SER WEGAŃSKI
Dzisiaj specjalnie da was ser wegański. Sama taki i inny też ser wegański robię, lubię i zjadam. Pokazywałam już tyle serów wegańskich w 2013 i 2014 roku, że czasami mam wrażenie, że wszyscy o tym doskonale wiedzą. Ale nie wiedzą, bo dostaję prośby o ser wegański na maila i na FB. Moje pierwsze sery pojawiły się pięć lat temu, potem był wysyp przepisów na nie na wegańskich stronaach. Gdy ja skończyłam, inni zaczęli pokazywać, to częste zjawisko. Pokazywałam już kilka moich serów w przepisie na Deska serów wegańskich, Ser z migdałów z pieprzem, Serek z tofu, Serek a dokładniej twarożek z migdałów. Lubię takie zamienniki pasują świetnie do warzyw i owoców. Nie każdy chce lub może jeść nabiał, to świetna alternatywa! Sama mając dziecko bezmleczne, które lubi pizzę i zapiekanki, wiem, że ser jest konieczny. Idąc tym tropem, robię kilkanaście serów naprzemiennie z różnych składników. Wykorzystując w codziennej kuchni pestki, orzechy, mleka roślinne, tofu, emulgatory w postaci lecytyny lub zagęstniki jak agar agar. Mam na swoim koncie zapewne już kilkaset różnych serów. Zaszczepianych bakteriami, kulturami serowarskimi, na sposób azjatycki, chłopski i zupełnie wykombinowane od zera tak według zasad logiki. Dojrzewające lub świeże, tylko schłodzone, podsuszane, obtaczane w ziołach czy pieprzu. O konsystencji od serka wiejskiego po twarde i suche w typie parmezanu. Czasami kupuję ser plasterkowany bezmleczny, ale skład mnie przeraża i z dużą dozą nieśmiałości go stosuję. Zauważyłam pewną prawidłowość, że im częściej kupię taki ser, tym z większym zapałem podchodzę do swoich domowych serów i eksperymentów kulinarnych. Nie ma jak etykietowa motywacja. Przeczytasz i ze strachu przed składem, już działasz hihihi. Absolutnym faworytem jest ten mój ser wegański. Jego konsystencja zależna jest od ilości agar agar i kefiru wodnego, którego funkcja jest nadanie posmaku i aromatu nabiału. Jeśli nie masz na niego ochoty, zastąp go po prostu mlekiem roślinnym i już. Ja jednak uważam, że warto hodować kryształy właśnie dla tego zapachu i charakterystycznego, serowatego posmaku. Pamiętacie Kefir wodny? Jeśli nie macie jeszcze kryształków, to kupcie jak najprędzej. Od razu podpowiem, że na allegro wpiszcie ‘kryształy japońskie’. Zapraszam na przepis ser wegański, taki do smarowania, zapiekania i krojenia w plasterki. SER WEGAŃSKI – TAK czy NIE? Tu bardziej pytanie skierowane do osób na diecie roślinnej niż wegan, bo z tego co zważyłam sporo wegan odżegnuje się od produktów przypominających odzwierzęce.
SER WEGAŃSKI
SER WEGAŃSKI – składniki:
- kubek, czyli jakieś 350 ml orzechów nerkowca
- 250 ml mleka sojowego lub innego roślinnego
- 450 ml kefiru wodnego (to ważny składnik nadaje intensywnego serowego posmaku, dodaje słodu i kwaskowatości równocześnie oraz aromatu. Kefir powinien być tali minimum 3 dniowy, intensywny. Czasami do celu ‘serowarstwa’ przetrzymuję kefir 5 dni, czyli zostawiam kryształki aby przerobiły cały cukier.) Jeśli nie chcesz kefiru dodaj mleka roślinnego w zamian, w końcu wolność w gotowaniu to podstawa!
- 100 ml suszonych płatków drożdżowych (dezaktywowanych drożdży nie piekarniczych!)
- 80 ml oleju
- 2 łyżeczki kurkumy
- 2 łyżeczki wędzonej papryki słodkiej lub pikantnej, jeśli wolicie ser pikantny, ja najczęściej wsypuję łagodną, bo taką lubi moje dziecko, a zapiekanka to ‘najulubieńsze’ danie ;)
- 2 łyżeczki soli morskiej
- 1 łyżeczka czosnku suszonego
- 1 łyżeczka suszonych pomidorów
- 30 g agar agar aby konsystencja była twarda a 20 g aby dała się smarować
SER WEGAŃSKI – przepis:
- Do garnka wlewam mleko, kefir wodny, olej i wsypuję agar agar i sól. Ciągle mieszając zagotowuję. Masa będzie dość gęsta.
- Do blendera kielichowego wsypuję orzechy, płatki drożdżowe oraz wszystkie przyprawy. Mielę przez chwilę tak, aby się rozdrobniły ale nie zrobiło masło.
- Gorącą masę wlewam do blendera. Miksuję na najwyższych obrotach około 2-3 minut. Jeśli jest konieczność popycham masę lub odskrobuję sylikonową łyżką.
- Formę o pojemności około 1 litra wykładam folią spożywczą, wylewam masę, wydłubuję łyżką resztki z blendera, powstrzymuję się przed zjedzeniem na ciepło i wygładzam powierzchnie. Wstawiam do lodówki. Ścina się po około 2 godzinach.
- Ser wegański kroję w plastry, ścieram na tarce, dowolnie i zapiekam lub daje do jedzenia na kanapkach.
SER WEGAŃSKI
SEREK Z JOGURTU prosty do przygotowania, smaczny, słodki i lekko kwaśny! Nadaje się wyśmienicie jako baza do wegańskich serników, do wymieszania ze szczypiorkiem i rzodkiewką! Moja mama go uwielbia!
SER WEGAŃSKI – ser sojowy
Ten ser sojowy przygotowuje od podstaw. Chwalę się oto moje najnowsze „dziecko” WEGAŃSKI ROŚLINNY SER przygotowany z domowego mleka sojowego, jogurtu z żywymi kulturami, zakwaszony cytryną i doprawiony sowiecie solą oraz czarnuszką. Wspaniały na kanapki, wyrazisty i aromatyczny! Wzorowałam się smakiem i kształtem na serze korycińskim ale postarałam się aby w wersji bezmlecznej nadawał się dla osób na dietach Chwila samochwalenia „ale zdolniacha ze mnie” Cieszę się strasznie, bo uzyskałam taki efekt jak chciałam!
UWIELBIAM TEN PRZEPIS na SER WEGAŃSKI na kanapki, do zapiekania, do pizzy i makaronu. Topi się świetnie i równie dobrze smakuje! Konsystencję dobieracie sami agarem, u mnie średnio twardy na zdjęciu. Czasami robię bardzo twardy, tak, że kroję go na maszynie w cienkie plasterki, innym razem półpłynny o konsystencji topionego.
SER WEGAŃSKI – ser z mleka sojowego
TWAROŻEK Z MLEKA SOJOWEGO delikatny niczym ricotta! Używam go do kanapek, serników bezmlecznych i past na tosty!
Powiedziałabym, że wegański serek kokosowy wspaniale nadaje się jako element śniadania, do napełniania naleśników a także do dodawania do wszelakich farszy zapiekankowych :)
SER WEGAŃSKI – pikantny serek z nerkowców
Tym razem coś bajecznego na kanapki, czyli wegański ser w postaci pasty do smarowania z nerkowców. Przypomina w konsystencji i smaku ser topiony, jego końcowy smak zależy od tego, jakich przypraw dodasz!
Tym razem ulubiony ser wegański mojego dziecka, smakuje jak bardzo dobrze powszechnie znany serek waniliowy homogenizowany, oj ta! Cudowności moi mili!
SER WEGAŃSKI – ser z migdałów z pieprzem
A dla tych co nabiału nie mogą lub nie chcą klasycznego krowiego nabiały polecam wegański SER Z MIGDAŁÓW . Doszłam już do takiej wprawy, że robią hurtowo z migdałów lub nerkowców, z czego częściej z nerkowców :)
Uwielbiam takie przepisy, gdy mogę pokazać swoja kreatywność, pomysł i ulubione smaki. Własnie czasami wegańska deska serów jest potrzebna, gdy spotykamy się ze znajomymi. Powiem tak, jest sporo roboty, bo każdy ser wymaga dużo pracy jednak efekt jest tego warty.
To tym razem propozycja śniadaniowa, prosta i ekspresowa. Kolejny serek wegański w typie serka twarogowego!
Bardzo go lubię, taki prosty serek wegański ala twarożek, podany na śniadanie z syropem klonowym i cynamonem umili każdy weekendowy poranek! Poczujecie się jak na wakacjach!
SER WEGAŃSKI – ser wegański z nerkowców alal toczony
SER WEGAŃSKI tym razem z nerkowców ala toczony, prosty, pyszny z żywymi kulturami bakterii, którego smak możesz zmieniać dodając odpowiednią ilość przypraw!
Monika Spychalska napisał
to wszystko zależy z czego jest zrobiony, bo jeśli nie ma w nim nic naturalnego, a sama tablica mendeleyewa, lub soja gmo to za taki dziękuję. Jeśli zamiennik jest z naturalnych produktów jak np. nerkowców to chętnie
Aleksandra Katarzyna napisał
tak jest kilka które są fajne:)
Olga Smile napisał
Krzysiek – to super! U nas w domu masa zamienników. Dziecko na diecie 100% roślinnej bez dodatków od samego początku. Nie cierpi na brak mięsa czy jajek albo sera. Zamiast jajek mamy kala namak :D Zamiast sera krowiego domowe zamienniki wegańskie. Ja kupuję, robię sama, gotuję więcej niż ustawa przewiduje :D Cierpię jedynie na brak możliwości używania większości orzechów, bo alergia nie pozwala. Staram się pokazać, że dieta roślinna może być bardzo ciekawa i fajna dla tych, którzy chcą lub muszą ja stosować. loga prowadzę 13 rok, dzięki temu widzę, jak stali czytelnicy zmieniają swoją dietę. Część ogranicza mięso, część odstawia, część modyfikuje dietę dostosowując ja do rodzinnych możliwości. To wspaniałe! Nowi widzą, że nie tylko klasyczne dania mogą być smaczne. Każdy potrzebuje czasu, żeby coś zmienić i takiej otwartości :D
Olga Smile napisał
Alicja – rośliny zamiennik żelatyny.
Krzysiek Domski napisał
Olga Smile twój blog jest chyba jedynym blogiem kulinarnym, na którym są przepisy na danie mięsne i który obserwuję, a tylko dlatego że masz wspaniałe przepisy na dania roślinne, każde danie z Twoich przepisów jest mege esencjonalne i doprowadza kubki smakowe do szału :D Mam nadzieje że inni obserwujący Twój blog prędzej czy później przejdą na jasną stronę mocy :) pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego i jak najwiecej roślinnych przepisów. Nie krzywdźmy zwierząt kuchnia roślinna jest wspaniała :)
Alicja Alessia Kołodziej napisał
Olga Smile dziękuje Olga za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie
Pedro Octahedro napisał
Serotonina produkuje nawet wegańskie sery ze szlachetną pleśnią (na bazie nerkowców, jak i soi), za które otrzymali niedawno certyfikat „Dobry Produkt”
Olga Smile napisał
Krzysiek Domski serdecznie dziękuję <3 Staram się jak mogę. Zdaję sobie sprawę, że jak ktoś jest mięsożercą nie wejdzie na blog typowo wege, ale na taki w którym znajdzie mięso i przy okazji coś jeszcze. Kilka razy jak zrobi "to coś jeszcze wege" o tyle razy mniej zje mięso. Ot tak dla zdrowia swojego i innych :) Staram się łączyć ludzi na różnych dietach. W końcu moje motto to "różni LUDZIE, różne DIETY, jeden BLOG"
Jan Kowalski napisał
ser wegański? a może wieprzowinę wegańską jeszcze?
Olga Smile napisał
wiem jednak, że „ekstremiści” do mnie nie przyjadą, bo nie chcą widzieć mięsa. A szkoda, bo minimum 5 przepisów w każdym tygodniu jest dla roślinożerców.