Sałatka szwedzka
Są przepisy, które znam i lubię jest w nich też sałatka szwedzka. Przetwory robię od lat, ale co roku modyfikuję jakiś przepis, innym razem jakiś zostaje zupełnie bez zmian. Kwestia moich upodobań kulinarnych w danym sezonie i samych chęci na robienie przetworów, czasami smaków warzyw lub owoców. Przeglądając bloga, dopiero zobaczyłam, że nie ma u mnie przepisu na klasyczną sałatkę z ogórków. Moja ulubiona sałatka szwedzka musi powstać co roku! Nie ma przebacz. Muszę przyznać, że ta dokładnie sałaka szwedzka jest inna niż te, które możecie dostać w sklepach. Po pierwsze jest słodsza i delikatniejsza, po drugie bez cebuli i gorczycy. Po trzecie robię ją trochę inaczej, niż ludzie w swoich domowych przepisach na sałatkę z ogórków w occie. To moje połączenie przepisu mamy, teściowej z moim własnym, tak aby sałatka szwedzka smakowała mi i mojej rodzinie dokładnie tak, jak lubimy najbardziej :D Sałatki szwedzkie ze sklepu mi nie smakują, nic na to nie poradzę. Są zbyt octowe, takie ostre no i ta cebula brrrr. Za to ta moja jest lepsza niż chipsy przed telewizorem ;) Czasami tak właśnie ją podjadam :D Plan na jutro – sok ze 100 kg pomidorów. Plan dzisiejszy …. Właśnie rozpoczęłam produkcję ogórków małosolnych, sałatki szwedzkiej, ogórków w occie i ogórków kanapkowych Na moim blacie leży 40 kg ślicznych, kształtnych ekologicznych ogórków … To dopiero początek zabawy :) Wolicie sałatkę szwedzką czy ogórki curry? A oto moja sałatka szwedzka we własnej osobie!
Sałatkę szwedzką
Sałatka szwedzka – składniki:
- 5 kg ogórków
- 1,5 szklanki octu 8-10%
- 3 szklanki cukru
- 1 szklanka oleju
- 1 czubata łyżka soli plus/minus do smaku
- Plus do zalewy
- 1-2 szklanki octu 10% (spróbuj jak octowe lubisz)
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki wody
Sałatka szwedzka – przygotowanie:
- Ogórki myję, ścieram na grubej tarce w plastry. Wkładam do miski, dosypuję 3 szklanki cukru, sól i dolewam 1,5 szklanki octu oraz olej. Mieszam dokładnie i zostawiam na noc. Najlepiej na ponad 12 godzin.
- Odlewam wodę z ogórków do garnka, staram się odcisnąć jej jak najwięcej. Dolewam do niej wodę, ocet i dosypuję cukier. Zagotowuję.
- Ogórki wkładam go słoików. Gdy zalewa się zagotuje, napełniam nią słoiki i zakręcam.
- Słoiki wstawiam do garnków z gotującą się wodą tak, aby były zanurzone w 2/3 wysokości. Gotuję 6-8 minut. Wyjmuję na blat, przykrywam ręcznikiem i zostawiam do wystudzenia.
Ogórki przepisy:
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki kiszone są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Ogórki kanapkowe uwielbiam, przygotowuję je co roku i co roku jest ich za mało. Możecie więc z powodzeniem przygotować ich całą spiżarnię!
Ogórki w formie sałatki szwedzkiej uwielbiam! To ten smak, którego poszukuję w domowych przetworach, ta słodycz, ostrość, smak i aromat!
Takie ogórki kiszone co roku przygotowuję w butelkach do wody, takich 6 litrowych. Kiedyś kisiłam tak w beczce ale również kiszę w słoikach, więc macie wybór!
Smacznego!
Kulinarne Szaleństwa Margarytki napisał
Też nie cierpię szwedzkiej z cebulą, ale gorczyca u mnie musi być :-) I pieprz i ziele angielskie też. I obowiązkowo kilka plasterków marchewki. Dopiero taka mi smakuje. I moja zalewa jeszcze słabsza.
Patricia Sosnowski napisał
Monika Solowinski Monika Dominikcheck this chick out. she has awesome recipes.
Anka M napisał
Robię! :-) ile słoiczków wychodzi? Bo pędze na zakupy :-)
Olga Smile napisał
Anka M – robiłam w takich średnio 500 ml (jedne większe, inne mniejsze) – 11 sztuk.
Monika Mellerowska napisał
@Olga Smile – może się pokuszę o zrobienie słoika, i może zmienimy zdanie? ;) ja jak wpadam w trans zapraw, to nie mogę przestać, więc jest okazja ;)
Mika Storożak napisał
Brakuje mi info na ile słoików oraz jakiej pojemności jest / są przepisy :)
Mariola Sapryk napisał
u mnie co roku królują kiszone i w zalewie musztardowej :) w tym roku jeszcze zrobiłam sałatkę z zielonych pomidorów z ogórkiem i papryką :)
Małgorzata Kurzyńska napisał
kiszone i chili
Olga Smile napisał
Mika Storożak – w komentarzu na stronie pisałam. Mi wyszło 11 słoików około 500 ml, jeden większy inny mniejszy
Barbara Wieczkowska napisał
Mój dehydrator to – EXCALIBUR 9 TRAY DEHYDRATOR WITH TIMER BLACK . Możesz go tutaj kupic – https://www.ceneo.pl/6740259 albo sprawdzic na alegro lub amazon.com . Ja mam ten model i jestem bardzo zadowolona niezamieniała bym na inny :) tylko patrz aby był z czasomieżem , mozna nastawic suszy ci sie a ty nie musisz dogladac i mozna na noc nastawic i isc spac sam sie wyłonczy po takim czasie na jaki go ustawisz wspaniała żecz :)