Seitan
Trochę podstaw. Seitan jest produktem powstającym z mąki pszennej po wypłukaniu skrobi. Właściwie to sam gluten, neutralny w smaku o lekko brązowej barwie. Ja lubię seitan bardziej wyrazisty i zawsze dodaję do niego aromatyczne przyprawy. U nas w domu seitan jada się na kanapkach, chociaż niezbyt często, bo jesteśmy zwolennikami różnorodnych past na bazie warzyw. Ale bardzo lubię tak przygotowany seitan bo jest on o niebo lub dwa smaczniejszy niż ten, który można kupić w sklepach ze zdrowa żywnością. Właściwie zajęło mi trochę czasu przyzwyczajenie się do seitana ale właśnie dlatego, że zaczynałam od produktów gotowych. Gdybym od razu zaczęłam go robić sama znacznie szybciej zagościłby w naszym menu. Seitan najbardziej lubię podawać na sposób włoski lub śródziemnomorski jak zwykło się u nas mawiać. Właśnie po sesji zdjęciowej wyładował w plasterkach i lada dzień pokaże jak jeszcze można go jeść. Gdy robię w domu seitan ma on dokładnie taki kształt jak na zdjęciach. Ni jak nie chce zostać ładnym, zgrabnym batonem na kształt kiełbaski tylko frywolnie rozpływa się i przechodzi metamorfozę. Nie przeszkadza mi to zbytnio, jednak jeśli chcielibyście aby seitan stał się prostokątny jak w sklepie, trzeba go gotować w formie w takim kształcie ponawiercanej z dziurami. Ja się jego kształtem nie bardzo przejmuję bo i tak kroje go zazwyczaj w plasterki i marynuję w przyprawach lub na kanapkach. Druga sprawa to wielkość kawałków w jakich chcecie go gotować. Ja wole ugotować cały ale możecie pokroić a właściwie pociąć go nożyczkami na mniejsze kawałki ala gulasz. Będzie wtedy pasował jako forma wegańskiego gulaszu.
Seitan
Seitan – składniki:
- Ciasto
• 1 kg mąki – ja użyłam mąki 550
• 2 szklanki wody
• 1/3 – 1/2 szklanki sosu sojowego, soyu lub tamari
• 2 łyżki suszonego, świeżej lub mrożonego oregano (ja używam mrożony)
• 2 łyżki suszonego, świeżej lub mrożonego tymianku (ja używam mrożony)
• 2 łyżeczki suszonego czosnku (opcjonalnie) - Zalewa do gotowania
• 3 szklanki wody
• ½ szklanki sosu sojowego
• 1 łyżka słodkiej papryki
• 1 łyżka suszonego czosnku
• 1 łyżeczka cukru
Seitan – przepis:
1. Ze wszystkich składników wyrabiam ciasto, które jest twarde i elastyczne troszkę twardsze niż na pierogi. Odkładam do miski, przykrywam folią i pozwalam mu odpocząć. Może być to 30 minut lub cała noc w lodówce, zależnie jak bardzo się Wam śpieszy.
2. Ciasto przekładam do dużej miski, nalewam bardzo zimnej wody z kranu i delikatnie wyrabiam ciasto. Odlewam białą wodę, nalewam nowej zimnej i znowu wyrabiam. Zajmuje mi to około 15 minut do czasu aż w misce zostanie elastyczny i dość twardy gluten po wypłukaniu całej skrobi. Gluten odciskam starając mu się nadąć kształt batona, chociaż podczas gotowania zmieni on kształt na dowolny, nie słucha się zupełnie.
3. Zagotowuję zalewę, do bulgoczącej wkładam delikatnie seitan, zmniejszam gaz, przykrywam pokrywką i gotuję około 60 minut.
4. Seitan wyławiam i studzę, można go jeść zaraz po wystudzeniu lub pokroić w plastry i zamarynować lub smażyć obtoczony jako kotlety.
rzepol napisał
A ile nalać tej wody zimnej do wyrabiania seitan;)?
Olga Smile napisał
rzepol – na oko, na początek jakieś 2-3 litry
Ania napisał
Czy wyjdzie z pełnoziarnistej mąki?
Roksana napisał
Ciasto rozpływa się podczas wyrabiania i praktycznie rozpuszcza pod wpływem wody. Po wypłukaniu skrobii (nie doczekałam momentu transparentnej wody, bo obawiałam się że cała resztka ciasta wyląduje w odpływie) postanowiłam je ugotować, ale wyszła z tego twarda kluska. Czy to może być wina mąki? Nie pamiętam jakiej użyłam, ale jest szansa, że była tortowa.
Olga Smile napisał
Roksana – trzeba wytrzymać ten moment i ugniatać dalej :) Jakiej mąki użyłaś?
PS -wypłucze się jakieś 80% mąki i tak ma być :)
Rzepolx napisał
Dziś w końcu po roku zrobię Twój Seitan …bo muszę zacząć się Zdrowiej odżywiać.Niestety tłuszcze i alk rozwalają wątrobę hehe;)Pozdrawiam Ciepło;)
gender59 napisał
Dzień dobry. Na ważne dla mnie pytanie powyżej nie widzę odpowiedzi i dlatego ponawiam…czy seitan wyjdzie z mąki pełnoziarnistej albo z grubego przemiału?
Olga Smile napisał
gender59 – wyjdzie ale będzie go mniej. Nie ma sensu używać pełnych mąk, bo wszytko wypłukujesz i tak, zostawisz gluten czysty, dlatego można maki do pizzy użyć ale pełnoziarniste to raczej bez sensu.