ŚLEDZIE PO KRÓLEWSKU
Ja w sumie nie wiem, skąd śledzie po królewsku wzięły swoją nazwę. Śledzie po królewsku ni jak nie kojarzą mi się z zielonym groszkiem z puszki, majonezem, śmietaną, cebulą i jajkiem na twardo. Powiedziałabym, że to kolejny przepis na sałatkę śledziową, zwłaszcza, że świetnie do niej pasują ziemniaczki. Szczypiorek, koperek lub natka pietruszki do kompletu. Na chwilę zatrzymam się przy temacie śledzi. Kilka dni temu pokazywałam Wam śledzie kiszone i one rewelacyjnie pasują do tego przepisu. Poza tym śledzie po królewsku możecie zrobić z użyciem śledzi w oleju, lekko zakwaszanych lub solonych. Tu nie ma bezwzględnej konieczności. Przepis na śledzie po królewsku dostałam od jednej z moich czytelniczek, która prosiła, żeby dopisać, że świetnie pasuje do nich również chrzan ze słoika. W sumie się nie dziwię, bo właśnie ostatnio z chrzanem przygotowuję kiełbasy, śledzie i ryby wędzone. To kolejny produkt, na który mam melodię i to nie dziwne, bo dobry chrzan, nie jest zły.Przepisów na śledzie jak tak dużo, że śmiało możecie wybierać. Aż chciałoby się powiedzieć do wyboru, do koloru ale bardziej do smaku. Mąż mowie, że śledzie po królewsku są naprawdę smaczne, tu groszek zielony z puszki robi robotę, dodaje konsystencji,słodkości i smaku. Zresztą, jak zawsze musicie mieć dobrej jakości śledzie, tu nie ma przebacz. Ciekawa jestem, jakie śledzie ty lubisz najbardziej? Bo przecież śledzie marynowane lub te z olejem można doprawiać w dowolny sposób. Podobnie rzecz się ma z sałatkami. Tu ziemniaki, cebula, zielenina i majonez wysuwają się na pierwszy plan, chociaż nie wyobrażam sobie śledzia bez cebuli. Można powiedzieć, że śledzie po królewsku z jakiem, na twardo, zielonym groszkiem, z cebulą, majonezem i śmietaną świetnie sprawdzają się na kanapkach oraz jako sałatka, w obu przypadkach spoko.
ŚLEDZIE PO KRÓLEWSKU
ŚLEDZIE PO KRÓLEWSKU – składniki:
- 4 nieduże filety śledziowe w oleju lub śledzie kiszone
- 4 jajka ugotowane na twardo
- 1 puszka groszku zielonego konserwowego
- 1 cebula cukrowa
- 1 czubata łyżka śmietany gęstej
- 1 czubata łyżka majonezu
- natka pietruszki, koperek lub dymka do poszatkowania i wymieszania
ŚLEDZIE PO KRÓLEWSKU – przepis:
- Cebule obieram i kroję w kostkę. Lekko solę i mieszam z solą i ugniatam. Dodaję śmietanę i majonez. Mieszam.
- Jajka gotuję na twardo, studzę, obieram i szatkuję.
- Śledzie odławiam i kroję w paseczki.
- Natkę pietruszki, koperek lub dymkę też drobno kroję.
- Otwieram zielony groszek w puszce i dolewam wodę.
- w misce mieszam śledzie, groszek, jajka, cebulę ze śmietaną i majonezem. W porywach szaleństwa dodaję jeszcze ze dwa, trzy ziemniaki ugotowane, obrane ze skórki i pokrojone w drobną kostkę.
- Śledzie po królewsku podaję jako sałatkę lub dodatek do kanapek, czyli do świeżego chleba wiejskiego z masłem.
Ania napisał
Jadłam śledzie z dodatkiem marynowanego imbiru (takiego jak do sushi). Oryginalnie, bardzo mi smakowało. Była tam też cebulka, żurawina.
Anna napisał
Śledzie ze śliwką z octu, marynowane w tym occie z cebulką 😋😋😋
Patrycja napisał
Z curry albo szuba!😍
Monika napisał
W śmietanie, w pomidorach to makrela z puszki xD
Magda napisał
Z buraczkami, jabłkiem i cebulą w sosie śmietanowym
Iwona napisał
Ze słodyczy to najbardziej lubię śledzie. 😂 W sosie śmietanowym, koperkowym, musztardowym, curry, po sułtańsku z koncentratem i rodzynkami. Oczywiście Szuba i pod pierzynką.
Joanna napisał
Śledzie z bananami 😋
Laura napisał
Zwykle w oleju i cebuli, w śmietanie z cebulą, z ogórkiem kiszonym i cebula, w sałatce z burakiem i w wersji,, korzennej w zalewie z olejem, cebula, majerankiem, oregano i mielonym zielem angielskim + odrobina pieprzu i cukru. To te, które sama robię. Ale zjem prawie każda wersję, poza tymi z rodzynkami albi duża ilością pietruszki lub selera
Ewelina napisał
Sledz po Litewsku
Śledź litewski, solony (wcześniej moczony przez 2h w zimnym mleku) z marynowanymi grzybami z dodatkiem kremowego sosu wykonanego na bazie majonezu z botwiną, chrzanu i soku z cytryny. Całość okraszona sosem koperkowo-ziołowym. Klasyczny śledź w niestandardowej odsłonie zrobi wrażenie nawet na osobach, które za nim nie do końca przepadają 😉
Justyna napisał
O Pani, to jest temat rzeka! Ale od jakiegoś czasu robię sałatkę z pietruszką, rodzynkami, granatem, musztardą, śmietaną, majonezem, orzechami włoskimi. 🙂 Ale wciąż mam słabość do siedzi w śmietanie, albo w sobie tatarskim lub poprostu solo. No i teraz mi narobiłaś smaka:))))