Takie dokładnie śledzie korzenne są tradycyjnym przepisem, który pojawił się wiele lat temu na naszym stole. Pamiętam, że śledzie korzenne pachnące cynamonem, gałka i goździkami przygotowywała moja babcia. Podczas Wigilii u mojej babci na stole stały śledzie korzenne, śledzie z cebulą, śledzie w śmietanie z chrzanem, śledzie z jabłkiem i co roku jakaś nowości, których w tej chwili nie bardzo pamiętam. W pokoju unosił się zapach choinki, świec palonych na stole, cebuli, smażonych pierożków, barszczu lub grzybowej i koniecznie pasztecików z ciasta francuskiego, które wesoło skwierczały na blasze. Moja babcia robiła je sama, kroiła zimne masło z mąką poczym wałkowała, kształtowała, zlepiała i piekła. Odkąd dziadek umarł, już nigdy nie było takich wspólnych, dużych wigilii. Babcia przygotowywała jeszcze paszteciki dla całej rodziny, jako symbol trwania. Odkąd babci zabrakło, takie paszteciki nie często pojawiają się na moim stole.Wracając do śledzi – dotychczas pokazywałam już kilka przepisów, które sprawdziły się u mnie w domu i polecam przygotowania ich, jako danie świąteczne lub biesiadne.
Śledzie korzenne przepis
Śledzie korzenne – składniki:
- • około 350- 400 g śledzi z zalewy oliwnej
• 2 czubate łyżki cukru pudru
• 2 łyżeczki mielonego cynamonu
• 2 łyżeczki mielonych goździków
• 2 łyżeczki mielonej gałki muszkatowej
• 2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
• 4 cm dość grubego korzenia imbiru
• oliwa - Do podania
• 4 cebule fioletowe
• 1 łyżka koncentratu pomidorowego
• sól
Śledzie korzenne – przygotowanie:
1. Mieszam w misce cukier puder, mielony cynamon, goździki, gałkę i ziele angielskie.
2. Śledzie wyjmuję z opakowania, odsączam z zalewy, wycieram ręcznikiem papierowym, kroję na małe kawałki, takie, jakie mają być bezpośrednio do jedzenia.
3. Śledzie mieszam z przyprawami i 5 łyżkami oliwy. Przykrywam szczelnie folią spożywczą i wstawiam do lodówki na 24 godziny.
4. Smażę na patelni cebulę z 2-3 łyżkami oleju, solę i gdy dostatecznie zmięknie, dodaję obrany i starty imbir. Gdy lekko się przysmaży, dodaję koncentrat pomidorowy i mieszam. Cebule studzę.
5. Śledzie wkładam do słoika, przekładając warstwami cebuli. Dopełniam oliwą i zostawiamy na kilka godzin.
6. Śledzie wykładam do miseczki, przykrywamy cebulą i serwuję.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Czy cebula z którą podaje Pani te śledzie to ta sama, którą mam na parę godzin przełożyć śledzie w słoiku??
Magda – tak, ja lubię, gdy jest delikatniejsza!
Witam. Umieszczone na stronie są dwa przepisy na śledzie – raz „Śledzie wigilijne” a drugi „Śledzie korzenne” – składniki są takie same. Różnica jest tylko odnośnie dodania imbiru.
Bardzo proszę o dokładną informację kiedy dodać imbir – do przypraw przed włożeniem śledzi na 24 godz. do lodówki czy jak jest w drugim przepisie – dodać dopiero do podsmażanej cebuli i połączyć ze śledziami, które już stały 24 godz.
Chyba że nie ma to znaczenia?
Aneta O. – ja dodaję na etapie przypraw,
sledzie+cebula z koncentratem + olej, wszystko razem w słoiku, jak potem to podac? Wydaje mi się ze ten koncentrat z cebuli splynie bedac razem z olejem. A sledzie na zdjecie takie czyste hmm :)
Jacek – olej się oddziela, jak to olej, potem wyławiasz widelcem :D
Miękki śledź — to stary śledź. Rozłazi się w trakcie obróbki.
Miękki śledź — to stary śledź. Rozłazi się w trakcie obróbki.
Ireneusz – lub śledź poddany procesowi wstępnej obróbki poprzez dodanie kultur starterowych u producenta. Typowo zasolony twardy jak podeszwa, no ja nie jestem fanka takich sledzi ale o gustach się nie dyskutuje :)