SERNIK JOGURTOWY
Dzisiaj z wielkim uśmiechem zapraszam na sernik jogurtowy z galaretką i owocami. Mój sernik jogurtowy jest lekki, puszysty i delikatny, nie za słodki – po prostu IDEALNY! Można przygotować go z dowolnymi owocami sezonowymi, latem sprawdzą się truskawki, maliny, drylowane czereśnie lub porzeczki. Zimą w sam raz będą brzoskwinie z puszki, surowe nektarynki albo na przykład banany. Sernik jogurtowy zrobiła pierwszy raz lata temu, był on moją odpowiedzią na śmietanowiec, który robiła sąsiadka. Jak sama nazwa wskazuje śmietanowiec jest z tłustej śmietany, sernik jogurtowy, z jogurtu. Różnica w zawartości tłuszczu jest spora, no i smak inny, ponieważ śmietanowiec jest słodszy a sernik jogurtowy bardziej kwaskowy. Ja zdecydowanie ze względu na smak i kalorie wolę sernik jogurtowy, a Ty, co wybierasz śmietanowiec czy jogurtowiec?
SERNIK JOGURTOWY
SERNIK JOGURTOWY – składniki:
- 1000 g jogurtu naturalnego gęstego, najlepiej w tylu grackim (sprawdzi się również sojowy naturalny jeżeli nie możecie jeść nabiału)
- żelatyna w proszku lub listkach na 1,5 litra płynu (może być również agar agar jeśli unikacie żelatyny, również trzeba odmierzyć ilość potrzebną do z żelowania 1,5 litra płynu.)
- około 300 ml mleka krowiego lub roślinnego, ostatecznie wody
- 1/3 szklanki cukru pudru
- kilka kropli olejku aromatycznego cytrynowego, pomarańczowego, amaretto lub innego
- 1 galaretka w proszku o dowolnym smaku może być z żelatyną lub karagenem
- owoce do przystrojenia, u mnie truskawki. Sprawdzają się również wyśmienicie maliny, mandarynki z puszki, brzoskwinie i inne, które lubicie. Mogą być sezonowe lub całoroczne
- 1 opakowanie ciastek czekoladowych pszennych lub bezglutenowych (wersja dla osób na diecie gluten free) o masie około 150-200 g.
- 4 łyżki rozpuszczonego masła lub margaryny bezmlecznej (ostatecznie olej kokosowy)
SERNIK JOGURTOWY – przepis:
- Ciasteczka kruszę lub miksuję w malakserze na proszek. Dodaję rozpuszczone masło lub olej kokosowy do czasu aż powstanie kulka z ciasta.
- Ciastem wylepiam spód formy do pieczenia o średnicy 24 cm. Najczęściej na dnie układam jeszcze papier do pieczenia, aby łatwo można było wyjmować kawałki ciasta z blaszki.
- Jogurty wystawiam z lodówki, przekładam do miski i zostawiam na godzinę, aby się lekko podgrzały.
- Żelatynę lub agar agar rozpuszczam w zagotowanym mleku lub wodzie. W razie potrzeby wstawiam do kąpieli wodnej. Po rozpuszczeniu zostawiam do przestudzenia. W przypadku żelatyny, aż będzie chłodna, ale nadal ciekła. W przypadku agar-agar nie studzę.
- Jogurt w misce miksuję razem z cukrem pudrem i kilkoma kroplami zapachu. Dodaję ciągle miksując na największych obrotach żelatynę lub agar. Ubijam kilkanaście sekund.
- Tortownice z ciastem wystawiam, wlewam masę jogurtową i wstawiam ponownie do lodówki do stężenia.
- W tym czasie obieram owoce.
- Rozpuszczam galaretkę owocową w odpowiedniej, podanej na opakowaniu ilości wody. Studzę do czasu, aż zacznie się ścinać.
- Na zastygniętym serniku jogurtowym układam owoce, wlewam galaretkę i znowu wstawiam do lodówki najlepiej na całą noc.
- Sernik jogurtowy podaję pokrojony w trójkąciki, jak torcik lub sernik na zimno.
MariaMagdalena napisał
Pani Olgo korzystam z Pani przepisów od 3 lat i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że wszystkie są rewelacyjne!! Idealne proporcje, doskonałe smaki. Sernik rewelacyjny, właśnie degustuję :) szczere podziękowania i słowa uznania za talent, jaki Pani przekazuje :)
Olga Smile napisał
MariaMagdalena – bardzo mi miło <3
Karolina napisał
Sernik wyszedł idealny. Bardzo dziękuje:). Jedyne co mi nie odpowiadało to posmak i zapach żelatyny. Następnym razem spróbuję z jogurtem sojowym ale tym razem smakowym i pasującą do niego galaretka. :)
Julita napisał
Przepis wydaje mi się ciekawy i mam ochotę go wypróbować. Niepokój mój wzbudzi jednak jeden ze składników – karagen (opcjonalnie do żelatyny).
Olga Smile napisał
Julita – kwestia, czy jesz produkty odzwierzęce, jeśli tak, może być żelatyna. U nas jest karagen :)
Julita napisał
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Wskazując karagen miałam na myśli jego – według coraz większej grupy naukowców- rakotwórcze działanie.
Olga Smile napisał
Julita – odpowiedziałabym, że wybiórcze wskazania, bo nie było nawet reprezentatywnej grupy :) Serio, serio :) Jak to zazwyczaj bywa są ci za, no i ci przeciw. Zarówno temat dotyczy żelatyny (pozyskiwanej z kości, skory i ścięgien) jak i karagenu z (pozyskiwanego z ekstrahowanych z czerwonych wodorostów) :)
Anonim napisał
Dziękuję za odpowiedź i serdecznie Panią pozdrawiam.
robinisonada napisał
Pani Olgo, ktoś już w którymś komentarzu napisał, że przepisy z tego bloga można brać w ciemno i dania zawsze się udają. Potwierdzam! Sernik jogurtowy robiłam już kilkakrotnie i za każdym razem wychodzi wyśmienicie! Jest lekki, nie za słodki, nie ma po nim kalorycznych wyrzutów (aż tak wielkich ;) – pyszności godne polecenia. A zatem polecam!
Joanna napisał
Czy może być jogurt naturalny zamiast greckiego ? :)