SERNIK NA KRUCHYM SPODZIE
Mam dzisiaj dla Was puszysty sernik na kruchym spodzie! Prosty wyjątkowo! Sernik na kruchym spodzie z sera z wiaderka, nie opada, nie robi takich wybrzuszeń z boków. To dla mnie ważne, bo akurat na tan element wyjątkowo zwracam uwagę. To kolejny przepis z teczki z przepisami mojej teściowej. Zapisane na kartkach, karteluszkach, serwetkach, na kopertach i kartkach kalendarza. Jest tego mnóstwo. To podróż do wspomnień smaku, rodzinnych świąt mojego męża i domowych wypieków. Moja teściowa Wanda była mistrzynią wypieków. Uwielbiała gotować i piec z czego ciasto zawsze ale to zawsze musiało być w domu. A miała do tego dryg i potrafiła z kilku składników wyczarować cudowny sernik, szarlotkę, murzynka czy ciasto drożdżowe z owocami. Sernik na kruchym spodzie przygotowałam na serze z wiaderka o zawartości tłuszczu 4%. Twaróg sernikowy możecie kupić różnych marek i firm. Patrzcie na składny bo nie zawsze to sam ser. Przez wiele lat robiłam sernik z sera, który sama potrójnie mieliłam. Teraz idę trochę na łatwiznę, bo sernik z sera z wiaderka też wychodzi spoko o ile się trochę postaramy. Podaję Wam przepis na blaszkę 36 x 23 centymetra. I wyszedł jak zawsze fantastycznie i jest prosty a to dla mnie wielka jego zaleta. prosty w przygotowaniu i prosty w kształcie, że nie ma niepotrzebnych wybrzuszeń! Właśnie, co zrobić, żeby sernik nie opadał? To połączenie dobrego, sprawdzonego przepisu na domowy puszysty sernik, długości pieczenia, czasu w piekarniku oraz sposobu wyłożenia ciasta. Ale to opiszę wszystko w przygotowaniu. U mnie bez rodzynek, bo pytanie o to czy naleśniki i sernik z rodzynkami czy bez, podzieliło mi czytelników hahah No to co? Lecimy, niech sernik na kruchym spodzie czyli z kruchym ciastem będzie moim przepisem na Święta Wielkanocne.
SERNIK NA KRUCHYM SPODZIE
SERNIK NA KRUCHYM SPODZIE – składniki:
- składniki na kruche ciasto
- 3 jajka (do ciasta)
- 350 g mąki pszennej 450,550 lub 500 może być też krupczatka ale konieczności nie ma
- 150 g masła (do ciasta)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki śmietany, jogurtu lub mleka do konsystencji ciasta
- składniki na masę sernikową
- 1 kg sera z wiaderka
- 7 jajek
- 2 budynie waniliowe lub śmietankowe
- 200 g cukru pudru
- 1 cukier waniliowy lub wanilinowy
- 200 g masła w temperaturze pokojowej (do masy sernikowej)
SERNIK NA KRUCHYM SPODZIE – przepis:
- Do ciasta idą trzy jajka. Rozbijam 3 jajka i oddzielam żółtka od białek.
- Jeśli używam robota z opcją miksowania lub malaksera, to do miski wsypuję mąkę, dodaję cukru, żółtka jajka, zimne masło i proszek do pieczenia. Miksuję przez chwilę aż powstaną grudki, takie sypie ciasto. Wtedy dodaję 1 lub 2 łyżki jogurtu i miksuję jeszcze chwilę aż uda się z ciasta utworzyć kule. Czasami schładzam ją w lodówce przez 30 minut a innym razem nie. Jeśli miksujesz w malakserze lub robotem nie ma potrzeby schładzania bo aż tak się masa nie nagrzewa jak w trakcie robienia ręcznie. Jeśli robię ręcznie kruche ciasto, to do miski wsypuję mąkę, proszek do pieczenia i wkładam masło. Rozdrabniam wszystko widelcem lub dłońmi pocierając jedną o drugą. Do czasu aż będzie proszek. Wtedy dodaje żółtka i opcjonalnie jogurt lub śmietanę. Wyrabiam. Formuję kulę i schładzam w lodówce.
- Formę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia. Tarkę jarzynową wstawiam do wewnątrz i ścieram całe ciasto. Rozprowadzam równo w blaszce na spodzie i ugniatam.
- Nagrzewam piekarnik do 180 stopni i piekę przez 15 minut. Wystawiam blaszkę studzę ciasto. Akurat w tym momencie przygotowuję masę sernikową.
- Rozbijam 7 jajek. Rozdzielam żółtka od białek. Do miski wlewam białka z jajek plus dodaje te 3 sztuki, co mi zostały z ciasta kruchego. Ubijam na sztywno. Uważacie, żeby nie przebić jajek, co dzieje się przy zbyt długim ubijaniu. Muszą one mieć jeszcze miękką konsystencję ale już da się odwrócić miskę (delikatnie, żeby nie wypadły) Jeśli przebijecie jajka, sernik będzie rósł szaleńczo po czym opadnie robią na środku dół.
- Do drugiej miski wkładam 7 żółtej, dosypuję 200 cukru pudru, dodaję też cukier waniliowy, u mnie taki z prawdziwą wanilią. Ubijam razem do konsystencji kogla mogla. Ciągle ubijając dodaje masło w temperaturze pokojowej. Powinien powstać taki krem.
- Do kremu wsypuję 2 budynie i znowu mieszam, teraz czas na dodanie sera z wiaderka. Wolno, łyżka po łyżce dodaje cały czas ubijając na najwyższych obrotach.
- Białka tak na oko dzielę na 3 części. Dodaję do masy po 1 części i mieszam łyżką z uczuciem, żeby się rozmieszały ale wszystko nie klapło. I tak do końca.
- Masę sernikową wylewam na blaszkę. I teraz tak. Dokładnie rozprowadzam ciasta od rogu do rogu. Biorę szpatułkę, taką drewnianą jak do przekręcania kotletów i wbijam ją robiąc rowek tak w odległości 3 cm od każdego boku.Przejeżdżam kilka razy dookoła. Jakbyście rysowali drugi kształt forem wewnątrz. Zobaczycie taki w ładnie prostokątny kształt na powierzchni, bo masa się zleje jakby ponownie w całość ale to pozwoli ładne pieczenie.
- Piekarnik rozgrzewam do 160 stopni. Wstawiam sernik na kruchym cieście do pieczenia. Piekę równo 60 minut na niższej półce piekarnika.Po upływie godziny wyłączam piekarnik i wkładam nóż lub łyżkę, żeby był uchylony i sernik wolno się studził.
- Sernik urośnie podczas pieczenia ale opadnie równomiernie, tak jak ma być! Zobaczysz, będzie idealny! Schładzam go w lodówce przez co najmniej 12 godzin!
- Sernik na kruchym spodzie jest pyszny, można go czym polać lub posypać cukrem pudrem dodatkowo ta, jak ja to zrobiłam!
Jan napisał
Zdecydowanie z. Jak to bez?
Mariola napisał
Z rodzynek najlepsze wino z Cypru 🤩
Magdalena napisał
bez rodzynek, bez skórki pomarańczowej – sama masa serowa 🥰
Magdalena napisał
sernik z rodzynkami, ale do naleśników już bez
Anna napisał
Tylko z serem 😛😇
Joanna napisał
Bez, chociaż kocham rodzynki.
Laura napisał
Rodzynki tylko te duże, jasne i jedzone bez dodatku, czyli wszelkim rodzynkom w serze mówię głośne i zdecydowane nie! 😁
Monika napisał
Winogrona albo surowe albo w postaci wina. Dla rodzynek jest osobny krąg piekla
Joanna napisał
Winogrona albo surowe albo w postaci wina. Dla rodzynek jest osobny krąg piekla
Magdalena napisał
Rzadko dodaję, bo w sumie w domu rodzinnym były sporadycznie w serniku, ale bardzo lubię i gdy tylko pamiętam to sypie, przyznam że do naleśnikowego nadzienia nie dodawałam jeszcze, sama nie wiem dlaczego 🤭