Czy wiecie, że u nie w domu śledzie marynowane były łagodniejszą w smaku odmianą tych w occie lub rolmopsów. Przepis na śledzie marynowane, znalazłam w zeszycie mojej teściowej. Przygotowanie takich śledzi wcale nie jest trudne. Tak marynowane smakują wielokrotnie lepiej niż te, które możecie kupić gotowe już w sklepie. Śledzie marynowane z cebulą i przyprawami, nie są zbyt kwaśne ani ostre. Dość łagodne w smaku i przyjemne. Pasują do podania ot tak, prosto po wyłowieniu z zalewy lub po doprawieniu i dodaniu kilku składników. Wtedy powstaną śledzie marynowane w śmietanie lub tak sprawione śledzie sprawdza się, również jako śledzie marnowane w sałatce.
Śledzie marynowane przepis
Śledzie marynowane – składniki:
- 12 płatów śledziowych
- 2/3 szklanki wody
- 3-4 spore cebule
- 1/3 szklanki octu winnego lub ryżowego, może być też spirytusowy
- 125 ml oleju
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka pieprzu w ziarenkach
- 3 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
Śledzie marynowane – przygotowanie:
- Śledzie myję, płuczę, wycieram ręcznikiem kuchennym.
- Cebulę kroję w plasterki.
- Do garnka wlewam wodę ocet, olej, dodaję cukier i pokrojona cebulę. Gotuję około 8 minut. Do zalewy dodaję ziele, pieprz i listek laurowy. Gotuje jeszcze 2 minuty. Studzę.
- Do zimnej zalewy dodaję pokrojone na kawałki śledzie. Mieszam dokładnie. Wkładam do słoika z zalewą i wstawiam do lodówki. Podaję następnego dnia.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Czy tych śledzi nie trzeba płukać przed zamarynowaniem?
Magda – zależy czy z beczki czy takiego hermetycznego pudełka je wykułaś. Jak z beczki to najpewniej trzeba, najlepiej spróbować.
Kupiłam w plastikowym pojemniku ( jak kiszona kapusta lub ogórki )
Jaki powinny mieć smak?
Magda – lekko słone i powinny świeżo pachnieć.
Witam. Chciałam skorzystać z kilku przepisów ale nie jestem pewna kiedy świeże płaty śledziowe , a kiedy matijasy z solanki? chodzi mi o rolmopsy, kaszubskie , w oleju, marynowane, smażone w occie. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam !
Asia – jeśli masz solone płaty, to trzeba je moczyć przez kilka godzin w wodzie, odlewając a co jakiś czas i zmieniając na nową. Potem zgodnie z przepisem.
Witam serdecznie, jestem szczęśliwą obdarowaną świeżymi niesolonymi płatami śledziowymi. Czy wystarczy je opłukać i posolić i dalej postępować zgodnie z przepisem? dziękuję za odpowiedź
Monika – niesolone śledzie możesz usmażyć i w oleju zamarynować, tak jak opiekane. T surowa ryba więc nie można traktować jej jak śledzie solone.
A jeśli potrzymam je w solance powiedzmy dzień, dwa mogę ich użyć do tego przepisu?
Monika – nie wiem niestety.