SEREK TOPIONY
Mam dla was domowy serek topiony, pyszny i rewelacyjnie nadający się do kanapek. Serek topiony przygotowany z białego sera, twarogu czy też twarożku jest w tradycyjną potrawą w Wielkopolsce. Wiele moich koleżanek robi ser topiony. Przygotowuje się go z sera białego poddanego procesowi gliwienia. Potem smaży się go na maśle wolno mieszając do czasu aż uzyska konsystencję ciasta na naleśniki. Można dodać do niego żółtka jajek, kminek, czarnuszkę lub smażoną cebulkę. W wielu domach ser smażony produkowany jest zgodnie z wielkopolską tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Możecie też kupić sobie taki ser w plastikowych pudełeczkach najczęściej podczas różnych festynów i festiwali i kulinarnych świąt. Cześć produktów ma certyfikat „Chronionego Oznaczenia Geograficznego”. Powiem Wam, że serek topiony czy też ser topiony bardzo łatwo przygotować w domu. Podstawą jest dobrej jakości twaróg. Zazwyczaj wybieram tłusty, może być też półtłusty ale moje domowe i kulinarne doświadczenia podpowiada mi, że taki najlepiej się smaży czy też topi na patelni. Po przelaniu do słoików i wystudzeniu rewelacyjnie nadaje się jako serek do kanapek, jako jedno ze smarowideł do chleba, bułek i wszelkiego rodzaju pieczywa. Taki domowy serek topiony może mieć intensywniejszy smak, jeśli zostawicie go na dłużej do zgliwienia. Ja zostawiam na 2 doby, mieszam też z sodą dzięki czemu serek topiony powstaje takie jak serek śmietanowy topiony czy naturalny. Możecie do niego dodać poszatkowaną drobno szynkę, smażoną cebulę, zieloną cebulkę, czosnek, kminek, łososia czy zioła na przykład. Ja wolę naturalny, śmietankowy dlatego taki właśnie serek topiony dzisiaj dla was przygotowałam, ciekawe czy lubisz takie kanapki?
SEREK TOPIONY
SEREK TOPIONY – składniki:
- 1 kg sera białego (u mnie 4 x 250 g tłustego z Piątnicy)
- 1 czubata łyżeczka sody
- 2 żółtka
- 60 g masła
SEREK TOPIONY – przepis:
- Ser przekładam do miski, dokładnie rozkruszam widelcem. Dodaję sodę i mieszam. Miskę nakrywam ściereczką i zostawiam na blacie w kuchni.
- Tak sobie stoi dwa lub trzy dni, ze dwa razy dziennie go mieszam.
- Na patelni rozgrzewam masło, gdy się stopi wkładam ser. Na małym gazie roztapiam go do konsystencji ciasta naleśnikowego, cały czas mieszam. Wbijam dwa żółtka i mieszam dalej.
- i Tyle domowy serek topiony przekładam na gorąco do słoików. Na wierzchu układam jeszcze trochę masła pozwalam mu wystygnąć.
- Podaje go na kanapkach, najlepiej z pomidorem albo ogórkiem. Jak pisałam wyżej ja lubię serek topiony naturalny ale jak chcesz dodaj do niego ulubione dodatki i schłodź w lodówce.
Małgorzata napisał
Czerwona,fasola i suszone,pomidory, czarnuszka
Paulina napisał
Z soczewicy i ciecierzycy, z tunczyka, z tunczyka i jajek, z jajek, z makreli, hummus, z bobu, z fasolki czerwonej
Anna napisał
Jajko szczypiorek rzodkiewka 😉
Marta napisał
Smaluszek ze skwarkami, paprykarz oraz z makreli i jajeczna 😃
Edyta napisał
Hummus. „Smalec” z białej fasoli. Soczewica z suszonymi pomidorami
Agata napisał
Hummus i z marchewki i groszku z puszki też bardzo lubię 🙂
Agata napisał
Z makreli z jajkami 🙂 💙
Aleksandra napisał
Jajeczna
papa napisał
Z tuńczyka 🙂