Sałatka szwedzka
Są przepisy, które znam i lubię jest w nich też sałatka szwedzka. Przetwory robię od lat, ale co roku modyfikuję jakiś przepis, innym razem jakiś zostaje zupełnie bez zmian. Kwestia moich upodobań kulinarnych w danym sezonie i samych chęci na robienie przetworów, czasami smaków warzyw lub owoców. Przeglądając bloga, dopiero zobaczyłam, że nie ma u mnie przepisu na klasyczną sałatkę z ogórków. Moja ulubiona sałatka szwedzka musi powstać co roku! Nie ma przebacz. Muszę przyznać, że ta dokładnie sałaka szwedzka jest inna niż te, które możecie dostać w sklepach. Po pierwsze jest słodsza i delikatniejsza, po drugie bez cebuli i gorczycy. Po trzecie robię ją trochę inaczej, niż ludzie w swoich domowych przepisach na sałatkę z ogórków w occie. To moje połączenie przepisu mamy, teściowej z moim własnym, tak aby sałatka szwedzka smakowała mi i mojej rodzinie dokładnie tak, jak lubimy najbardziej :D Sałatki szwedzkie ze sklepu mi nie smakują, nic na to nie poradzę. Są zbyt octowe, takie ostre no i ta cebula brrrr. Za to ta moja jest lepsza niż chipsy przed telewizorem ;) Czasami tak właśnie ją podjadam :D Plan na jutro – sok ze 100 kg pomidorów. Plan dzisiejszy …. Właśnie rozpoczęłam produkcję ogórków małosolnych, sałatki szwedzkiej, ogórków w occie i ogórków kanapkowych Na moim blacie leży 40 kg ślicznych, kształtnych ekologicznych ogórków … To dopiero początek zabawy :) Wolicie sałatkę szwedzką czy ogórki curry? A oto moja sałatka szwedzka we własnej osobie!
Sałatkę szwedzką
Sałatka szwedzka – składniki:
- 5 kg ogórków
- 1,5 szklanki octu 8-10%
- 3 szklanki cukru
- 1 szklanka oleju
- 1 czubata łyżka soli plus/minus do smaku
- Plus do zalewy
- 1-2 szklanki octu 10% (spróbuj jak octowe lubisz)
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki wody
Sałatka szwedzka – przygotowanie:
- Ogórki myję, ścieram na grubej tarce w plastry. Wkładam do miski, dosypuję 3 szklanki cukru, sól i dolewam 1,5 szklanki octu oraz olej. Mieszam dokładnie i zostawiam na noc. Najlepiej na ponad 12 godzin.
- Odlewam wodę z ogórków do garnka, staram się odcisnąć jej jak najwięcej. Dolewam do niej wodę, ocet i dosypuję cukier. Zagotowuję.
- Ogórki wkładam go słoików. Gdy zalewa się zagotuje, napełniam nią słoiki i zakręcam.
- Słoiki wstawiam do garnków z gotującą się wodą tak, aby były zanurzone w 2/3 wysokości. Gotuję 6-8 minut. Wyjmuję na blat, przykrywam ręcznikiem i zostawiam do wystudzenia.
Ogórki przepisy:
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki kiszone są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Ogórki kanapkowe uwielbiam, przygotowuję je co roku i co roku jest ich za mało. Możecie więc z powodzeniem przygotować ich całą spiżarnię!
Ogórki w formie sałatki szwedzkiej uwielbiam! To ten smak, którego poszukuję w domowych przetworach, ta słodycz, ostrość, smak i aromat!
Takie ogórki kiszone co roku przygotowuję w butelkach do wody, takich 6 litrowych. Kiedyś kisiłam tak w beczce ale również kiszę w słoikach, więc macie wybór!
Smacznego!
Barbara napisał
Strasznie dużo octu używasz.W ogórkach kanapkowych 6x6x6 to chyba musi być strasznie kwaśne -ja daje na 6-7 szklanek wody 3/4 szklanki octu i jest dobre.
Olga Smile napisał
Barbara – kwestia gustu :) fakt, ocet bardzo lubię :)
ważka napisał
PRZEPIS NA SAŁATKĘ SZWEDZKĄ – w przepisie jest w składnikach 1,5 szkl octu, do zalewy podane dodatkowo 1-2 szkl. Przy wykonaniu podaje Pani wlać do miski 3 szkl octu, następnie po odsączeniu dolać kolejną porcję octu? Gdzie w proporcjach znalazł się błąd z ilością octu? Nie jestem pewna ile go finalnie dodać. Serdecznie proszę o podpowiedź.
Olga Smile napisał
ważka – poprawione :)
antytalentka napisał
Po raz pierwszy robię ogórki z tego przepisu. Właśnie wkładam do słoików i wydaje mi się, że zabraknie mi zalewy. Czy mogę dodać do niej jeszcze wody/octu? W jakich proporcjach?
Dziękuję
Sówka napisał
Wyszła mi jakoś strasznie duża ilość tej zalewy czy to jest normalne? Wykorzystam ją do jakiegoś następnego przetworu ale w przyszłości na pewno zredukuję ilość dodawanych płynów. Co do smaku nie mam zastrzeżeń.
małgorzata napisał
strasznie dużo cukru, użyłam octu jabłkowego na smak , mam nadzieję że się uda
Czytelnik przepisu napisał
Jak dla mnie stanowczo za dużo cukru. Wyszła bardzo słodka.
Ania napisał
Robię ją już od kilku lat….dla mnie przepyszna… jutro kolejna partia… pozdrawiam
Kasia napisał
Wlasnie takiego przepisu potrzebowalam. Salatka szwedzka ktora smakuje jak w Szwecji. Dziekuje. Pozdrawiam serdecznie