Sałatka z kaszy jaglanej powstaje u nas w domu zawsze, gdy zostanie mi nadmiar ugotowanej kaszy po obiedzie lub wykonaniu jakiegoś przepisu. Tak było po kopytkach jaglanych, które pokazywałam wczoraj. Sałatka z kaszy jaglanej jest u nas daniem obiadowym, jeśli podaje ja na ciepło, lub lunchem czy śniadaniem na zimno. Osobiście lubię, gdy jest pikantna no ale dzieci lubią wersję delikatniejszą. Oczywiście sami musicie podjąć decyzję, czy wolicie łagodną sałatkę z kaszy jaglanej czy taką z ognistym charakterem :) Muszę wspomnieć jeszcze o majonezie. To opcja dla tych, którzy lubią sałatki z majonezem, takie bardziej klasyczne, miękkie i jakby kremowe. Ja dodaję go tylko wtedy, gdy sałatka jest jedzona na zimno. Za to gdy tylko podaję sałatkę z kaszy jaglanej na ciepło, oczywiście majonezu nie dokładam. Za to czasami dolewam sobie jeszcze oleju z suszonych pomidorów. Dobrze, że zdążyłam zrobić zdjęcia, bo mi rodzina dojadła wszystko i sałatka z kaszy jaglanej zniknęła :D
Pytanie za 100 punktów :) A CO Ty ROBISZ Z KASZY JAGLANEJ, gdy zostanie wam w garnku jakaś jeszcze porcja po obiedzie lub zaplanowanym przepisie?
Sałatka z kaszy jaglanej
Sałatka z kaszy jaglanej – składniki:
• 2 – 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej -> jak ugotować kaszę jaglaną
• kawałek dyni
• 3-4 marchewki
• 1 pietruszka
• 1 kalarepka
• 2 średnie cukinie
• 2 cebule
• kilka ząbków czosnku
• 1-2 ostre papryki (opcjonalnie, my lubimy pikantną)
• sól, pieprz do smaku
• 80 ml oleju lub oliwy
• najlepszy majonez lub inny -> Jak zrobić majonez. To opcja dla tych, którzy lubią sałatki z majonezem. Dodaję go, gdy sałatka jest na zimno. Za to gdy tylko podaję sałatkę z kaszy jaglanej na ciepło, oczywiście majonezu nie dokładam.
Sałatka z kaszy jaglanej – przygotowanie:
1. Ugotowaną kaszę jaglaną rozdrabniam widelcem, żeby była sypka a ziarenka rozdzielone.
2. Cukinie, cebule, marchewki, dynię, pietruszkę i kalarepkę obieram. Kroję warzywa w kostkę. Układam na blasze do pieczenia. W tym momencie dodaję również pokrojona bardzo drobno ostrą papryczkę ale jak pisałam wcześniej jest to opcja :D Solę, doprawiam ziołami, rozgniecionymi w prasce ząbkami czosnku i olejem. Mieszam dokładnie. Piekę w piekarniku rozgrzanym do 180-190 stopni przez 20 minut.
3. W dużej misce lub na blaszce mieszam warzywa z kaszą. Próbuje, w razie potrzeby doprawiam jeszcze do smaku.
4. Podaję na ciepło w takiej formie, na zimno dodaje majonez.
Ten przepis na tarte na jaglanym spodzie szczególnie mnie zainteresował, można go gdzieś znaleźć? Ja do tej pory głównie na słodko, tzn z owocami, mlekiem/jogurtem i bakaliami…
„Budyń”- kasza jaglana zblendowana z daktylami, miodem, bananami i „mlekiem” roślinnym ;)
https://zdrowozakrecona.blogspot.com/2014/03/quiche-jaglany-ze-szpinakiem-i-serem.html?m=1 tu jest ale moze Olga ma cos w zanadrzu. ja tez jadalam na slodko ale ilez mozna :)
Ja dopiero zaczynam jadąc regularnie i mi nie zostaje bo mało gotuję ale jak.zostanie to zrobię leniwe :D
wkladam do pojemnika i daje do lodowki. Pozniej robie z niej np. budyn lub podgrzewam w mleku krowim lub roslinnym. Lubie tez zjesc na zimno jako dodatek lub baza do salatki. Dodaje rowniez do jogurtow albo smoothie. Kasza jaglana nigdy sie nie marnuje :-)
sałatkę, z pomidorem suszonym, zwykłym koktajlowym, natką, fetą, sokiem z cytryny i szczypiorkiem :)
Sałatkę, zamiast kaszy kus kus; kotlety warzywne z kaszą; i może w końcu będę dodawać do koktajli owocowych :)
Zapiekankę z brokułami zielona pietruszka i żółtym serem
Dzięki, zapowiada się pysznie. Na pewno przetestuje
Mufinki z owocami :) teraz malinki są na topie:)