SERNIK NA CIEŚCIE
Dzisiaj mam dla Was sernik na cieście kruchym pieczony z kratką i polany lukrem. Oj tak sernik na cieście kruchym waniliowym jak u mnie czy może czekoladowym, należy do tych wypieków, które są bardzo chętnie zjadane w wielu polskich domach. Co ważne, pieczony sernik na cieście kruchym jest tak uniwersalny, że podawać można go z okazji Świąt, uroczystości domowych, czy na przykład ot tak, po prostu, gdy mamy ochotę na pyszne, całoroczne ciasto. Gdybym miała powiedzieć jakie ciasta kiedyś lubiłam i często robiłam, to byłby to właśnie pieczony sernik na cieście kruchym, sernik na zimno z serków homogenizowanych lub taki bardziej wytrawny z potrójnie mielonego twarogu z owocową galaretką na wierzchu. Od lat niestety serników nie mogą jeść wszyscy członkowie mojej rodziny, dlatego też przerzuciłam się na pieczenie serników z tofu, pestek słonecznika czy ziemniaków. Wiem, jak to brzmi. Prawda jest tez taka, że żaden pieczony sernik bez sera nie będzie smakował jak ten oto pieczony sernik z ciastem na zdjęciu – nie da się oszukać smaków. Tu jednak z naturą i alergiami dyskutować się nie da, więc czasami jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :) Jeśli Ty możesz jeść sernik klasyczny z sera, to bardzo polecam ten przepis, zawsze wychodzi, jest prosty a efekt wspaniały. Po prostu pieczony sernik na cieście jest pyszny!
SERNIK NA CIEŚCIE
SERNIK NA CIEŚCIE – składniki:
- Ciasto na spód sernika – składniki:
- 350 g mąki pszennej (może być poznańska, tortowa, szymanowska)
- 150 g cukru pudru
- 200 g masła
- 1 jajko
- 1 cukier trzcinowy z cynamonem lub wanilią
- Sernik – składniki:
- 1,5 kg tłustego białego sera
- 350 g drobnego cukru do wypieków + 50 g cukru ekstra
- 120 g masła
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 150 g rodzynków
- 9 jajek
- naturalny ekstrakt z migdałów lub wanilii
- szczypta soli
- Do ozdoby sernika na wierzch – składniki:
- 100 g białej czekolady, którą należy rozpuścić
- 70 g płatków migdałowych.
SERNIK NA CIEŚCIE – przepis:
- Ciasto na spód sernika – przygotowanie: Wszystkie składniki ciasta wkładam do miski zagniatam. Tak powstałą kulę ciasta owijam folią, lekko spłaszczam i wkładam na około 70 minut do lodówki. Następnie odcinam 1/3 ciasta i pozostawiam w lodówce. Pozostałą część rozwałkowuję na prostokąt o wymiarach blaszki. Ja miałam 40x24cm. Blaszkę wykładam papierem do pieczenia, następnie rozkładam dokładnie ciasto, nakłuwam widelcem i piekę w piekarniku przez 15 minut w 180 stopniach Celsjusza. Wyjmuje i zostawiam do wystudzenia.
- Sernik na cieście – przygotowanie przepisu: Ser mielę w maszynce do mięsa 2 razy. Ja miałam bardzo drobne sitko, więc jeden raz wystarczył. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijam na sztywną pianę dodając szczyptę soli, a pod sam koniec ubijania dodaję 50 g cukru. W misce ucieram masło z cukrem i z naturalnym ekstraktem z migdałów lub wanilii. Dodaję po jednym żółtku i jednej porcji zmielonego sera i dalej ucieram. Tak postępuję aż skończą się jajka i ser. Wtedy wsypuję mąkę, mieszam dalej, następnie rodzynki i delikatnie, partiami dodaję ubitą sztywną pianę z białek. Na koniec masa powinna być dość puszysta. Masę sernikową wylewam na podpieczony spód sernika. Wyjmuję z lodówki pozostałą część ciasta, wałkuję na wysypanej mąką stolnicy. Kroję w paski i układam na masie serowej. Sernik wstawiam do piekarnika nagrzanego do 170 stopni Celsjusza i piekę przez 75 minut. Po tym czasie sernik wolno studzę w środku wyłączonego piekarnika. Następnie zostawiam go na noc na blacie kuchennym. Rano rozpuszczam czekoladę w kąpieli wodnej, polewam nią sernik, następnie posypuję uprażonymi na suchej patelni migdałami.
- Sernik na cieście można przygotować i podawać przez cały rok, to jeden z tych przepisów, który jest niezwykle uniwersalny!
- A Ty wolisz SERNIK NA CIEŚCIE TAKI PIECZONY czy może szybszy do wykonania SERNIK NA ZIMNO z serków homogenizowanych?
Kasia napisał
Rozumiem że sernik studximy w zamkniętym piekarniku? Czy drzwiczki mają być uchylone?
Olga Smile napisał
Kasia – w zamkniętym :) no może leciutko uchylonym, ja wkładam trzonek od łyżki.
Magdalena napisał
Zrobiłam moj pierwszy sernik na tym przepisie, nie dodałam jedynie rodzynek, za to do krążenia migdałkow troszkę soli, masła i cukru..
Ciasto wyszło fantastycznie :)
karolina napisał
Olgo, pewnie to głupie pytanie ale mam taki pomysł i byłabym wdzięczna gdybys zechciała coś podpowiedzieć… z racji faktu iż w rym roku wigilia będzie jedynie dwuosobowa szukam sposobu żeby wszystko było domowe ale i różnorodne i w niedużych porcjach…. zatem sernik , przepis już wypróbowałam i wiem ze jest pycha ale nie chce utknąć z blachą kilku ciast. I tak pomyślałam czy masę serowa mogłabym wlać do foremek na muffiny i zapiec? Oboje z ukochanym nie lubimy ciast na spodzie także pasuje. Zależy mo jednak na prawdziwym serniku a nie wiedeńskiej piance czy pseudo serniczkach… najbardziej psuje nam ciężki , zbity i treściwy sernik w stylu krakowskiego. Cxy mogłabyś doradzić ile to piec i w jakiej temperaturze? Który ze swoich serników poleciłabys do takich kombinacji ? Z góry dziękuje :)
sarah napisał
Oglo jak to upiec (bez spodu) w formekach na muffiny? Ile stopni? 180 i 25 min ? wyjdzie?
Beata napisał
Zrobiłam! Zamiast rodzynek dałam żurawinę, na spód dałam też masę makową, takie dwa w jednym. Trochę za słodkie jak dla nas ale poza tym, to jest ten sernik o który mi chodziło. Idealny!