Znacie taki przepis? Sałatka śledziowa znana jest mi od dawna. Opowiedziała mi o niej koleżanka Dorota, z którą poznałam wiele lat temu gdy rodziłam dziecko. Sałatka śledziowa? Hmmm… Podeszłam do pomysłu takiej sałatki najpierw z dużą dozą nieśmiałości, jednak, gdy zrobiłam ją pierwszy raz, już wiedziałam, że będą ją powtarzać. Gdy przygotowywałam sałatkę śledziową na święta, wyglądała dokładnie tak, jak na zdjęciu. Jeśli miała być daniem codziennym, dogotowywałam do niej ziemniaki i dodawałam sporo majonezu. Wtedy pasowała na kolację, lub jako element kilku zimnych dań, gdy przychodzili znajomi. Najczęściej używałam do niej grzybków, które sama nazbierałam w lesie. To fantastyczne uczucie, gdy otwieram słoik, wykładam grzyby do miski, a patrząc, na co piękniejsze okazy pamiętam, gdzie je dokładnie znalazłam. To jest właśnie moja dusza zbieracza i wielbienie dla darów natury.
Sałatka śledziowa
Sałatka śledziowa – składniki:
• 250 g płatów śledziowych w oleju
• 300 ml grzybków leśnych lub pieczarek w occie
• 4 ogórki kiszone
• 2 cebule
• sól
• pieprz czarny lub ziołowy do smaku
• 1 łyżeczka cukru
Sałatka śledziowa – przepis:
1. Płaty śledziowe odsączam z oleju i osuszam na ręczniku papierowym. Kroję w drobną kostkę i przekładam do miski.
2. Grzybki odlewam z zalewy, odsączam na sicie i kroję w kostkę. Cebulę i ogórki szatkuję bardzo drobno.
3. W misce mieszam śledzie, grzybki, cebulę i ogórki. Przykrywam folią i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po wyjęciu z lodówki doprawiam solą, pieprzem oraz cukrem. Podaję w formie kopczyków.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Czy ogorki maja byc kiszone czy konserwowe???
Magda – ja wolę konserwowe ale mogą być i kiszone.
Super strona naprawdę ,cieszę się ze ją znalazłam z pewnoscią polecę ją moim znajomym Mozna tu znalesc wszystko od pierogów leniwych które robiłam i są wyśmienite aż po śledzie przepisy łatwe ,przejrzyste a co najważniejsze sprawdzone Pozdrawiam i dziękuję
Małgosia – to ja dziękuję!
Czy jeśli zrobię śledzie dziś wieczorem (środa),jutro doprawię i poleżą 12h(zgodnie z przepisem)już doprawione to czy będą dobre na imprezę sobotnią?Zastanawiam się czy ogórki kiszone nie puszczą soku i ogólnie czy przyprawy nie będą zbyt intensywne po kilku dniach?Pewnie nie odpowie mi pani tak szybko,lub ktoś kto ma doświadczenie… ale będę wdzięczna za odpowiedź.Lubię robić jedzenie stopniowo przez kilka dni i np.mrozić,ale tej sałatki przecież nie zamrożę a mam dzisiaj i czas i ochotę aby ją przygotować po za tym kupiłam dziś śledzie aby zrobić tę sałatkę ;) i pomyślałam,że nie zaszkodzi jeśli je ewentualnie dziś wymoczę i zaleję olejem póki co. I jeszcze jedno pytanie. Chciałabym użyć do niej kapar,cała reszta jak w przepisie. Czy to jest dobry pomysł? Czy kapary nie zdominują smaku i będzie ona np.cierpka po kilku dniach?a może użyć ich tylko przed podaniem? Dziękuję za odpowiedź.