc bardziej, chociaż bywa też na stole Wigilijnym. Ale na pewno jest smażony tradycyjnie karp i KLUSKI Z MAKIEM ! Bez nich nie ma Wigilii!
Jolanta Perz-Straga na FaceBook napisał
sałatka jarzynowa obowiązkowo musi być
Tomek Sokół na FaceBook napisał
Barszcz czerwony z uszkami! Makiełki.
Katarzyna Legawiec na FaceBook napisał
planuje w tym roku kasze gryczana i jaglana ze śliwkami ( nie mam jeszcze przepisu:), barszcz czerwony, pierogi bezglutenowe z kapusta i grzybami( Twój przepis) , kompot z suszu, pstrąg pieczony w ziołach, ryba po grecku, makowiec z jabłkami, szarlotka z kaszy jaglanej Twojego przepisu( pycha robimy co trochę), rogaliki orzechowe bezglutenowe, pierniczki bezglutenowe( już upieczone),sałatka ale jeszcze nie mam pomysłu, kapusta duszona i fasola jaś gotowana :) pasztet z ciecierzycy albo soczewicy :)
Jola Gajewska na FaceBook napisał
W moim rodzinnym domu nie może zabraknąć zupy z suszonych borowików, pierogów z kapustą i grzybami i takich z kapustą i ziemniakami dla dzieci, duszonych z cebulką suszonych grzybów i śliżyków :)
Magdalena Sielska na FaceBook napisał
Bsrszcz, krokiety z kapusta i grzybami, ryba w galaracie (jaka to zalezy co tata zlowul latem a mama zamrizila ;)), karp faszerowany, pieczony w calisci i pewnie ryba zapiekana z piecxarkami w smietanie :) multum ciast a ja w tym roku robie sernik na zimno – ulubiony mojego dziadka :)
Magdalena Kasprzyk Chevriaux na FaceBook napisał
menu zawsez to samo, oparte wyłącznie na produktach dostępnych lokalnie, w zimie. taka istota wigilii u mnie – cały rok na to czekam.
Marcelina Plonska na FaceBook napisał
..no ciekawe co to za tradycja i z jakiego regionu Polski, ale i tak zycze smacznego wesolego Bozego Narodzenia
Dorota Pykacz na FaceBook napisał
a ja chcę zapytać odnośnie pierogów bezglutenowych,czy je zamrażałaś,i jak na surowo czy podgotowane i jak potem wyglądają…bo mam plan zrobic wczesniej i zamrozić,ale nie znam zachowania tego ciasto po odmrożeniu?